Obowiązki właścicieli i zarządców budynku wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Prawidłowe nadzorowanie czynności
Wszelkie kontrole oraz przeglądy związane z prawidłowym utrzymywaniem i użytkowaniem tych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem są przeprowadzone przez podmioty posiadające stosowne kwalifikacje. Są to zazwyczaj osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane w danej specjalizacji.
REKLAMA
W ramach nadzoru czynności budowlanych osobą uprawnionymi do nadzoru jest zarządca oraz właściciel nieruchomości. Spoczywa na nich obowiązek utrzymywania i użytkowania tych obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponadto powinni oni na bieżąco reagować na wszelkie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Raz w roku zobowiązani są sprawdzać stan techniczny budynku, a także przynależnych do niego elementów. Powinni oni także badać stan techniczny instalacji gazowych i przewodów kominowych, jak i instalacji narażonych na wpływ atmosfery oraz innych instalacji, które powinny ochronić środowisko naturalne.
Zobacz serwis: Wnętrza
Pomimo dokonywania przez zarządcę i właściciela obiektów budowlanych rocznych przeglądów stanu technicznego obiektów, zobowiązani są oni także do okresowych badań obiektu w okresie raz na pięć lat – w raz ze sprawdzeniem urządzeń, tj. media oraz izolacji budynku lub piorunochronów i in.
Prawidłowe utrzymanie budynku
REKLAMA
Kwestie związane z utrzymaniem obiektów budowlanych są uregulowane w Prawie budowlanym, które w sposób jasny i precyzyjny nakłada na właścicieli i zarządców obiektów budowlanych obowiązki związane zarówno z utrzymaniem, jak i użytkowaniem obiektu zgodnie z przeznaczeniem. W związku z tym powinni oni przede wszystkim zapewnić zarówno bezpieczne, jak i higieniczne warunki pracy, a w następnym etapie mieszkalne w obiekcie budowlanym. Tym samym zobowiązani są – w sposób prawidłowy i zgodny z przeznaczeniem – dostarczać mieszkańcom wodę zimną i ciepłą, energię elektryczną, gaz. A powinni na bieżąco usuwać odpady, ścieki oraz inne zanieczyszczenia.
We wspólnocie mieszkaniowej obiekty budowlane winny być utrzymanie we właściwym stanie technicznym, a mieszkańcom należy zapewnić bezpieczne użytkowanie w przypadku oddziaływania niekorzystnych czynników przyrody lub warunków zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi, np. instalacja piorunochronów w przypadku burzy.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).
Zobacz także serwis: Budowa i remont
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.