REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązek wystawiania faktur przy działalności gospodarczej w ramach najmu

Izabela Perczak
Niewystawienie faktury lub rachunku grozi podatnikowi sankcjami.
Niewystawienie faktury lub rachunku grozi podatnikowi sankcjami.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu zobowiązany jest do wystawiania rachunku lub faktur zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Niewystawienie faktury lub rachunku kontrahentom lub na życzenie osoby fizycznej grozi podatnikowi sankcjami.

Wystawiania faktur lub rachunków a obowiązek podatnika

REKLAMA

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przy najmie nie zawsze istnieje obowiązek wystawiania faktur lub rachunków. Podmiot wynajmujący nie jest zobowiązany wystawiać rachunków lub faktur wówczas, gdy prowadzi najem jako odrębne źródło przychodów. Na życzenie najemcy powinien on wystawić dowód uiszczenia czynszu. Dowód przyjęcia zapłaty stanowi podstawę zaksięgowania do poniesionych kosztów najmu. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w ramach najmu zobowiązany jest do wystawiania rachunku lub faktur zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej. Podatnik zobowiązany jest wystawiać rachunki lub faktury kontrahentom lub na życzenie osoby fizycznej. Podatnicy, którzy wystawiają rachunki powinni kolejno je numerować, a następnie przechowywać kopie tych rachunków w kolejności ich wystawienia przez 5 lat kalendarzowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek.

Podatnicy opodatkowani podatkiem VAT, nie zarejestrowani – zobowiązani są wystawiać rachunki.

Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach

W jakim terminie należy wystawić fakturę lub rachunek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 87 Ordynacji podatkowej – podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą (w zakresie najmu) - na żądanie kupującego lub usługobiorcy – zobowiązani są wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi. Podatnicy zarejestrowani jako tzn. „czynnymi podatnikami VAT” zobowiązani są wystawiać tylko i wyłącznie faktury. Należy wskazać, iż w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi lub wydania towaru podatnicy, od których zażądano rachunku przed wykonaniem usługi lub wydaniem towaru – zobowiązani są wystawić rachunek. Jeżeli kontrahent lub osoba fizyczna
zgłosi żądanie wystawienia rachunku po wykonaniu usługi lub wydaniu towaru – podatnik powinien wystawić rachunek w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania.

Wówczas, gdy kontrahent lub osoba fizyczna zgłosi żądanie wystawienia rachunku po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku.

Wystawianie faktur przez współwłaścicieli nieruchomości

Może wydarzyć się taka sytuacja, w której jest wielu współwłaścicieli jednej nieruchomości. Jeżeli wynajmują oni wspólnie nieruchomość, a są oni podatnikami VAT – zobowiązani są wystawiać faktury. Każdy ze współwłaścicieli nieruchomości ma prawo do samodzielnego zarządzania nieruchomością. W związku z tym, każdy wynajmujący powinien wystawić faktury dla każdego najemcy.

Zobacz także serwis: Dom i prawo

Podstawa Prawna:

- ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

REKLAMA

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA