Premia gwarancyjna a obowiązek podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych są zwolnione od podatku dochodowego. Powyższa regulacja oznacza, że wypłaty środków zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatku nie pobiera się zarówno od odsetek naliczonych od tych środków, jak i od wypłaty premii gwarancyjnej.
REKLAMA
Korzyści z premii gwarancyjnej
Oszczędności gromadzone na książeczkach mieszkaniowych nie przyniosły oczekiwanych korzyści. Natomiast premia gwarancyjna może nam zrekompensować nieudaną inwestycję. Premia przysługuje do książeczek mieszkaniowych wydanych przed 24 października 1990 r. z wkładem utrzymywanym przez co najmniej pięć lat. Jest dostępna zarówno dla osób, które zakupiły nowe mieszkanie u dewelopera lub w spółdzielni, jak i dla osób, które zakupiły mieszkanie na rynku wtórnym.
Zobacz: Umowa najmu a podatek od nieruchomości
Premię gwarancyjną uzyskuje się w chwili likwidacji książeczki mieszkaniowej, przy czym należy wykazać, że poniosło się pewne nakłady związane np. z remontem mieszkania.
Książeczki mieszkaniowe w nowym wydaniu
Oszczędnościowe książeczki mieszkaniowe są nadal oferowane przez PKO BP. Tym razem bank starał się dopasować produkt do realiów rynkowych. Książeczki mają formę depozytu pieniężnego. Okres oszczędzania wynosi odpowiednio 12, 24 lub 36 miesięcy. Odsetki naliczone od środków ulokowanych na książeczce mieszkaniowej zwolnione są z podatku dochodowego od osób fizycznych. Taka forma oszczędzania może pomóc w uzyskaniu tzw. wkładu własnego niezbędnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ponadto bank oferuje preferencyjne warunki uzyskania kredytu mieszkaniowego dla osób posiadających książeczki.
Cesja książeczki mieszkaniowej
Niekiedy dochodzi do cesji książeczki mieszkaniowej. Pojawia się wtedy pytanie, czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn. Jeżeli, poza umową cesji, nie spisano innych dokumentów np. aktu notarialnego, umowy sprzedaży czy darowizny nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. Gdyby jednak zawarto umowę darowizny, podatnik miałby obowiązek zgłoszenia nabycia własności rzeczy i praw majątkowych w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Zobacz serwis: Kupno - sprzedaż nieruchomości
Podstawa prawna
Ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)
Ustawa z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r., Nr 93, poz. 768 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.