Czy hipoteka może zabezpieczać kilka nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie regulacje wprowadziła ustawa nowelizująca w zakresie przelewu wierzytelności
REKLAMA
W przypadku, gdy hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności ustawa nowelizująca wprowadza następującą zasadę: „Jeżeli hipoteka zabezpiecza kilka wierzytelności przysługujących wierzycielowi hipotecznemu, w razie przelewu jednej z nich hipoteka przechodzi na nabywcę proporcjonalnie do wysokości tej wierzytelności
w stosunku do sumy wierzytelności zabezpieczonych tą hipoteką, chyba że strony postanowiły inaczej”.
W sytuacji, gdy wierzytelność hipoteczna zostanie przeniesiona bez hipoteki, zbywca powinien zawiadomić o tym właściciela nieruchomości niebędącego dłużnikiem osobistym.
Kiedy wygasają wierzytelności zabezpieczone hipoteką
Ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece – wprowadziła w życie zasady dotyczące wygaśnięcia kilku wierzytelności zabezpieczających hipotekę. Zmiany te zostały zawarte w art. 941 w powyżej wskazanej ustawie, zgodnie z brzmieniem tegoż artykułu – hipoteka zabezpieczająca kilka wierzytelności wygasa z chwilą wygaśnięcia ostatniej wierzytelności, jeżeli nie będzie mogła powstać żadna wierzytelność ze stosunków prawnych stanowiących źródło pierwotnie zabezpieczonych wierzytelności.
Roszczenie o zaspokojenie wierzytelności do ich wysokości
Może także zdarzyć się sytuacja, w której hipoteka będzie zabezpieczała wiele wierzytelności, przy czym łączna kwota wierzytelności będzie przewyższała sumę wymienioną we wpisie hipoteki. Natomiast wierzyciel nie wskaże do dnia, w którym postanowienie o przyznaniu własności stało się ostateczne i w jakiej wysokości mają zostać zaspokojone wierzytelności. W powyżej opisanym przypadku ustawa nowelizacyjna wskazuje, że będą zaspokojone wszystkie wierzytelności proporcjonalnie do ich wysokości.
Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa
Zabezpieczenie hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom
REKLAMA
W ustawie nowelizującej została wprowadzona nieznana dotąd zasada. Odnosi się ona do sytuacji, w której zabezpieczenie hipoteką kilku wierzytelności będzie przysługiwało różnym podmiotom. Tego typu zabezpieczenie będzie służyło sfinansowaniu jednego przedsięwzięcia. Jednakże w celu zabezpieczenia hipoteką kilku wierzytelności przysługujących różnym podmiotom – wierzyciele będą zobowiązani do powołania administratora hipoteki.
Warto zapamiętać, iż administratorem hipotecznym w powyżej opisanym przypadku może być jeden z wierzycieli albo osoba trzecia. Natomiast umowa, na mocy której będzie powoływany administrator hipoteki – powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.
Nowe przepisy prawne zawarte w ustawie o księgach wieczystych i hipotece – mogą uprościć stosowanie w praktyce instytucji hipoteki, jako formy zabezpieczenia wierzytelności. Jednakże instytucja ta posiada też ograniczenia. W ustawie nowelizacyjnej nie wyjaśniono, co znaczy pojęcie: „jednego przedsięwzięcia” – co może wzbudzić wiele kontrowersji przy interpretacji tego przepisu.
Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:
Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej
Uprawnienia administratora hipoteki po zmianach
Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej
Podstawa prawna:
- art. 682 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 791 ust. 1 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 941 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
- art. 115 e § 2 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.