REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Agnieszka Wiśniewska
Rodzina. Fot. Fotolia
Rodzina. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 31 sierpnia 2011 r. weszły w życie kolejne zmiany w odniesieniu do programu „Rodzina na Swoim”. Ustawa nowelizująca wprowadziła liczne obostrzenia. W głównej mierze dotyczą one sytuacji zaprzestania stosowania dopłat.

W jakim okresie stosuje się dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu „Rodzina na Swoim”?

W ramach rządowego programu „Rodzina na Swoim” dopłaty stosuje się przez okres 8 lat od dnia pierwszej spłaty odsetek. Ustawa wymienia przyczyny powodujące zaprzestanie stosowania tych dopłat. W dużej mierze wiąże się to ze zmianą sposobu użytkowania mieszkania lub domu jednorodzinnego finansowanego za pomocą preferencyjnego kredytu.

REKLAMA

Zobacz także: Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Kiedy zaprzestaje się stosowania dopłat?

Sytuacje, w których zaprzestaje się stosowania dopłat to:

– postawienie wierzytelności wynikającej z umowy kredytu preferencyjnego w stan natychmiastowej wymagalności,

REKLAMA

– uzyskanie przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego bądź budynku mieszkalnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w całości albo w części, którego przedmiotem jest inny lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, poza przypadkami nabycia tych praw w drodze spadku,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– dokonanie przez docelowego kredytobiorcę, w okresie stosowania dopłat, zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, na którego zakup bądź budowę został udzielony kredyt preferencyjny, na cele inne niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Czy przepisy nowelizacji do ustawy pozbawiają potencjalnego kredytobiorcę możliwości przeprowadzenia się z mieszkania (domu) nabytego w ramach „Rodziny na Swoim”?

Warto zwrócić uwagę, że zaprzestanie stosowania dopłat nie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy kredytu przez bank. Ustawa przewiduje natomiast przypadki uzasadniające zaprzestanie stosowania dopłat do oprocentowania kredytu udzielanego w ramach Programu „Rodzina na Swoim”. Główne przeznaczenie kredytu to zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Niewątpliwie najem mieszkania lub domu, finansowanych preferencyjnym kredytem „Rodzina na Swoim”, nie służy zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, a co za tym idzie jest sprzeczny z celem, na który miał zostać przeznaczony. Konsekwencję powyższego stanowi zaprzestanie stosowania dopłat.

Zobacz także: Rynek wtórny dominuje w 2011 roku


Wypowiedzenie preferencyjnego kredytu

W przypadku zmiany sposobu użytkowania domu bądź mieszkania zakupionego w ramach programu „Rodzina na Swoim”, docelowy kredytobiorca ma obowiązek zawiadomienia (na piśmie) instytucji udzielającej kredytu o wystąpieniu takiej zmiany, w terminie 14 dni od jej zaistnienia.

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Brak informacji o zmianie

REKLAMA

Jeżeli docelowy kredytobiorca nie poinformuje instytucji udzielającej kredytu o powstałej zmianie, kredytodawca wypowiada umowę kredytu, a wynikającą z tej umowy wierzytelność stawia w stan natychmiastowej wymagalności, co powoduje również konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat.

Nowelizacja ustawy weszła w życie 31 sierpnia 2011 r. Zmiana sposobu korzystania z mieszkania lub domu zakupionego w ramach programu „Rodzina na Swoim” po tej dacie skutkuje zaprzestaniem stosowania dopłat do kredytu. Nie odnosi się to do przypadków zaistniałych przed 31 sierpnia 2011 r.

Podstawa prawna

Ustawa z 8.09.2006 r. o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania (Dz.U. Nr 183, poz. 1354 ze zm.)

Zobacz także: Kupno zadłużonego mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA