REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki techniczno-budowlane wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych.
Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych.

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczno-budowlane. Zarówno zarządcy, jak i właściciele obiektów budowlanych winni utrzymywać i użytkować obiekty zgodnie z ich przeznaczeniem oraz przechowywać w pełną dokumentacje w okresie istnienia obiektu.

Obowiązkowa dokumentacja techniczno-budowlana

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego Wspólnota mieszkaniowa zobowiązana jest prowadzić dokumentacje techniczną użytkowania obiektów budowlanych. Oznacza to, że zarówno właściciele, jak i zarządcy obiektów budowlanych powinni przechowywać pełną dokumentacje techniczno-budowlaną przez cały okres istnienia obiektu oraz wszelkich opracowań projektowych. Ponadto zobowiązani są oni do przechowania dokumentów technicznych robót budowlanych, które wykonywane są podczas jego użytkowania.

Zobacz serwis: Dom i działka

Przechowywanie ksiąg obiektu budowlanego

REKLAMA

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego zarówno właściciel, jak i zarządca nieruchomości, zobowiązany jest prowadzić księgę obiektu budowlanego. Księga ta jest dokumentem przeznaczony do dokonywania zapisów dotyczących zarówno przeprowadzonych badań, jak i kontroli stanu technicznego, a także do zapisów przebudowy, remontów podczas użytkowania obiektu budowlanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Księgi obiektu budowlanego powinny w szczególności zawierać następujące informacje: sposób korygowania błędnych zapisów w księgach, rodzaje oraz treść wpisów do ksiąg, sposób dokonywania wpisów do ksiąg, podmiot uprawniony do dokonywania wpisów do ksiąg, termin założenia księgi obiektu budowlanego.

Podsumowując należy wskazać, że oprócz powyżej wskazanej dokumentacji zarówno właściciel lokalu, jak i zarządca nieruchomości w dokumentacji techniczno-budowlanej zobowiązany jest także przechowywać wyrys z operatu ewidencyjnego wówczas, gdy ułożenie pomieszczeń przynależnych znajduje się poza budynkiem mieszkalnym oraz wszelkie ustanawiające odrębną własność lokalu mieszkalnego i odpowiednio udokumentowane rzuty kondygnacji budynku. W dokumentacji zawierającej rzuty kondygnacji budynku należy oznaczyć lokal mieszkalny oraz wszelkie pomieszczenia, które do niego przynależą.

Zobacz także serwis: Finanse

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.)

2. Rozporządzenie z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz.U. Nr 120, poz. 1134).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA