Jakie dokumenty należy dołączyć do umowy o najem okazjonalny?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie podmioty mogą korzystać z umowy najmu okazjonalnego?
REKLAMA
Tytułem wstępu należy wskazać, iż najem okazjonalny został wprowadzony do systemu prawnego z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 28 stycznia 2010 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 3, poz. 13). Z w/w umowy mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby fizyczne nie prowadzące przy tym działalności gospodarczej w ramach najmu lokali mieszkalnych.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Obowiązek dołączania istotnych dokumentów do umowy o najem okazjonalny
Ustawodawca nałożył na wynajmującego obowiązek dołączenia do umowy o najem okazjonalny dodatkowych dokumentów. Poniżej zostały przedstawione dokumenty, które powinny zostać dołączone do umowy o najem okazjonalny.
· stosowne oświadczenie właściciela lokalu (podmiotu wynajmującego – który posiada tytuł prawny do lokalu) o wyrażenie zgody na zamieszkiwanie najemcy w lokalu będącym przedmiotem umowy o najem okazjonalny lub podmiotów w nim zamieszkujących. Tego typu oświadczenie na żądanie właściciela lokalu powinno zostać sporządzone z podpisem notarialnie poświadczonym,
· wskazanie na oświadczeniu przez najemcę lokalu, do którego się przeprowadzi w razie ewentualnej eksmisji,
· stosowne oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym to oświadczeniu najemca podda się egzekucji. Najemca w owym oświadczeniu zobowiąże się także na mocy umowy o najem okazjonalny lokalu do opróżnienia, a następnie wydania przedmiotowego lokalu wynajmującemu.
Zobacz także serwis: Budowa i remont
Reasumując warto także wspomnieć o tym, iż w wyniku nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – ustawodawca wprowadził warunki, jakie powinny zostać zawarte w umowie o najem okazjonalny.
Umowę o najem okazjonalny należy zawrzeć wyłącznie w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Umowa ta może zostać zawarta na czas oznaczony (nie dłużej niż dziesięć lat).
Podstawa Prawna:
- ustawa z dnia 28 stycznia 2010 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 3, poz. 13).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.