Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Opracowane przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zmiany, wejdą w życie w trzecim lub czwartym kwartale 2013 roku.
REKLAMA
Zgłoszenie do urzędu zamiast pozwolenia na budowę?
Po zmianach w prawie budowlanym inwestor nie będzie już potrzebował pozwolenia na budowę jak to miało miejsce do tej pory. Każdy inwestor planujący budowę domu jednorodzinnego będzie musiał natomiast złożyć w urzędzie specjalne zgłoszenie zawierające projekt budowlany. Będzie to jednoznaczne z otrzymaniem pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Wg nowych przepisów, starosta w ciągu 30 dni wyda inwestorowi dziennik budowy, który będzie upoważniał inwestora do rozpoczęcie budowy. Oczywiście, będzie można spodziewać się także negatywnej decyzji ze strony urzędu, która uniemożliwi nam rozpoczęcie budowy.
Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?
Dzięki zmianom skróceniu ulegnie czas oczekiwania na uzyskanie „pozwolenia na budowę”. Obecnie wynosi on od 57 do 86 dni, po zmianach decyzję otrzymamy w ciągu 30 dni. Po zmianach w prawie budowlanym, cały proces uzyskania „pozwolenia na budowę” będzie przebiegał sprawniej, a urząd będzie miał 14 dni na analizę dokumentów i wskazanie ewentualnych ich braków. Aktualnie w przepisach nie ma podanego terminu, w jakim urząd musi udzielić nam informacji na temat statusu złożonych dokumentów.
Formalności po zmianach – pozwolenie na budowę jednak zostaje
Niestety, choć proces formalności związanych z budową domu po zmianach w prawie budowlanym będzie uproszczony, o uzyskanie pozwolenia na budowę będą musieli starać się inwestorzy, którzy mają w planach budowę budynku o wysokości powyżej 12 m i kubaturze większej niż 5000 m3 lub też będą chcieli budować budynek, który będzie wymagał oceny oddziaływania na środowisko. Pozwolenie na budowę będą musiały uzyskać również osoby, które będą chciały budować budynek, który będzie wykraczał poza obszar zagospodarowania terenu lub działki widniejącej na projekcie.
Zobacz także: „WZ” – decyzja o warunkach zabudowy
Zalety zmian – mniej dokumentów
Po wprowadzaniu zmian w prawie budowlanym inwestorzy nie będą musieli kompletować takiej ilości dokumentów, jak do tej pory. Nie będzie trzeba też zawiadamiać organów administracji architektoniczno-budowlanej o terminie, w którym chcemy rozpocząć budowę. Uproszczeniu ulegnie też projekt budowlany, nie będzie trzeba bowiem dołączać do niego oświadczeń dostawców mediów oraz zarządców drogi.
Kiedy będzie można zamieszkać w nowo wybudowanym domu?
REKLAMA
W wybudowanym domu będzie można zamieszkać szybciej. Do tej pory, żeby można było zamieszkać w nowo wybudowanym budynku trzeba było uzyskać pozwolenie od powiatowego lub wojewódzkiego inspektora budowlanego. Po zmianach, wystarczy jedynie zgłosić do nadzoru budowlanego zakończenie budowy. Pozwolenie na budowę będzie wymagane jedynie, gdy inwestor będzie chciał zamieszkać w budynku, który nie został jeszcze ukończony.
Wg nowelizacji prawa poza miejscowymi planami zagospodarowania terenu powstaną także miejscowe plany zabudowy, które będą stanowić uzupełnienie miejscowych planów zagospodarowania terenu. Oba będą tworzyć katalog lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. Do momentu wprowadzenia zmian, gminy będą musiały tworzyć tzw. obszary urbanistyczne. Będą to ustalane wcześniej obszary zabudowane oraz obszary ograniczonej zabudowy np. tereny zalewiskowe.
Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu
Wśród zmian, które mają usprawnić proces budowlany znalazły się także:
– zniesienie obowiązku uzyskania decyzji administracyjnej lub
– zniesienie dokonania zgłoszenia robót budowlanych innych niż budowa.
jz
REKLAMA
REKLAMA