REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Chcesz sprzedać nieruchomość – ureguluj podatek od spadków i darowizn

Adam Kret
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli nabyłeś mieszkanie w drodze spadkobrania lub zasiedzenia – przed jego sprzedażą musisz uregulować kwestie związane z podatkiem od spadków i darowizn. W innym wypadku notariusz nie sporządzi aktu notarialnego.

Kiedy nabycie nieruchomości obciążone jest podatkiem od spadków i darowizn

Co do zasady, podatkiem od spadków i darowizna obciążone jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem:

REKLAMA

  • dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego;
  • darowizny, polecenia darczyńcy;
  • zasiedzenia;
  • nieodpłatnego zniesienia współwłasności;
  • zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu;
  • nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

W przypadku nabycia własności nieruchomości (ew. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czy użytkowania wieczystego) – najbardziej kłopotliwe może okazać się nabycie w drodze dziedziczenia i zasiedzenia (lub na podstawie innego orzeczenia sądu) – w przypadku przekazania własności w drodze czynności prawnej, notariusz pobiera podatek od spadków i darowizn (lub dokonuje zgłoszenia z uwagi na ulgę podatkową) i możemy mieć pewność, że został on uregulowany.

Zobacz także: Zgoda małżonka potrzebna do dokonania sprzedaży nieruchomości

Co zrobić jeśli podatek został uregulowany (lub uzyskaliśmy zwolnienie)

Jeśli zapłaciliśmy podatek od spadków i darowizn z uwagi na nabycie nieruchomości (lub skorzystaliśmy z jednej z ulg podatkowych) – przed dokonaniem jej zbycia musimy wystąpić do urzędu skarbowego, właściwego z uwagi na miejsce położenia nieruchomości, o wydanie zaświadczenia o tym, że nabycie było zwolnione z podatku, podatek został zapłacony lub się przedawnił.

Zaświadczenie nie ulega „przeterminowaniu”, więc możemy o nie wystąpić, nie planując jeszcze sprzedaży (tak żeby w przypadku transakcji już nim dysponować).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydanie zaświadczenia wymaga uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17zł.

REKLAMA

Z uwagi na konstrukcję momentu powstania obowiązku podatkowego, praktycznie niemożliwe jest jego przedawnienie. W przypadku nieuiszczenia podatku przy nabyciu nieruchomości, złożenie wniosku o stwierdzenie jego przedawnienia może spowodować ponowne powstanie obowiązku podatkowego – z uwagi na powołanie się przed organem podatkowym na fakty nabycia (art.  6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Jeśli wniosek sporządziliśmy prawidłowo, a z tytułu nabycia uregulowaliśmy podatek od spadków i darowizn – w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku, urząd skarbowy powinien wystawić odpowiednie zaświadczenie.

Zobacz także: Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Jeśli podatek nie został uregulowany

Jeśli nabycia nieruchomości, obłożonego obowiązkiem podatkowym, nie zgłosiliśmy do opodatkowania – przed sprzedażą nieruchomości konieczne będzie dokonanie odpowiedniego zgłoszenia (druk SD Z3) – po czym zostanie naliczony podatek od spadków i darowizn, po którego uiszczeniu będziemy mogli otrzymać zaświadczenie opisane powyżej.

W przypadku przekroczenia terminów na skorzystanie z ulg podatkowych (w szczególności z tytułu art. 4a ustawy – tj. zupełnego zwolnienia dla najbliższej rodziny) – nie mogą być one przywrócone (ulga przepada).

Kiedy notariusz nie sporządzi aktu notarialnego

REKLAMA

Zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn – notariusz odmawia sporządzenia aktu lub poświadczenia podpisów pod dokumentem, przedmiotem, którego jest zbycie praw do spadku, lub  zbycie, lub obciążenie rzeczy, lub praw majątkowych uzyskanych w sposób, który powoduje powstanie obowiązku podatkowego – bez wymaganego zaświadczenia lub zgody naczelnika urzędu skarbowego.

Oznacza to, że nie tylko nieruchomości nie będziemy mogli sprzedać (wymóg aktu notarialnego) – lecz także nie poświadczymy podpisu np. pod zgodą na obciążenie nieruchomości hipoteką. Notariusz nie sporządzi także umów darowizny, zniesienia współwłasności czy ustanowienia służebności odnośnie nieruchomości, której stan podatkowy jest nieuregulowany.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu od lipca 2024 r. Czy bon energetyczny będzie realnym wsparciem? Jak wybrać źródło ciepła dla swojego domu?

Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu oraz zamieszanie wokół certyfikacji pomp ciepła – te problemy dotykają każdego obywatela. O tym, czego możemy się spodziewać, jak sobie z tym radzić i czy ratunkiem są OZE rozmawiamy z wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, panią Aleksandrą Jurkowską.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

REKLAMA

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

REKLAMA

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

REKLAMA