Pomoc dziecku w zakupie mieszkania a podatek
REKLAMA
REKLAMA
Kto może skorzystać ze zwolnienia od zapłaty podatku?
Ze zwolnienia od zapłaty podatku może skorzystać najbliższa rodzina, a więc małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha. Żeby skorzystać ze zwolnienia należy spełnić dodatkowe warunki, mianowicie:
REKLAMA
– zgłosić otrzymanie pieniędzy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
– udokumentować w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9 637 zł – ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.
Otrzymanie gotówki „do ręki”
Jeżeli dziecko otrzymało od rodziców pieniądze „do ręki”, nie może udokumentować otrzymania tych środków w drodze darowizny – stąd też nie korzysta ze zwolnienia od podatku.
Zobacz: Darowizna domu od teściów a obowiązek podatkowy
Przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio na konto dewelopera
REKLAMA
Ministerstwo Finansów wydało w dniu 15.02.2012r. interpretację ogólną (sygn. PL/LM/834/ 10/BNJ/12/41) odnoszącą się do kwestii przekazywania środków pieniężnych bezpośrednio na rachunek dewelopera. Wcześniej organy podatkowe kwestionowały taki sposób przekazania pieniędzy obdarowanemu, podnosząc, że nie trafiały one bezpośrednio do obdarowanego, lecz do obcego podmiotu, i tym samym nie mogą korzystać ze zwolnienia. Obecnie przyjmuje się, że pieniądze będące przedmiotem darowizny można przekazać bezpośrednio na rachunek bankowy dewelopera, ale na rzecz nabywcy (obdarowanego), który zawarł z nim umowę.
Adam zawarł umowę z deweloperem na zakup lokalu. Jego rodzice sprzedali działkę i uzyskali 150 tys. zł. Chcą przekazać te pieniądze synowi. Darowiznę mogą przekazać zarówno na konto bankowe syna, jak i na rachunek bankowy dewelopera. W obydwu wymienionych przypadkach Adam korzysta ze zwolnienia z podatku, pod warunkiem, że zgłosi fakt otrzymania darowizny do właściwego urzędu skarbowego.
Formularz
Otrzymanie darowizny należy zgłosić do właściwego urzędu skarbowego. Służy do tego formularz SD-Z2.
Jeżeli darowizna zostanie dokonana w formie aktu notarialnego nie trzeba zgłaszać tego faktu do urzędu skarbowego – formalności dopełnia notariusz.
Zobacz serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.