REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak znieść współwłasność nieruchomości

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Współwłasność nieruchomości może być kłopotliwa. Zwłaszcza jeśli mała powierzchnia znajduje się w posiadaniu wielu osób (np. w wyniku postępowania spadkowego). Korzystanie z niej może więc być niemożliwe. Zgoda pomiędzy współwłaścicielami może także być chwilowa. W takiej sytuacji należy znieść współwłasność.

Stopień trudności: średni

REKLAMA

Koszty: zmienne

Nie każdą współwłasność można znieść (np. niedopuszczalne jest zniesienie współwłasności przymusowej, powstającej wraz ze wspólnotą mieszkaniową.)

Krok 1: sprawdzamy czy można podzielić.

Fizyczny podział nieruchomości nie zawsze jest możliwy. Ograniczenie może wynikać m.in. z wielkości nieruchomości, a także planów zagospodarowania przestrzennego gminy. Jeszcze większe problemy pojawiają się z podziałem budynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

[ kroki 2-4 : Polubowne zniesienie współwłasności.]

Krok 2: określamy warunki zniesienia współwłasności

Współwłasność nieruchomości można znieść przed notariuszem. Jeżeli nieruchomość jest wystarczająco duża, każdy ze współwłaścicieli może otrzymać część gruntu przypadającą na jego udział. Część może zrezygnować z nieruchomości i zadowolić się spłatą jej wartości przez współwłaściciela, któremu przypadł ich udział.

Jeżeli nieruchomość stanowi niewielki dom, lub mieszkanie, rzecz jasna fizyczny podział jest niemożliwy, w takim wypadku własność przypadnie jednemu ze współwłaścicieli.

Krok 3: podział nieruchomości

Jeśli postanowiliśmy podzielić nieruchomość najlepiej zrobić to przed sporządzeniem aktu notarialnego znoszącego współwłasność.

W wyniku podziału nadal będzie istniała współwłasność całości gruntu/budynku. Każdy współwłaściciel będzie miał swój udział w „małej” nieruchomości.

Krok 4: Akt notarialny

Zniesienie współwłasności nieruchomości wymaga sporządzenia aktu notarialnego. W nim notariusz umieści zasady podziału w zależności od ustaleń poczynionych przez zainteresowanych. W akcie znajdą się również wzajemne rozliczenia.

Notariusz założy również nieruchomościom księgi wieczyste, jeśli ich nie miały, lub dokona wpisów nowych właścicieli, w już istniejących.

Może zaistnieć konieczność dokonania wyceny nieruchomości- dla celów podatkowych.
Zwróć uwagę na podatki – od spadków i darowizn i sprzedaży nieruchomości.

Krok 5: Orzeknie sąd

Jeżeli pomiędzy współwłaścicielami jest konflikt, który uniemożliwia polubowne zniesienie współwłasności, każdy z nich może domagać się od sądu zniesienia współwłasności.

W zależności od charakteru nieruchomości i ilości współwłaścicieli, a także ich możliwości finansowych, sąd może dokonać podziału na różnych zasadach

 • Dokonać fizycznego podziału nieruchomości między wszystkich współwłaścicieli
 • Dokonać fizycznego podziału, pomiędzy niektórych współwłaścicieli, ze spłatą pozostałych
 • Przyzna nieruchomości jednemu, lub kilku współwłaścicielom (np. kiedy występują o to wspólnie- np. małżeństwo), ze spłatą pozostałych.

Krok 6: piszemy wniosek.

Wpis sądowy wynosi 1000 zł. (jeśli wniosek poparty jest uzgodnionym wspólnym planem podziału- 300 złotych).

Sąd: Sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia nieruchomości

Wnioskodawca(y): współwłaściciel wnoszący o zniesienie

Uczestnicy: pozostali współwłaściciele

Tytuł: o zniesienie współwłasności

Żądania wniosku

 • O zniesienie współwłasności nieruchomości położonej ….. o numerze księgi wieczystej …. , numerach ewidencji gruntu i budynków…. , o powierzchni, zabudowanej/niezabudowanej. W sposób:
  • Określamy sposób w jaki chcemy znieść: poprzez podział, czy przyznanie własności jednemu/kilku współwłaścicielom
  • Określamy powierzchnię i obręb działki dla każdego ze współwłaścicieli – na załączonej mapie ewidencyjnej.
  • Wskazujemy wysokość ewentualnych spłat.
 • O zasądzenie solidarnie od uczestników kosztów sądowych.

Uzasadnienie:

 • w uzasadnieniu przybliżamy stan faktyczny (jaki kto ma udział, skąd wynika współwłasność itp. – załączamy:
  • odpis z księgi wieczystej
  • np. postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, czy inną podstawę współwłasności.
 • Opisujemy dokładnie nieruchomość: powierzchnię, położenie itp. – załączamy mapę ewidencyjną z oznaczonym planem podziału.
 • Opisujemy plan podziału- opracowany przez nas na mapie ewidencyjnej.
 • Uzasadniamy formę zniesienia (np. dlaczego przyznać jednemu współwłaścicielowi).
 • Określamy wysokość spłat- w oparciu o wartość nieruchomości
  • (możemy zlecić wycenę)

Załączniki

 • Odpis z księgi wieczystej.
 • Dokumenty pokazujące źródło współwłasności
 • Plan podziału wskazany na mapie ewidencyjnej
 • Ew. wycenę nieruchomości.
 • Dowód wniesienia opłaty sądowej w wysokości 1000 (lub 300) zł.

Postanowienie znoszące współwłasność jest podstawą do dokonania wpisu nowych właścicieli do księgi wieczystej, oraz założenia ksiąg dla nowo powstałych (wydzielonych) nieruchomości.

Zobacz także: Podział nieruchomości po połączeniu lub scaleniu

Uwagi ogólne:

 • można znieść współwłasność polubownie (szybsze rozwiązanie- lecz droższe- przed notariuszem)
 • znieść sądowo (taniej, ale wolniej- sprawa może ciągnąć się miesiącami- przy zgodnym wniosku, a nawet latami przy konflikcie).
  • zgodnie
  • w sytuacji konfliktowej.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA