REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Kuchnia, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Kuchnia, mieszkanie, nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Decyzji o zakupie mieszkania nie powinniśmy podejmować pochopnie. Zanim zdecydujemy się na konkretne mieszkanie, wszystko dokładnie przemyślmy. Zobacz na co należy zwracać uwagę, zanim podpiszemy umowę z deweloperem.

Sprawdź swoją zdolność kredytową

Przystępując do poszukiwania odpowiedniego dla nas mieszkania, skupmy się na podstawowej kwestii – budżecie, jaki planujemy przeznaczyć na zakup. Pierwszy i zarazem podstawowy krok to zbadanie zdolności kredytowej. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który nie tylko sprawdzi naszą zdolność kredytową, ale i doradzi w wyborze optymalnej oferty, podpowie jak zmniejszyć odsetki, czy też skrócić okres kredytowania wpływający na całościowy koszt.

REKLAMA

Zobacz także: Zdolność kredytowa – co się na nią składa?

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak zawarcie związku małżeńskiego wpływa na zdolność kredytową?

Zobacz także: Jak obliczyć zdolność kredytową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Które mieszkanie jest lepsze: gotowe, czy w trakcie budowy?

Atrakcyjne stawki i bogata oferta deweloperska na mieszkania znajdujące się dopiero w fazie realizacji sprawia, że w dalszym ciągu spora grupa nabywców decyduje się na zakup „dziury w ziemi”. Ubiegając się o sfinansowanie nieukończonego jeszcze mieszkania, miejmy jednak na uwadze, że będziemy traktowani przez bank nieco inaczej niż nabywcy gotowych mieszkań. Kupując jeszcze nieskończone mieszkanie, będziemy zobowiązani do finansowania ubezpieczenia pomostowego. Wynika to z faktu, że docelowe zabezpieczenie dla banku w postaci hipoteki może być ustanowione wyłącznie wtedy, gdy lokal posiada księgę wieczystą. Ta z kolei, zakładana jest  dopiero po ukończeniu inwestycji. Ubezpieczenie pomostowe stanowi zatem dla banku rekompensatę za zwiększone ryzyko kredytowania powstających mieszkań. Mankamentem zakupu jeszcze nie wybudowanego lokalu jest  również dłuższy czas oczekiwania na odbiór mieszkania. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki komfort, z pewnością znajdziemy wymarzone „M” wśród szerokiej oferty gotowych mieszkań. Kupując już wybudowaną nieruchomość na rynku pierwotnym, omijamy spełnianie wielu warunków wyznaczonych przez bank, oszczędzając tym samym pieniądze i czas.

Zobacz także: Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?

Wybierz najlepszą lokalizację

Kolejnym, nie mniej ważnym kryterium, którym należy się kierować podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania, jest wybór  lokalizacji nieruchomości.  Wybór właściwej lokalizacji mieszkania zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.  Myślmy strategicznie – zwróćmy  uwagę na okoliczną infrastrukturę handlową, usługową i instytucjonalną. Lokalizacja mieszkania w pobliżu przedszkoli, szkół i placu zabaw jest szczególnie ważna dla osób planujących założenie rodziny oraz dla rodzin z dziećmi. Dla innych ważny jest szybki dojazd do pracy, wówczas warto wziąć pod uwagę połączenie komunikacyjne z miejscem pracy.

Zobacz także: Czynniki wypływające na wybór lokalizacji nieruchomości

Niemniej istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę wybierając lokalizację mieszkania, jest bezpieczeństwo. Zapewniają je osiedla wyposażone w system monitoringu.

Sprawdź inne oferty i negocjuj cenę mieszkania

W sytuacji oczekiwania na rządowe dopłaty do mieszkań, kupujący odwlekają decyzje o zakupie mieszkania do przyszłego roku. W efekcie, deweloperzy kuszą klientów licznymi promocjami i rabatami.  Przygotowują oferty tak, aby były one atrakcyjne na tle konkurencji. Upusty cenowe, które często stanowią 5–10% wartości nieruchomości, są najpopularniejszą formą promocji. Niektóre firmy, w cenie mieszkania, oferują na parterze przy balkonowe ogródki, komórki lokatorskie, inne wabią kupujących darmowymi miejscami parkingowymi lub oferują na nie znaczne przeceny. Są też inwestorzy, którzy zwracają uwagę na wysoką jakość zastosowanych materiałów lub proponują projekt aranżacji mieszkania w cenie, a nawet wykończenie kuchni lub łazienki. Niektórzy deweloperzy oferują nabywcom zwolnienie z płacenia czynszu przez dwa lata od momentu wprowadzenia się do lokalu. Aby otrzymać korzystne rabaty, warto z deweloperem negocjować.

Zobacz także: Inwestycje w Polsce - co i gdzie się buduje - najnowsze inwestycje

Sprawdź dewelopera od którego zamierzasz kupić mieszkanie

REKLAMA

Firma deweloperska, której powierzamy nasze pieniądze, musi być przez nas dokładnie sprawdzona. Warto zdobyć informacje z pierwszej ręki. Być może budowane przez dewelopera osiedle powstawało w kilku etapach i źródłem informacji będą mieszkańcy nieruchomości. Właściciele mieszkań, z pewnością dostarczą nam cennej wiedzy płynącej z ich doświadczenia.  Dobrym źródłem wiedzy jest Internet, gdzie można poczytać opinie innych klientów na temat inwestycji dewelopera. Sprawdźmy również, czy deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Firmy zrzeszone w PZFD kierują się bowiem Kodeksem Dobrych Praktyk, zatem nabywając lokum od jednej z zrzeszonych firm zyskujemy pewność i bezpieczeństwo transakcji.

Pamiętajmy, aby zweryfikować dokumenty dewelopera, takie jak: aktualny odpis z KRS, zaświadczenie z US i ZUS-u o braku zaległości. Na życzenie klienta, deweloper powinien przedstawić stosowne pozwolenia na budowę oraz akt potwierdzający prawa własności do gruntu, na którym buduje nieruchomość.  Pamiętajmy również, aby zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego okolicy, w której znajduje się  nieruchomość. Może się bowiem okazać, że uroczy widok na pobliski park przysłoni hipermarket, a w niedalekiej odległości powstanie trasa szybkiego ruchu lub lotnisko. Po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów i pozytywnej ich weryfikacji, możemy przejść do etapu podpisania umowy z deweloperem.

Zobacz także:  Ustawa deweloperska, czyli bezpieczniejszy zakup lokalu od dewelopera

Podpisanie umowy przedwstępnej

Umowę kupna mieszkania można przeprowadzić jednoetapowo – wówczas mamy do czynienia z umową ostateczną oraz dwuetapowo, co oznacza, że najpierw podpisujemy umowę przedwstępną, a potem ostateczną. Drugi wariant stosuje się głównie w sytuacji, gdy kupujący korzysta z kredytu na zakup nieruchomości.  Umowa przedwstępna  jest to pierwszy dokument, na podstawie którego zostaną dokonane dalsze transakcje między kupującym a deweloperem. W umowie przedwstępnej spisuje się m.in. zobowiązania obu stron, jakie muszą spełnić przed podpisaniem umowy ostatecznej, cenę mieszkania, wysokość zaliczki, termin oddania nieruchomości do użytku oraz szczegółowo przedstawione konsekwencje na wypadek, gdyby jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy. Bardzo ważne jest dokładne przeanalizowanie umowy – warto skonsultować jej treść z prawnikiem. Aby umowa przedwstępna miała większą moc prawną, zalecane jest potwierdzenie jej u notariusza. Z kolei umowa ostateczna musi być zawarta notarialnie, w innym wypadku jest nieważna. Z chwilą zawarcia umowy ostatecznej, mieszkanie staje się własnością nabywającego.

Zobacz także: Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Odbiór mieszkania – na co zwracać uwagę

Zanim na dobre wprowadzimy się do naszego nowego „M”, przygotujmy się do ostatniego, niezwykle istotnego etapu w procesie kupowania mieszkania.  Odbiór kluczy, a zatem i mieszkania to chwila, gdy możemy zgłaszać wszelkie zauważone usterki i domagać się wykonania wszystkich elementów określonych w umowie.  Ponieważ odbiór mieszkania to jednorazowa procedura, warto sprawdzić stan nieruchomości jeszcze przed oficjalnym odbiorem w różnych porach dnia i sporządzić listę ewentualnych usterek. Podczas odbioru mieszkania, wszystkie uwagi zapisywany są w protokole odbioru. Podpisanie protokołu oznacza przyjęcie go do wiadomości oraz akceptację. Pamiętajmy, aby podpisać się pod protokołem dopiero wtedy, gdy mieszkanie nie zawiera już żadnych usterek.

Zobacz także: Fachowa pomoc przy odbiorze nieruchomości

Źródło: Morizon.pl/ InnerLook Consultancy

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA