REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Justyna Hek
nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczać z urzędem skarbowym danego miasta czy gminy. Do płacenia jakiego rodzaju podatków zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa? Czy wspólnotę mieszkaniową traktuje się jako pracodawcę? Kto ze wspólnoty mieszkaniowej odpowiada za uregulowanie kwestii finansowych związanych z urzędem skarbowym?

Podatek dochodowy od osób prawnych

Do końca 2006 roku wspólnoty mieszkaniowe były zwolnione z obowiązku płacenia podatku dochodowego, jednak od stycznia 2007 roku zostało dokładnie określone jakie dochody nadal będą zwolnione z podatku, a za jakie trzeba będzie zapłacić odpowiedni podatek. Podatek należy zapłacić od: dochodów, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeśli nie zostaną wykorzystane na tę gospodarkę i dochodów, które pochodzą z innej działalności – nie z gospodarowania zasobami. Do tych drugich można zaliczyć na przykład wynajem pomieszczeń, jeśli są odrębną własnością spółdzielni mieszkaniowej, dzierżawę gruntów należących do spółdzielni, wynajem elewacji budynków, opłaty za udostępnienie instalacji lub śmietników, które są własnością wspólnoty oraz odsetki z lokat bankowych.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości

Opłacenie podatku od nieruchomości nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wspólnota mieszkaniowa nie jest również uznawana za podatnika. Podatek od nieruchomości w przypadku wspólnot powinni opłacać mieszkańcy nieruchomości. Wówczas wysokość podatku określa się  wyliczając stosunek powierzchni użytkowej danego lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Jeśli wspólnota mieszkaniowa dokupi działki do zagospodarowania, podatek od nowo nabytych działek będą płacić mieszkańcy. Tylko w sytuacji, gdy zakupiony grunt byłby odrębną własnością wspólnoty, to wspólnota jest odpowiedzialna za płacenie podatku od nieruchomości.

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Zobacz także:  Prawne uwarunkowania sprawowania zarządu nieruchomością wspólną

Zobacz także:  Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspólnota mieszkaniowa – pracodawca

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zatrudnia osoby na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło, musi odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, że taka sytuacja wiąże się ze zobowiązaniami wobec zakładu ubezpieczeń społecznych, mało która wspólnota decyduje się na zatrudnianie dodatkowych ludzi.

Członkowie zarządu – wynagrodzenie

Z reguły jedna z osób należących do członków zarządu odpowiedzialna jest za rozliczenie spółdzielni mieszkaniowej z urzędem skarbowym. Pamiętajmy jednak, że każdy z członków zarządu może ubiegać się o wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy. W zależności od tego, czy wynagrodzenie będzie wypłacane na mocy uchwały zarządu, czy umowy ze wspólnotą, wspólnota jest zobowiązana do różnych działań. Jeśli wynika to z uchwały – wystarczy dostarczenie odpowiedniego PIT-u do urzędu skarbowego, jeśli z umowy – członek zarządu będzie traktowany jak zatrudniana osoba fizyczna.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA