Umowa o najem okazjonalny lokalu mieszkalnego
REKLAMA
REKLAMA
Dla kogo umowa o najem okazjonalny?
Umowa o najem okazjonalny może zostać zawarta przez właściciela lokalu (służącego do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych), będącego osobą fizyczną, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Umowa taka jest zawierana na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
REKLAMA
Załączniki do umowy
Do umowy o najem okazjonalny należy dołączyć w szczególności:
– oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego w terminie wskazanym w żądaniu sporządzonym przez właściciela,
– wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,
REKLAMA
– oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu (odnosi się to do lokalu zastępczego, w którym najemca mógłby zamieszkać, po opróżnieniu lokalu dotychczas używanego); na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.
W przypadku utraty możliwości zamieszkania w lokalu, o którym mowa powyżej, najemca jest zobowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu, pod rygorem wypowiedzenia umowy.
Zobacz: Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy
Forma umowy
Umowa o najem okazjonalny lokalu wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Wszelkie zmiany umowy muszą zostać sporządzone na piśmie.
Wynagrodzenie notariusza
Oświadczenia, o których była mowa w poprzednich akapitach powinny zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Ustawa wskazuje, że wynagrodzenie notariusza za ogół czynności notarialnych dokonanych przy sporządzeniu ww. oświadczeń, wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od dnia 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1 500 zł.
Zgłoszenie zawarcia umowy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego
Właściciel zgłasza zawarcie umowy o najem okazjonalny lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Właściciel lokalu ma obowiązek przedstawić najemcy potwierdzenie powyższego zgłoszenia – na żądanie najemcy.
Zobacz serwis: Najem
Podstawa prawna
Ustawa z 21.06.2001 r. ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.