REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Obowiązek odśnieżenia chodnika przez właściciela nieruchomości

Zima wiąże się z przykrym obowiązkiem dla właścicieli prywatnych domów. Właściciel posesji musi bowiem odśnieżyć ogólnodostępny chodnik znajdujący się przed jego domem. Przechodzień, który dozna uszczerbku na zdrowiu z powodu zaniedbań posiadacza domu jednorodzinnego, może domagać się odszkodowania.

Zakup mieszkania u dewelopera – gwarancja i rękojmia na nieruchomość

Kupując mieszkanie od dewelopera, nie zawsze mamy pewność, czy wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy i czy mieszkanie nie ma wad fizycznych. Może bowiem okazać się, że z sufitu cieknie woda, a na ścianach pojawił się grzyb. Deweloper ponosi odpowiedzialność za wady fizyczne nieruchomości. Kupujący natomiast może skorzystać z dwóch instytucji – gwarancji lub rękojmi.

REKLAMA

Premia termomodernizacyjna, czyli jak ograniczyć zużycie energii w domu?

Termomodernizacja to proces pozwalający na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. Aby pomóc inwestorom w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych, utworzono Fundusz Termomodernizacji i Remontów, z którego środków pochodzi tzw. premia termomodernizacyjna.

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

Opłaty w Krajowym Rejestrze Sądowym w 2012 r.

Każdy wpis do Krajowego Rejestru Sądowego podlega opłacie. Jakie opłaty obowiązują w 2012 r.?

Budowa małych domów staje się coraz bardziej popularna

Od nowego roku banki będą coraz bardziej ostrożne w kwestii przyznawania kredytów kredytobiorcom. Sytuacja na rynku pracy nie znajduje się w najlepszej kondycji finansowej, gdyż brakuje miejsc pracy. Dlatego budowa małym domów staje się coraz bardziej popularna, z uwagi na niższe koszty związane z budową oraz utrzymaniem.

REKLAMA

Wydawanie odpisów z elektronicznych ksiąg wieczystych

Istnieje możliwość wydawania zarówno odpisów, jak i zaświadczeń z elektronicznych ksiąg wieczystych. W celu realizacji odpisów lub zaświadczeń o zamknięciu ksiąg prowadzonych w systemie informatycznym powołano zarówno Centralną Informację Ksiąg Wieczystych oraz system Centralnej Informacji.

Oświadczenia dewelopera w zakresie prowadzonej przez niego budowy

Zasadniczą kwestią w przypadku powierzenia deweloperowi realizacji projektu budowlanego jest umieszczenie w umowie stosownych oświadczeń dotyczących podstawy prawnej prowadzonej inwestycji. Deweloper w umowie powinien wskazać posiadane przez niego prawomocne pozwolenie na budowę, a także zamieścić co jest przedmiotem realizowanej budowy oraz podstawę prawną na mocy której wyrażono zgodę na budowę.

Nabywanie nieruchomości inwestycyjnych przez cudzoziemców

Cudzoziemcy będący obywatelami lub przedsiębiorcami państw – jako stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym albo Konfederacji Szwajcarskiej – nie mają obowiązku uzyskiwać zezwolenia na nabycie nieruchomości inwestycyjnych.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego bankiem

Cudzoziemiec będący jednocześnie bankiem oraz wierzycielem hipotecznym nie musi uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości w ramach dokonania przyjęcia nieruchomości na własność w przypadku bezskutecznej licytacji w ramach postępowania egzekucyjnego.

Nabycie lokalu użytkowego przez cudzoziemca

Nabycie samodzielnego lokalu użytkowego o przeznaczeniu garażowym lub udziału w takim lokalu nie wymaga uzyskania zezwolenia, jeśli nabycie dotyczy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych nabywcy lub właściciela nieruchomości lub samodzielnego lokalu mieszkalnego.

Od 2012 r. zmiany w podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców

Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r., wprowadziła zmiany w ramach podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Współwłaściciel posiada uprawnienie do wystąpienia o zmianę zarządcy powołanego na mocy umowy przez współwłaścicieli, jeżeli narusza on zasady prawidłowego zarządu lub też krzywdzi mniejszość. Wobec powyższego wnioskodawca może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie zarządcy przymusowego spółdzielni mieszkaniowej.

Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zasadniczym obowiązkiem właścicieli lokali jest podnoszenie koszów związanych z eksploatacją oraz z utrzymywaniem lokali oraz nieruchomości wspólnych w części przypadającej na dany lokal. Zarówno status, jak i regulamin spółdzielni powinien w sposób szczegółowy określać sposób podziału wszelkich kosztów przypadających na danych właścicieli lokali.

Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Wówczas, gdy w określonym budynku lub budynkach usytuowanych w obrębie danej nieruchomości zostanie wyodrębniona własność wszystkich lokali, po dokonaniu wyodrębnienia własności ostatniego lokalu, zostaje utworzona wspólnota mieszkaniowa z mocy prawa.

Zarządzanie nieruchomościami przez osoby trzecie

Zagadnienie związane z zarządzaniem nieruchomościami przez podmioty niebędące współwłaścicielami nieruchomości (czyli osoby trzecie) zostały uregulowane w ustawie 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Postanowienia określające pozycję prawną i finansową dewelopera

W umowie – zawartej pomiędzy deweloperem a nabywcą lokali mieszkalnych – powinny zostać zawarte postanowienia określające zarówno pozycję prawną, jak i finansową dewelopera. Postanowienia te mają istotne znaczenie, gdyż zapewniają one nabywcy gwarancję, że działalność jest prowadzona w sposób profesjonalny przez dewelopera oraz że deweloper posiada stosowne doświadczenie w realizowaniu przedsięwzięć inwestycyjnych.

Przedmiot działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Zasadniczym przedmiotem działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest zarówno budowanie domów mieszkalnych, jak i ich eksploatacja na zasadach najmu.

Wysokość dochodów a możliwość mieszkania w TBS

Towarzystwa Budownictwa Społecznego posiadają prawo do dokonywania weryfikacji dochodów najemców. Osoby korzystające z mieszkania z zasobów Towarzystwa Budownictwa Społecznego zobowiązane są do 30 kwietnia, raz na 2 lata przedłożyć deklarację o wysokości średniego miesięcznego dochodu oraz o fakcie nabycia prawa do lokalu mieszkalnego. Zwiększenie dozwolonego progu dochodu najemcy w TBS może być przesłanką wypowiedzenia w uprzednio ustalanej kwocie. Oznacza to, że wysokość dochodów wpływa na możliwość mieszkania w TBS.

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów

Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów z lokalu mieszkalnego wprowadza obowiązująca od 16 listopada 2011 roku ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Od 16 listopada 2011 r. istnieje obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom zajmowanych mieszkań na mocy zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego.

Obowiązek wstrzymania egzekucji

Na podstawie zmian wprowadzonych w ustawie z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego, od 16 listopada 2011 roku istnieje obowiązek wstrzymania egzekucji, jeżeli dłużnikowi nie przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może zamieszkać.

Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Wiele osób zamierzających zakupić lub sprzedać mieszkanie zastanawia się przede wszystkim nad zapewnieniem sobie bezpieczeństwa prawnego przy dokonywaniu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Podmioty te dla zapewnienia takiej gwarancji bezpiecznego obrotu nieruchomościami powinny skorzystać z usług notariusza.

Umowa przedwstępna a warunkowa umowa sprzedaży

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy umową przedwstępną a warunkową umową sprzedaży. Warunkowa umowa sprzedaży dotyczy sytuacji, w której sprzedający sprzedaje daną nieruchomość osobie kupującej pod pewnym warunkiem, na mocy którego osoba trzecia jako uprawniony podmiot nie wykona prawa pierwokupu. Natomiast istotnym celem umowy przedwstępnej jest doprowadzenie do zawarcia danej umowy przyrzeczonej w przyszłości.

Rynek wtórny dominuje w 2011 roku

W 2011 roku oraz w poprzednich latach rynek wtórny w dalszym ciągu dominuje. Zakup mieszkania używanego cieszy się dużą popularnością z różnych przyczyn. Oferty nowych mieszkań od deweloperów są zazwyczaj skromne z uwagi na bark wykończenia. Urządzenie mieszania będącego w stanie deweloperskim wymaga dużych nakładów finansowych. Natomiast do mieszkania używanego można wprowadzić się od razu.

Co z opłatami za użytkowanie wieczyste?

Opłaty za użytkowanie wieczyste nie będą rosły w takim tempie jak do tej pory. Zmiany w prawie ułatwiają też możliwość uzyskania pełnego prawa własności.

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze

Inwestycja w nieruchomości na Cyprze jest coraz bardziej popularną formą lokaty kapitału. Dlaczego Polacy tak chętnie wybierają nieruchomości na Cyprze?

Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Hipoteka umowna powstaje na mocy zawarcia umowy między wierzycielem a dłużnikiem, który ma prawo do danej nieruchomości będącej przedmiotem hipoteki. Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS.

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej składa się na urzędowym formularzu, który jest oznaczony symbolem KW-WPIS. Hipoteka przymusowa jest jedną z form realizowania potwierdzonych tytułów wykonawczych wierzytelności poprzez dokonanie obciążenia nieruchomości dłużnika hipoteką.

Wniosek o wpis w księdze wieczystej prawa najmu

Do księgi wieczystej można dokonać wpisu zarówno praw osobistych, jak i roszczenia, do których należą m.in. prawo najmu, a także prawo dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia oraz inne roszczenia wskazane w art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek o wpis prawa najmu w księdze wieczystej składa się na właściwym formularzu.

Obrót nieruchomościami rolnymi

Na rynku nieruchomości istnieje coraz większe zainteresowanie nieruchomościami rolnymi poprzez ich nabywanie oraz zbywanie. Obrót nieruchomościami rolnymi odbywa się poprzez zawieranie umowy sprzedaży, umowy dzierżawy oraz prawo pierwokupu.

Nieruchomość rolna a gospodarstwo rolne

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nieruchomością rolną a gospodarstwem rolnym. Nieruchomościami rolnymi są nieruchomości, które są lub mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie. Natomiast za gospodarstwo rolne uważa się przede wszystkim grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami i inne.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Do ustanowienia odrębnej własności lokalu z mocy samego prawa nie potrzebne jest zawieranie jakiejkolwiek umowy. Odrębna własność lokalu może zostać ustanowiona w ramach dokonania przekształcania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności.

Właściciel ustanawia odrębną własność lokalu na rzecz samego siebie

Istnieje możliwość ustanowienia przez właściciela nieruchomości odrębnej własności lokalu na rzecz samego siebie, w mocy jednostronnej czynności prawnej.

Rozporządzanie lokalem przed wpisem do księgi wieczystej

Mając na uwadze fakt, że do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej, czy istnieje możliwość rozporządzania prawem do lokalu przed dokonaniem takiego wpisu?

Umowa o wybudowanie lokalu

Do stwierdzenia ważności umowy o wybudowane lokalu niezbędne jest otrzymanie pozwolenia na budowę przez właściciela gruntu oraz ujawnienie roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu w księdze wieczystej i o przeniesienie tego prawa.

Miejsce postojowe – jako odrębna nieruchomość

Miejsce postojowe znajdujące się w garażu, które jest własnością właściciela lokalu mieszkalnego stanowi odrębną nieruchomość. Ponadto miejsce postojowe nie jest pomieszczeniem przynależnym do lokalu.

Hipoteka umowna

Na rynku nieruchomości najczęściej spotykana jest hipoteka umowna, która zostaje ustanowiona w drodze umowy zawartej między właścicielem nieruchomości, jako dłużnikiem a wierzycielem.

Służebność przesyłu na nieruchomości

Zasadniczym celem służebności przesyłu jest umożliwienie przedsiębiorcom, którzy dostarczają lub odprowadzają płyny, energię elektryczną, pary, gaz do dokonania budowy i eksploatacji urządzeń przesyłowych na danej nieruchomości niebędącą własnością przedsiębiorców.

Zmiany w umowie timesharingu w 2012 roku

Dnia 27 kwietnia 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące umowy timesharingu, których zasadniczym celem jest dostosowanie polskich przepisów do prawa obowiązującego w niektórych państwach Unii Europejskiej, tj. Francja, Hiszpania, Grecja, Portugalia. W ramach tych zmian przewidziano, że polskim konsumentom w państwach należących do Unii Europejskiej będą przysługiwały takie same prawa i obowiązki, jak obywatelom wspólnoty.

Prospekt – jako istotny elementem umowy timesharingu

Zasadniczym obowiązkiem przedsiębiorcy oferującego zawarcie umowy timesharingu jest doręczenie osobie zainteresowanej nabyciem prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku prospektu, który stanowi istotny element tej umowy.

Użytkowanie nieruchomości w ramach umowy timesharingu

Istnieje możliwość użytkowania nieruchomości w ramach umowy timesharingu. Przez umowę timesharingu osoba fizyczna może nabyć od przedsiębiorcy prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub budynku w określonym czasie w każdym roku za uiszczeniem ryczałtowego wynagrodzenia.

Najdroższe mieszkania w Europie

Najdroższe mieszkania w Europie kupimy w Monako, Londynie i w Paryżu. W rankingu najdroższych mieszkań Warszawa zajmuje 19 miejsce.

Zarząd nieruchomością wspólną

Właściciele nieruchomości mogą wybrać zarząd lub zarządcę, któremu powierzą zarząd nieruchomością wspólną. Pełnomocnictwo udzielone przez właścicieli dla zarządu lub zarządcy powinno zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej

Właściciele lokali posiadają uprawnienie do zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. Zmiany udziałów można dokonać w każdym momencie poprzez zawarcie umowy przez wszystkich właścicieli lokali danej nieruchomości wspólnej.

Podział wspólnoty mieszkaniowej

Właściciele lokali mieszkalnych w uchwale mogą wydać stosowną zgodę na dokonanie podziału nieruchomości gruntownej zabudowanej więcej niż jednym budynkiem mieszkalnym, a także powiązane z tym wszelkie zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej. W tym przypadku właściciele dokonują także określenia wysokości udziałów na nowo powstałych nieruchomościach. Dokonywanie podziałów przez wspólnotę mieszkaniową może okazać się skomplikowane z uwagi na konieczność otrzymania zgody właścicieli we wszystkich budynkach.

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową

Nabycie lokalu przez wspólnotę mieszkaniową może zostać dokonane w związku przyznaniem wspólnocie prawa do posiadania własnego majątku. Poniżej zostaną przedstawione przypadki, w których wspólnota mieszkaniowa może nabyć lokal.

Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Na rynku nieruchomości dochodzi do obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

REKLAMA