Budowa domu – formalności
REKLAMA
REKLAMA
Krok pierwszy
REKLAMA
Aby rozpocząć budowę musimy mieć pozwolenie na budowę. Nie ma znaczenia czy posiadamy działkę czy nie. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do Wydziału Architektury Urzędu Gminy lub miasta, w którym zamierzamy budować dom. Należy dowiedzieć się, czy działka, na której chcemy rozpocząć budowę znajduje się na terenie objętym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak – nie będziemy mieć żadnych problemów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kiedy działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania terenu. W takim przypadku trzeba wystąpić do gminy o wydanie „warunków zabudowy i zagospodarowania terenu”.
REKLAMA
Warto dowiedzieć się także czy działka, którą chcemy nabyć nie widnieje przypadkiem w ewidencji gruntów jako działka rolna. Jeśli okaże się działką rolną, aby móc wybudować na niej dom będziemy musieli uzyskać decyzję o wyłączeniu działki (gruntu) z produkcji rolnej. Taki wniosek można złożyć w Starostwie w Wydziale Gospodarki Gruntami.
Mapa geodezyjna do celów projektowych
Kolejnym dokumentem, który powinniśmy pozyskać jest mapa geodezyjna do celów projektowych, którą można uzyskać w Urzędzie w Wydziale Geodezji lub w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Mapa powinna być zaktualizowana przez geodetę.
Zobacz także: Mapy geodezyjne i formalności przed rozpoczęciem budowy
Projekt architektoniczny
Jeśli posiadamy warunki zabudowy i mapę geodezyjną możemy zacząć rozglądać się za wymarzonym projektem domu. Wybór odpowiedniego projektu jest bardzo ważny, ponieważ musi być on zgodny z tym co zawarte jest w warunkach zabudowy. Poza tym w wybudowanym domu będziemy mieszkać przez lata dlatego też jego wybór projektu powinien być dobrze przemyślany.
Zobacz także: Dom z garażem czy bez?
Projekt architektoniczny możemy kupić w biurze projektów. Na rynku dostępnych jest też wiele katalogów (internetowych i drukowanych), w których możemy szukać inspiracji lub wybrać konkretny projekt. Poza projektem gotowym możemy tez wybrać projekt indywidualny, wykonany na zamówienie wg własnego pomysłu. Niestety jest on znacznie droższy, niż projekt gotowy.
Pozwolenie na budowę
Jeśli doszliśmy już do ubieganie się o pozwolenie na budowę, powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek – prośbę o zatwierdzenie projektu budowlanego oraz prośbę o wydanie pozwolenia na budowę. Do dokumentów należy dołączyć:
- projekt budowlany
- oświadczenie o prawie do dyspozycji nieruchomością na cele budowlane
- inne dokumenty i opinie, które mogą być potrzebne w celu uzupełnienia projektu budowlanego np. dotyczące przyłącza mediów
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zobacz także: Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę należy zacząć rozglądać się za osobą, która zajmie się prowadzeniem budowy. Dobrze by było, aby kierownik budowy miał tez swoich pracowników, którzy będą wykonywać określone prace. Kiedy wybierzemy już odpowiednią osobę , która będzie koordynować przebieg budowy, należy poinformować inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia budowy.
Zobacz także: Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?
Zakończenie budowy domu
Formalnie, budowa domu kończy się, kiedy dom zostanie wybudowany. Zakończenie prac budowlanych należy zgłosić do inspektoratu nadzoru budowlanego. Do zgłoszenie powinniśmy dołączyć oświadczenie kierownika budowy o zgodności budowy z projektem i pozwoleniem, dziennik budowy, inwentaryzację powykonawczą wykonaną przez geodetę oraz protokoły odbioru robót.
Jeśli w ciągu 3 tygodni (21 dni) inspektorat nie wyrazi sprzeciwu do otrzymanego zgłoszenia, pozwolenie na użytkowanie budynku się uprawomocni.
Zobacz także: Wykaz materiałów budowlanych, za które można otrzymać zwrot podatku VAT w 2012 roku
REKLAMA
REKLAMA