REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Współwłasność nieruchomości – określenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Zdarza się, że własność nieruchomości należy do kilku osób. Na przykład na działce znajduje się budynek mieszkalny, budynki gospodarcze, ogród oraz dodatkowo przynależą do tej nieruchomości grunty rolne. Jak określić sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, kiedy współwłaściciele nie mogą się porozumieć w tej kwestii?

Ustawa deweloperska, czyli bezpieczniejszy zakup lokalu od dewelopera

W dniu 29 kwietnia 2012 roku wchodzi w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, potocznie zwana ustawą deweloperską. Wielu ekspertów twierdzi, że ustawa wprowadzi szereg kosztownych absurdów. Warto przyjrzeć się w jaki sposób ustawa będzie chroniła kupujących, i czy rzeczywiście zakup mieszkania od dewelopera będzie bezpieczniejszy.

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego

Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego została uregulowana przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W przeciwieństwie do „zwykłej” umowy najmu, umowa o najem okazjonalny daje większe zabezpieczenie wynajmującemu lokal mieszkalny.

Służebność drogi koniecznej – dostęp do drogi publicznej

Kupując nieruchomość możemy nie zdawać sobie sprawy z faktu, że nie ma ona dostępu do drogi publicznej. Możemy wówczas korzystać z nieruchomości sąsiada – dopóki nie wyczerpie się jego cierpliwość lub wykupić od niego odpowiedni pas ziemi, żeby mieć swobodny dostęp do własnej działki. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jednak ustanowienie służebności tzw. drogi koniecznej.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę – kiedy może zostać wydane?

Budowa domu niewątpliwie wymaga pozwolenia na budowę. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Komu może zostać wydane i na jakich warunkach?

Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek

Rodzice niekiedy posiadają środki pozwalające pomóc dziecku w zakupie własnego mieszkania. Zazwyczaj dokonują wtedy darowizny, co przede wszystkim odbywa się przez przekazanie środków pieniężnych na rachunek bankowy dziecka. Czy obdarowany (dziecko) może skorzystać ze zwolnienia z podatku?

Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy

Najem okazjonalny lokalu mieszkalnego został uregulowany przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Najem okazjonalny ułatwia dokonanie eksmisji najemcy – nie jest ona zależna od przyznania lokalu socjalnego najemcy.

Zakup działki budowlanej – o czym należy pamiętać?

Zakup działki budowlanej wiąże się z przeprowadzeniem wielu formalności. Po dokonaniu wyboru lokalizacji warto sprawdzić, czy teren, którym jesteśmy zainteresowani, został przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną, czy też należy do kategorii gruntów rolnych. Warto zaznaczyć, że odrolnienie gruntu wymaga dokonania licznych, dodatkowych formalności.

REKLAMA

Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Wysokość kredytu hipotecznego udzielanego przez bank potencjalnemu kredytobiorcy zależy od wielu czynników. Na początku banki badają zdolność kredytową klienta. Na wysokość udzielanego kredytu ma również wpływ wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem zakupu. W jaki sposób banki dokonują oszacowania wartości nieruchomości? Czy wycena ma wpływ na wysokość kredytu?

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do kategorii ograniczonych praw rzeczowych. Z prawem tym wiążą się dwa podstawowe uprawnienia: do korzystania z lokalu oraz do rozporządzania nim. Czym charakteryzuje się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i jaki jest jego zakres?

Remont domu a przebudowa budynku

Roboty polegające na przebudowie lub dobudowie domu często są mylnie kwalifikowane jako remont budynku. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przebudowa domu nie jest tożsama z remontem domu. Warto zwrócić na to uwagę, żeby unikną przykrych konsekwencji prawnych.

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – kwestie formalnoprawne

Przyłączenie domu jednorodzinnego do sieci gazowej wymaga dopełnienia wielu formalności. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy spełniamy wymogi określone przepisami prawa budowlanego i energetycznego, a także te ustalone przez dostawcę gazu. Procedura wykonania przyłącza trwa kilka miesięcy.

Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Przepisy nie przewidują możliwości dziedziczenia prawa do najmu lokalu. Odnosi się to zarówno do lokali komunalnych, jak i prywatnych. Czy dla rodziny zmarłego najemcy lokalu komunalnego będzie to oznaczało konieczność wyprowadzki? Nie, przepisy dają możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym.

Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

Gmina powinna realizować potrzeby mieszkaniowe wspólnoty samorządowej. W tym celu może posiadać i tworzyć zasób mieszkaniowy. Z zasobu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, gmina wydziela część lokali, które przeznacza się na wynajem jako lokale socjalne. Komu i na jakich zasadach przysługuje taki lokal?

Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Zakup domu lub mieszkania często łączy się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ponieważ rynek kredytów hipotecznych jest coraz bardziej dynamiczny, nie nadążamy z analizą kolejnych zmian. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po poradę u doradcy kredytowego.

Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy

Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny należą do majątku osobistego małżonka, który został obdarowany, o ile darczyńca nie postanowił inaczej. Jeżeli teściowie dokonają darowizny domu na rzecz córki i zięcia, ze zwolnienia od zapłaty podatku będzie mogła skorzystać jedynie córka.

Licencja na zarządcę nieruchomości

Zarządzanie nieruchomościami to niewątpliwie profesja z przyszłością. Szczególnie duże miasta wykazują zapotrzebowanie na tego typu usługi. Żeby uzyskać licencję, a tym samym uprawnienia do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomościami, trzeba przejść długą drogę. Jakie wymogi trzeba spełnić,aby uzyskać licencję na zarządcę nieruchomości?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego przekształcenie i sprzedaż a PIT

Osoby, które posiadają spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, dążą do jego przekształcenia w odrębną własność. Czy należy zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), jeżeli doszło do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności lokalu?

Służebność przesyłu – przypadki jej ustanowienia

Przez naszą działkę przechodzi gazociąg. Został on „wkopany” w ziemię. Obowiązujące przepisy nakładają na przedsiębiorcę obowiązek udzielenia informacji niezbędnych do ustanowienia służebności przesyłu i wyliczenia wynagrodzenia z tego tytułu. Kiedy można zażądać ustanowienia służebności przesyłu?

Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale stanowią części składowe określonej nieruchomości. Właściciele lokali określają sposób zarządu nieruchomością wspólną – mogą go powierzyć osobie fizycznej lub prawnej. W jaki sposób odbywa się procedura powołania i odwołania zarządu wspólnoty mieszkaniowej?

Zadatek a zaliczka - jaka różnica?

Zanim zawrzemy właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, która określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Proces nabycia nieruchomości wiąże się również z zapłatą zaliczki lub zadatku. Czym różni się zaliczka od zadatku?

Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?

Rozbiórka budynków – kiedy wymagane jest pozwolenie?

Ustawa Prawo budowlane przewiduje sytuacje, w których do dokonania rozbiórki budynku wymagane jest pozwolenie właściwego organu. Ustawa wskazuje również przypadki, kiedy taką czynność można pominąć. Czy usunięcie budynku z działki wymaga pozwolenia?

Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej

Członkowie wspólnoty mieszkaniowej partycypują w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej. Obowiązek taki wynika z ustawy o własności lokali. Jakie inne obowiązki ciążą na członkach wspólnoty mieszkaniowej? Czy właściciel lokalu może zostać zwolniony z uczestniczenia w niektórych kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej?

Opłata adiacencka 2012

W przypadku, gdy wartość nieruchomości wzrosła w wyniku wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej ze środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, właściciele lub użytkownicy wieczyści takich nieruchomości zobligowani są do uiszczania tzw. opłaty adiacenckiej.

Altana – czy jej budowa wymaga pozwolenia?

Ustawa Prawo budowlane określa kategorie obiektów wymagających pozwolenia na budowę oraz kategorie wymagające jedynie zgłoszenia. Ustawa wymienia tzw. obiekty małej architektury. Często mylnie zalicza się do nich altanę ogrodową. Co do zasady budowa altany wymaga jedynie zgłoszenia, nie pozwolenia na budowę.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy?

Opłacanie czynszu czy też bieżących rachunków za prąd, gaz i wodę to dla wielu osób zbyt duże obciążenie. Osoby o niskim dochodzie mogą ubiegać się o tzw. dodatek mieszkaniowy. Dodatek mieszkaniowy przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej.

Odpowiedzialność zawodowa pośredników w obrocie nieruchomościami

Kiedy chcemy kupić albo sprzedać dom lub mieszkanie, korzystamy z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pośrednik powinien wykonywać swoje zadania zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i ze standardami zawodowymi, przestrzegając przy tym zasad etyki zawodowej. Co dzieje się w sytuacji, gdy pośrednik nie wypełnia prawidłowo swoich obowiązków?

Ulga na cele mieszkaniowe

Sprzedając mieszkanie, zapłacimy podatek od dochodu (tzn. przychodu pomniejszonego o koszty np. nabycia oraz nakłady podnoszące jego wartość) w wysokości 19%. Powyższa zasada dotyczy nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 roku. Możemy jednak zostać zwolnieni z zapłaty podatku, o ile przeznaczymy środki ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe.

