REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest nieruchomość wspólna?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Prawnik Bogumiła Dmochowska

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomość wspólną stanowią części budynku wraz z istniejącymi urządzeniami, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali oraz grunt, na którym wzniesiono budynek.

Co składa się na nieruchomość wspólną?

REKLAMA

REKLAMA

Z praktycznego punktu widzenia za nieruchomość wspólną można uznać ściany zewnętrzne, fundamenty, dach, strychy, korytarze, suszarnie, a ponadto ściany nośne i windy. Istnieje możliwość dokonania innej klasyfikacji podziału części nieruchomości na mocy wzajemnych porozumień między współwłaścicielami, zwłaszcza mniejszych wspólnot mieszkaniowych. Niektóre z wyżej wymienionych składników nie zawsze muszą stanowić część nieruchomości wspólnej, np. strych, piwnice lub schowki mogą zostać podczas ustanawiania odrębnej własności lokali przyporządkowane do poszczególnych lokali jako pomieszczenia przynależne w związku z czym będą ściśle związane z własnością danego lokalu i nie wejdą w skład części wspólnej.

Zdarza się, że ustalenie zakresu nieruchomości wspólnej może w konkretnych sytuacjach sprawiać problem. Najpewniejszym sposobem jest zaliczenie do części wspólnej gruntu, na którym położony jest budynek obejmujący wyodrębnione lokale. Poparcie tej tezy uzasadniają następujące cechy gruntu:
• stanowi część wspólną nieruchomości niezależnie od tego czy jest on we władaniu na prawie własności czy tez w użytkowaniu wieczystym,
• może swym rozmiarem znacznie przekraczać obszar wystarczający do korzystania z lokali znajdujących się w postawionym na nim budynku,
• może obejmować również teren placu zabaw, parkingi lub też małe ogródki przy mieszkaniach parterowych,

Wymienione powyżej cechy gruntu składają się na fakt, że będzie on stanowił część wspólną, co z kolei wiążę się z koniecznością ponoszenia ciężarów dotyczących utrzymania tego terenu przez wszystkich współwłaścicieli. W sytuacji, gdy jeden budynek będzie usytuowany na dwóch czy kilku działkach, właściciele poszczególnych lokali w budynku będą mieć udział we wszystkich nieruchomościach, na których budynek jest położony. Natomiast w odwrotnym przypadku, gdy na jednej działce będą położone dwa lub kilka budynków, w których wyodrębniono lokale - nieruchomość wspólną będą stanowić całe grunty, nie tylko części przylegające do poszczególnych budynków.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak można dysponować nieruchomością wspólną?

REKLAMA

Ustawa o własności lokali nie tylko definiuje nieruchomość wspólną, ale też wprowadza obligatoryjny sposób ustalania związanych z własnością poszczególnych lokali udziałów w nieruchomości wspólnej. Udział ten jest proporcjonalny do stosunku powierzchni użytkowej danego lokalu (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) do całkowitej powierzchni użytkowej wszystkich lokali w nieruchomości.

Udział właściciela lokalu w nieruchomości wspólnej może zostać ustalony w drodze:
• umownej,
• jednostronnego oświadczenia woli właściciela nieruchomości, który w drodze jednej czynności prawnej dokonuje wyodrębnienia wszystkich lokali w budynku,
• umowy właściciela nieruchomości z nabywcami lokali, w przypadku gdy jej skutkiem jest ustanowienie odrębnej własności wszystkich lokali,
• umowy zawartej między współwłaścicielami znoszącej współwłasność nieruchomości i wyodrębniającej własność poszczególnych lokali,
• ugody sądowej czy postanowienia sądu znoszących współwłasność na zgodny wniosek stron.

Zmiana wielkości udziałów może zostać dokonana w umowie zawartej między wszystkimi właścicielami lokali.

Czy wspólnota może przekształcić nieruchomość wspólną w samodzielny lokal mieszkalny?

Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie definiuje „części budynku i urządzenia niesłużące wyłącznie do użytku właścicieli lokali” jako te części budynków i inne urządzenia, które:
• nie są odrębnymi lokalami mieszkalnymi lub użytkowymi,
• należą do właścicieli wyodrębnionych lokali i dotychczasowego właściciela nieruchomości,
• nie służą wyłącznie do użytku tych właścicieli ze względu na należące do nich lokale.

Sąd Najwyższy wyraźnie zwraca uwagę na fakt, że samodzielny lokal mieszkalny nie może należeć do części wspólnych budynku i nie może stanowić przedmiotu współwłasności właścicieli nieruchomości lokalowych. Oznacza to, że nawet gdyby zdarzyło się, iż wspólnota mieszkaniowa postanowi zaadaptować część nieruchomości wspólnej i stworzy z niej samodzielny lokal, np. użytkowy lub pod wynajem, to taki lokal utraci swój charakter części wspólnej nieruchomości i stanie się odrębnym lokalem, którego współwłaścicielami będą wszyscy dotychczasowi członkowie wspólnoty mieszkaniowej na zasadach współwłasności. Taki nowo wyodrębniony lokal również musi posiadać swój proporcjonalny udział w nieruchomości wspólnej.

Sprzedaż części nieruchomości wspólnej

Wspólnota może podjąć decyzję o sprzedaży części nieruchomości wspólnej np. strychu jako lokalu niemieszkalnego oraz zezwolić na jego adaptację na lokal mieszkalny czy też użytkowy. Obligatoryjnie powoduje to, że nabywca staje się członkiem wspólnoty mieszkaniowej, która zobowiązana jest do sprzedaży udziału w nieruchomości wspólnej budynku obliczonej proporcjonalnie, zgodnie ze stosunkiem powierzchni nowo powstałego lokalu do całkowitej powierzchni użytkowej wszystkich lokali w nieruchomości, kosztem udziałów pozostałych współwłaścicieli. Konieczne w takiej sytuacji jest proporcjonalne przeliczenie na nowo udziałów nieruchomości wspólnej wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej. Jest to skomplikowana operacja wymagająca czynnego udziału wszystkich właścicieli lokali.

Zobacz również serwis: Najem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA