REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podział nieruchomości w konkubinacie

Podział nieruchomości. Fotolia
Podział nieruchomości. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Żeby wspólnie kupić nieruchomość nie trzeba być małżeństwem – po ustaniu związku, podział takiej nieruchomości regulowany jest przez prawo cywilne – a nie rodzinne.

Nieruchomość kupiona wspólnie (współwłasność)

Najczęstszym sposobem wspólnego nabycia nieruchomości przez osoby w związkach nieformalnych – jest jej zakup w ułamkowych udziałach (równych ½ i ½ lub nierównych np. ¾ i ¼ ). Tak ustanowiona współwłasność ułamkowa uprawnia każdego ze współwłaścicieli do korzystania z nieruchomości (czy mieszkania) tak jakby był właścicielem całości (o ile nie koliduje to z uprawnieniami innych współwłaścicieli) – oznacza to m.in. możliwość korzystania z całości lokalu (chyba, że umowa o sposób korzystania stanowi inaczej – co jednak w tego typu przypadkach generalnie się nie zdarza) czy zameldowania się w nim.

REKLAMA

W przypadku rozpadu związku – własność nieruchomości pozostaje bez zmian, pojawia się więc problem zniesienia współwłasności – który może być przeprowadzony na trzy sposoby:

  • fizyczny podział (jeśli jest możliwy)
  • przyznanie własności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłacenia drugiego
  • poprzez sprzedaż i podział uzyskanej sumy.

Podział można dokonać na drodze umownej (przed notariuszem) oraz na drodze sądowej – w każdym przypadku dopuszczalne są ustępstwa (np. przekazanie swojego udziału za darmo). W przypadku sprzedaży za pośrednictwem sądu odbywa się ona w trybie przewidzianym dla egzekucji z nieruchomości.

Zobacz także: Koszty notarialne przy sprzedaży nieruchomości


Fizyczny podział

Podział nieruchomości jest możliwy jeśli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

nieruchomość gruntowa posiada odpowiednie rozmiary (np. ponad 0,3 ha w przypadku nieruchomości rolnych), a także każda z wydzielonych działek dysponować będzie dostępem do drogi publicznej (zwykłym lub za pomocą służebności przejazdu).

nieruchomość budowlana (mieszkanie, dom) pozwala na jej podział na dwie niezależne części, spełniające warunki przewidziane dla lokalu mieszkalnego (np. wydzielone wejścia). Podział może nastąpić wg płaszczyzny poziomej lub pionowej budynku.

Więcej o podziale nieruchomości gruntowych: czytaj

W przypadku fizycznego podziału można zastosować model mieszany – tj. np. podzielić nieruchomość na dwie części przy jednoczesnej spłacie współwłaściciela, który dysponował większym udziałem (np. przy strukturze ¾ do ¼).

Przejęcie na własność przez jednego ze współwłaścicieli

Jeśli jedno z byłych konkubentów jest w stanie przejąć nieruchomość na własność za spłatą drugiego – może tego dokonać zarówno na drodze umownej, jak i sądowej. W obu przypadkach można ustalić sposób, wysokość oraz terminy zapłaty (np. rozłożyć opłaty na raty). W przypadku umownego zniesienia współwłasności w ten sposób, warto zobowiązać przejmującego konkubenta do poddania się egzekucji w akcie notarialnym (w przypadku opóźnienia w spłatach, nie jest konieczne wytaczanie powództwa, a jedynie opatrzenie aktu notarialnego klauzulą wykonalności – z takim dokumentem, można skierować się bezpośrednio do komornika).

Sprzedaż i podział pieniędzy pomiędzy współwłaścicieli

Jeśli powyższe rozwiązania nie są możliwe – sprzedaż nieruchomości jest sposobem, który pozwoli na łatwiejsze rozliczenia pomiędzy byłymi konkubentami. Z kwoty sprzedaży łatwiej rozliczyć także dodatkowe płatności (np. wyrównanie nakładów – o czym w dalszej części artykułu).

Zobacz także: Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Co do zasady podział kwoty uzyskanej ze sprzedaży następuje zgodnie z posiadanymi udziałami w nieruchomości.


W przypadku sprzedaży na drodze sądowej – z reguły (biorąc pod uwagę sposób prowadzenia licytacji z nieruchomości) otrzymamy mniej pieniędzy niż w przypadku sprzedaży we własnym zakresie. Wynika to raz ze sposobu oszacowania wartości nieruchomości (który może odbiegać od wartości rynkowej) dwa – z faktu ustalania ceny wyjściowej licytacji poniżej wartości oszacowania.

Zobacz także: Niezbędne informacje przy sprzedaży nieruchomości

Jeśli nieruchomość należała do jednego z konkubentów

REKLAMA

Nierzadko zdarza się, że nieruchomość użytkowana przez oboje konkubentów, stanowi własność tylko jednego z nich (np. posiadał ją wcześniej, czy też z uwagi na dużą zdolność kredytową, był w stanie samodzielnie wziąć kredyt mieszkaniowy). Po rozpadzie związku – drugi konkubent z reguły znajduje się w gorszej pozycji – nie dysponując żadnym prawem do nieruchomości. Nie jest jednak pozbawiony innych roszczeń.

W przypadku, w którym konkubent łożył na utrzymanie mieszkania – poprzez ponoszenie nakładów na cudzą nieruchomości – w postaci, np. udziału w spłacie raty kredytu, partycypacji w kosztach remontu – wartość tych nakładów może być przez niego dochodzona od właściciela nieruchomości. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Sądu Najwyższego (m.in. wyrok SN z dnia 22 czerwca 2007 r. sygn. Akt V CSK 114/07) – konkubent taki może domagać się zwrotu połowy nakładów poczynionych na nieruchomość – tak jak posiadacz samoistny w stosunku do właściciela nieruchomości (art. 226 kc) – o ile, nie osiągnął korzyści z poniesionych nakładów (np. dochodu z wynajmu domu itp.).

Zobacz także: Przeniesienie własności nieruchomości a zabezpieczenie wierzytelności


Roszczenia takie przedawniają się z upływem roku od dnia wydania nieruchomości (w naszym przypadku – od dnia opuszczenia lokalu przez jednego z konkubentów).

Zobacz także: Zniesienie współwłasności przy sprzedaży nieruchomości

Sąd na rozliczenie polubowne

Jak to było już sygnalizowane – każdy sposób rozliczenia konkubinatu w zakresie wspólnych nieruchomości może być osiągnięty zarówno na drodze polubownej (umowa), jak i sądowej – oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy:

Droga sądowa:

  •  jedyna alternatywa w przypadku braku porozumienia
  •  niższe koszty (z reguły stałe wpisy w przypadku zniesienia współwłasności – wpis stosunkowy 5% w przypadku rozliczenia nakładów).
  •  dłuższy czas rozwiązania sprawy – w zależności od stopnia „zaangażowania” uczestników oraz sądu – sprawa może toczyć się latami.

Umowa

  •  możliwa w sytuacji zgody co do wszystkich warunków porozumienia
  •  szybka – skutki następują od ręki
  •  droższa od drogi sądowej (taksa notarialna naliczana od wartości transakcji).

Zobacz także: Istota umowy o przekazanie nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA