Dokumentacja finansowa prowadzona przez wspólnotę mieszkaniową
REKLAMA
REKLAMA
Konsekwencje finansowe w wyniku prowadzenia dokumentacji finansowej
Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek przechowywania i sporządzania wszelkie dokumentacji statutowo-organizacyjnych określających wzajemne relacje pomiędzy członkami wspólnoty mieszkaniowej a wspólnotą mieszkaniową, a także między wspólnotą mieszkaniową a osobami trzecimi.
REKLAMA
Dokumentacje zarówno statutowe, jak i organizacyjne mogą wywoływać skutki finansowe we wspólnocie mieszkaniowej. Konsekwencje finansowe w jednostce organizacyjnej (we wspólnocie mieszkaniowej) często wiążą się z obowiązkiem rozliczania się z budżetem samorządu terytorialnego albo z budżetem państwa, a to powoduje, że wspólnota powinna prowadzić niezbędnej dokumentacji, gdyż staje się ona podmiotem prawa podatkowego.
Zobacz serwis: Dom i Prawo
Oznacza to, że wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż jest jednostką organizacyjną.
Obowiązkowe prowadzenie dokumentacji finansowej przez wspólnotę
REKLAMA
Na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek prowadzenia dokumentacji finansowej w postaci ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek płaconych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz wspólnej nieruchomości.
Zgodnie z przepisami o rachunkowości – wspólnota mieszkaniowa nie jest zobowiązana prowadzić ksiąg rachunkowych. To sama wspólnota mieszkaniowa decyduje o formie prowadzenia rachunkowość i podejmuje ona decyduje w tej sprawie w formie uchwał (w przypadku dużej wspólnoty) lub porozumień (w przypadku małej wspólnoty).
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).
Zobacz także serwis: Budowa i remont
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.