Wykup lokali w TBS

Zakup mieszkania to bardzo poważna inwestycja. Dla wielu marzenia o własnym „M” są trudne do zrealizowania. Alternatywę dla kredytu hipotecznego stanowi wynajem mieszkania wybudowanego przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. We wrześniu ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która umożliwiła wykup lokali w TBS.

Obowiązek odśnieżania dachów obiektów budowlanych

Właściciel czy też zarządca nieruchomości powinien zadbać o bezpieczeństwo użytkowanych obiektów budowlanych, co wynika m. in. z obowiązku odśnieżania dachów. Śnieg i lód zalegający na dachach lub balkonach może stanowić zagrożenie dla ludzi mieszkających w budynkach.

Ocieplenie budynków a gwarancje producenta systemu ociepleń

Ocieplenie domu stanowi bardzo ważną kwestię. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że używając materiałów różnych producentów, tracimy gwarancję. Stosując kompletny system ociepleń budynków nie tylko zyskujemy bezpieczeństwo i trwałość, lecz także mamy pewność, że nie stracimy gwarancji, którą zapewnia producent systemu ociepleń.

Kolektory słoneczne – dotacje na zakup i montaż

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do bezpośredniej przemiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne (np. służą do podgrzania wody). Ci, którzy chcą je zainstalować, mogą ubiegać się o dotacje na ich zakup i montaż.

Odwrócony kredyt hipoteczny – założenia do projektu ustawy

Odwrócony kredyt hipoteczny, ze swojego założenia, ma być produktem przeznaczonym dla osób starszych. Ze względu na skromne emerytury, taki dodatek stanowiłby uzupełnienie domowego budżetu. Warto dokładnie przyjrzeć się założeniom do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jego obowiązki i wynagrodzenie

Sprzedając lub kupując dom albo mieszkanie często korzystamy z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pojawia się pytanie, jakie są jego obowiązki i za co powinien otrzymać wynagrodzenie?

Opłaty za media pobierane przez wspólnoty mieszkaniowe – zwolnienie z VAT

Spółdzielnie mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia od podatku VAT z tytułu opłat za tzw. media. Minister Finansów wydał rozporządzenie, które zwalnia również wspólnoty mieszkaniowe od podatku VAT w zakresie rozliczania mediów związanych z utrzymaniem lokali wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Premia gwarancyjna a obowiązek podatkowy

Premia gwarancyjna to dodatek, na jaki mogą liczyć posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. Aby uzyskać premię gwarancyjną trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych. Czy premia gwarancyjna jest opodatkowana?

Podatek od darowizny na zakup mieszkania

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub budowę domu warto pomyśleć o zebraniu wkładu własnego. Podejmując tak poważny krok gromadzimy wcześniej oszczędności, dostajemy pewne kwoty w prezencie ślubnym lub wspomagają nas rodzice. Kiedy nabycie pieniędzy w drodze darowizny jest zwolnione od podatku? Czy pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel?

Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Licytacja komornicza to jeden ze sposobów na tańsze nabycie nieruchomości. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji, wynosi 3/4 sumy oszacowania jej wartości. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zakłada obowiązek obwieszczenia o licytacji na stronie Internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze mamy pewność, czy wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy i czy mieszkanie nie ma wad fizycznych. Może bowiem okazać się, że z sufitu cieknie woda, a na ścianach pojawił się grzyb. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości. Kupujący natomiast może skorzystać z dwóch instytucji – gwarancji lub rękojmi.

Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna.

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2012 r.

Każdy wpis do Krajowego Rejestru Sądowego podlega opłacie. Jakie opłaty obowiązują w 2012 r.?

Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Od nowego roku banki będą coraz bardziej ostrożne w kwestii przyznawania kredytów kredytobiorcom. Sytuacja na rynku pracy nie znajduje się w najlepszej kondycji finansowej, gdyż brakuje miejsc pracy. Dlatego budowa małym domów staje się coraz bardziej popularna, z uwagi na niższe koszty związane z budową oraz utrzymaniem.

Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Istnieje możliwość wydawania zarówno odpisów, jak i zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych. W celu realizacji odpisów lub zaświadczeń o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym powołano zarówno Centralną Informację Ksiąg Wieczystych oraz system Centralnej Informacji.

Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Zasadniczą kwestią w przypadku powierzenia deweloperowi realizacji projektu budowlanego jest umieszczenie w umowie stosownych oświadczeń dotyczących podstawy prawnej prowadzonej inwestycji. Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę, a także zamieścić co jest przedmiotem realizowanej budowy oraz podstawę prawną na mocy której wyrażono zgodę na budowę.

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej – nie mają obowiązku uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości inwestycyjnych.

REKLAMA