REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Kret
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Hipoteka ustanowiona na nieruchomości nie wygasa przy przeniesieniu własności tej nieruchomości na inną osobą – niezależnie od sposobu przeniesienia.

Hipoteka jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Jej charakterystyczną cechą jest to, że uprawnienie wierzyciela do skierowania roszczeń wobec dłużnika hipotecznego jest niezależne od tego kto jest właścicielem nieruchomości, a więc nie musi być nim dłużnik osobisty – czyli np. osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny.

REKLAMA

Obdarowany ponosi ryzyko niespłacania wierzytelności

REKLAMA

Przekazując nieruchomość w darowiźnie osobie trzeciej (niezależnie czy jest to członek rodziny, czy osoba obca), przekazujemy ją wraz z obciążającą ją hipoteką. Oznacza to, że w przypadku problemów dłużnika osobistego z regulowaniem zobowiązań – obdarowany (nowy właściciel nieruchomości) musi liczyć się z tym, że wierzyciel hipoteczny skieruje egzekucję przeciwko jego nieruchomości.

Odpowiedzialność dłużnika hipotecznego ograniczona jest wyłącznie do nieruchomości obciążonej hipoteką (wierzyciel nie może więc sięgnąć do innych składników jego majątku osobistego) oraz do wysokości hipoteki.

Zanim egzekucja zostanie skierowana do dłużnika hipotecznego, konieczne będzie uzyskanie tytułu wykonawczego – a więc wytoczenie powództwa (co daje czas na wyjaśnienie kwestii z dłużnikiem osobistym – darczyńcą).

Jeśli dłużnik hipoteczny spełni zobowiązanie dłużnika osobistego (czy to „dobrowolnie”, czy w drodze postępowania egzekucyjnego) wstępuje w prawa wierzyciela. Oznacza to, że może dochodzić od darczyńcy wartości spełnionego świadczenia (co ważne – musi jednak zmieścić się w terminie przedawnienia, jaki obowiązywał pierwotnego wierzyciela).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Procedura przeniesienia nieruchomości obciążonej hipoteką

Jeśli jednak (mimo opisanego powyżej ryzyka) zdecydujemy się na przyjęcie darowizny obciążonej hipoteką – procedura jej przeniesienia jest taka sama jak w przypadku nieruchomości nieobciążonej.

Z uwagi na fakt, iż przeniesienie własności nieruchomości w drodze umowy zawsze wymaga formy szczególnej – również taka darowizna musi być dokonana w formie aktu notarialnego. Przed dokonaniem darowizny warto skontaktować się z notariuszem w celu ustalenia wszelkich niezbędnych dokumentów.

Zobacz także: Jak wpisać nowego właściciela w księdze wieczystej?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA