Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

REKLAMA
REKLAMA
Tymczasowe pomieszczenie
Tytułem wstępu należy wyjaśnić, co ustawodawca rozumie przez pojęcie „tymczasowe pomieszczenie”.
REKLAMA
Na podstawie omawianej ustawy, tymczasowym pomieszczeniem jest pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 mkw powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.
Obowiązkiem gminy jest zapewnianie lokatorom tymczasowych pomieszczeń, które przeznacza się na wynajem.
Umowa najmu tymczasowego
Należy wskazać także, że umowę najmu tymczasowego pomieszczenia zawiera się z dłużnikiem, wobec której wszczęto egzekucję na mocy tytułu wykonawczego. W tytule wykonawczym został orzeczony obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do lokalu socjalnego lub zamiennego.
Należy pamiętać o tym, że umowę najmu tymczasowego pomieszczenia zawiera się na czas oznaczony, nie krótszy jednak niż miesiąc, a nie dłuższy niż 6 miesięcy.
Wyłączenie dłużnika z możliwości skorzystania z tymczasowego pomieszczenia
Zobacz serwis: TBS
Prawo do tymczasowego pomieszczenia nie przysługuje dłużnikowi, jeżeli:
- na podstawie orzeczenia nakazano dokonać opróżnienia z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, albo że dłużnik dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego.
– został on zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na mocy umowy najmu okazjonalnego, której zawarcie zostało zgłoszone
- został on zobowiązany do dokonania opróżnienia tymczasowego pomieszczenia.
Zobacz serwis: Prawo budowlane
Podstawa Prawna:
Ustawa z 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 2011 r. nr 224, poz. 1342).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA