REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Adam Kret
Nieruchomości.
Nieruchomości.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Młode osoby biorące kredyt mieszkaniowy często mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób w jego spłacie. Niestety jakkolwiek może się to wydawać niesprawiedliwe – może się to wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie kredytobiorcy.

Kogo może dotyczyć problem

Generalnie kwestia wsparcia i niejako wspólnej spłaty kredytu – może być problematyczna (w związku z obowiązkami podatkowymi) w sytuacji gdy kredytobiorcą jest jedynie jedna z osób faktycznie ponoszących jego koszty.

REKLAMA

Anna K. wzięła samodzielnie kredyt hipoteczny. Z uwagi na wzrost raty po zmianie kursu waluty, w której kredyt jest denominowany – korzysta z pomocy rodziców, którzy co miesiąc przelewają jej 1000 zł na pomoc w spłacie zobowiązań.

W przypadku dwóch (lub większej ilości osób) które solidarnie spłacają kredyt – ich partycypacja w spłacie, z punktu widzenia podatkowego jest obojętna.

Kiedy wspiera nas rodzina

W sytuacji opisanej w przykładzie – rodzice dokonują cyklicznej darowizny na rzecz swojej córki. W związku z powyższym mamy do czynienia z powstaniem obowiązku podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn.

Biorąc jednak pod uwagę bliski stopień pokrewieństwa (I grupa podatkowa) Anna K. może skorzystać z kilku zwolnień w tym zakresie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. kwota wolna od podatku

Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn – darowizny w kwocie do  9.637 zł udzielone przez osobę w I grupie podatkowej na przestrzeni 5 lat – podlegają zwolnieniu podatkowemu bez potrzeby składania deklaracji podatkowych.

W przypadku darowizny udzielanej przez rodziców z ich majątku wspólnego – powyższy limit w naszym przypadku ulega podwojeniu (po 9.637 zł od każdego z rodziców).

2. Zwolnienie podatkowe dla darowizn na cele mieszkaniowe

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt. 5 ww. ustawy – zwolnieniu podlega darowizna w kwocie 9.637 zł od jednej osoby z I grupy podatkowej (do maksymalnie 19274 zł od kilku osób) przeznaczone (w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania)na spłatę zabezpieczonego hipoteką kredytu mieszkaniowego wraz z odsetkami. Limit obowiązuje 5 lat i nie potrzebuje składania deklaracji.

3. Zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny

Rodzice znajdują się w tzw. grupie 0 (czyli I grupie podatkowej z pominięciem teściów) – co oznacza, że po wyczerpaniu powyższych limitów można skorzystać ze zwolnienia zupełnego określonego w art. 4a ustawy.

Zwolnienie w przypadku gotówki możliwe jest jedynie w przypadku dokonania ich poprzez przelew bankowy lub przekaz pocztowy.

W przypadku ww. zwolnienia, konieczne jest dokonanie zgłoszenia do US na druku SD-Z2 (w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny). Nie ma limitu dla kwot ani ilości darowizn.

REKLAMA

Jak widać z przedstawionych limitów kwot Anna K. może otrzymywać od rodziców przelewy na spłatę kredytu przez 38 miesięcy (a więc następne 3 lata). Dopiero po tym okresie pojawi się konieczność dokonywania zgłoszeń do urzędu skarbowego – celem uniknięcia konieczności płacenia podatku od darowizn.

Osoby spoza I grupy podatkowej – w przypadku wspierania przez dalszych krewnych istnieje niższy poziom kwoty wolnej od podatku ani nie ma zwolnień z tytułu darowizna na spłatę kredytu.

Co w przypadku związków partnerskich

Innym problemem podatkowym może być wspieranie kredytobiorcy przez osobę mieszkającą z nim i wspólnie prowadzącą z nim gospodarstwo domowe (bez formalnego związku). W tym przypadku możemy mieć do czynienia z koniecznością rozliczania podatku z tytułu najmu lokalu mieszkalnego (zakładając że lokal jest własnością tylko jednej z ww. osób).

Tym samym wkraczamy na grunt podatku dochodowego – w tym przypadku możemy być zmuszeni do zapłacenia podatku w wysokości 18 lub 32 % procent od otrzymanych kwot (partycypacji w kosztach utrzymania kredytu). Podatek może być niższy, jeśli właściciel lokalu zdecyduje się na skorzystanie z podatku zryczałtowanego (co wiąże się ze zgłoszeniem do Urzędu skarbowego)- i może wynieść 8,5%

Więcej o ryczałcie od przychodu ewidencjonowanego: Jak ryczałtowo rozliczyć najem lokalu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA