REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Agnieszka Wiśniewska
Wycena nieruchomości.
Wycena nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość kredytu hipotecznego udzielanego przez bank potencjalnemu kredytobiorcy zależy od wielu czynników. Na początku banki badają zdolność kredytową klienta. Na wysokość udzielanego kredytu ma również wpływ wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem zakupu. W jaki sposób banki dokonują oszacowania wartości nieruchomości? Czy wycena ma wpływ na wysokość kredytu?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa wskazuje, na jaką kwotę kredytu może pozwolić sobie potencjalny kredytobiorca. Banki szacują zdolność kredytową na podstawie wysokości wynagrodzenia klienta oraz wysokości zaciągniętych zobowiązań.

REKLAMA

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości polega na podjęciu czynności zmierzających do oszacowania wartości nieruchomości. Główny cel wyceny to oszacowanie wartości nieruchomości, która będzie stanowiła zabezpieczenie kredytu. Poza tym wycena pozwala na zbadanie stanu prawnego nieruchomości czy też dokonanie analizy rynku nieruchomości.

W jaki sposób banki dokonują wyceny?

Przede wszystkim bank może dokonać wyceny w oparciu o średnie ceny transakcyjne w danej lokalizacji. Inny wariant to zrobienie zdjęć przez pracownika banku i ich ocena przez analityka technicznego. Dynamiczny wzrost na rynku kredytów hipotecznych spowodował, że banki posiadają własne bazy transakcyjne obejmujące większość regionów. Pozwala to na dokonywanie tzw. wyceny wewnętrznej przez banki. Jest to korzystne dla klientów ze względu na brak opłat za dokonanie takiej wyceny. Niestety w przypadku  wyższego kredytu tzn. powyżej 300 000 zł dokonanie wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego ma charakter obowiązkowy. Podobnie w przypadku wyceny domu i działki budowlanej niezbędne będzie sporządzenie operatu szacunkowego. Banki pobierają wówczas opłaty, które wahają się w granicach od 200 zł  do ponad 1000 zł. Banki mogą nam narzucić swojego rzeczoznawcę, niektóre z nich dopuszczają jednak możliwość wyboru rzeczoznawcy z listy licencjonowanych podmiotów.

Zobacz także: Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Wpływ wyceny na wysokość kredytu

Dokonanie wyceny nieruchomości ma wpływ na wysokość kredytu udzielanego przez bank. Pozwala ona na określenie maksymalnej kwoty kredytu, jaką bank może udzielić. W przypadku, gdy wartość nieruchomości określona w wyniku oszacowania będzie niższa niż cena, za którą klient chce kupić nieruchomość, maksymalna kwota kredytu będzie równa kwocie wyceny nieruchomości. Jeżeli natomiast wartość nieruchomości wskazana w wycenie będzie wyższa niż cena zakupu nieruchomości (cena transakcyjna) bank niekoniecznie udzieli kredytu w wyższej wysokości. Powyższe nie stanowi reguły. Są bowiem banki udzielające kredytu na wyższą kwotę (ze względu na wyższą cenę określoną w wyniku oszacowania). Może to również przełożyć się na koszty udzielanego kredytu – wyższa wycena niekiedy przyczynia się do np. niższej marży lub niższego kosztu ubezpieczenia brakującego wkładu własnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA