Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie
REKLAMA
REKLAMA
Kto może wstąpić w stosunek najmu po zmarłym najemcy?
W przypadku śmierci najemcy lokalu komunalnego, w stosunek najmu może wstąpić: małżonek (o ile nie jest współnajemcą lokalu), dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
REKLAMA
Jakie przesłanki należy spełnić, aby wstąpić w stosunek najmu?
Warto zwrócić uwagę, że w stosunek najmu mogą wstąpić tylko osoby wskazane w ustawie. Poza tym żeby móc wstąpić w stosunek najmu lokalu komunalnego po zmarłym należy stale zamieszkiwać z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. Czy oznacza to, że wystarczy sam fakt zameldowania do potwierdzenia "stałego zamieszkiwania"? Nic bardziej mylnego. Gminie nie wystarczy sam meldunek. Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnął w swoim wyroku, że meldunek stanowi czynność materialno-techniczną i potwierdza stan faktyczny, nie kreuje nowego stanu (wyrok TK z 27.05.2002r., K. 20/2001). Warto zaznaczyć, że za spełnienie przesłanki "stałego zamieszkiwania" można uznać nieposiadanie innego mieszkania. Osoba, która nie miała innego mieszkania, a lokal zajmowany wspólnie z najemcą stał się dla niej centrum życiowych spraw, może wstąpić w stosunek najmu po zmarłym. Oczywiście jest dopuszczalna przerwa we wspólnym zamieszkiwaniu, spowodowana np. wyjazdem. Głównym czynnikiem decydującym o "stałości" zamieszkiwania, jego ciągłości, jest zamiar najemcy i osoby, która z nim zamieszkuje.
Zobacz także: Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę
Jak potwierdzić "stałe zamieszkiwanie" z najemcą?
Z reguły, dowód dla gminy, że wstępujący w stosunek najmu po zmarłym stale z nim zamieszkiwał, stanowi oświadczenie sąsiadów o powyższym fakcie. Pracownicy gminy przeprowadzają wywiad środowiskowy i na tej podstawie dokonują oceny stanu faktycznego.
Wypowiedzenie najmu przez część uprawnionych?
W przypadku, gdy w stosunek najmu po zmarłym najemcy może wstąpić kilka osób, każda z nich ma prawo wypowiedzieć umowę najmu. Jednak skutki wypowiedzenia nie odnoszą się do wszystkich. Oznacza to, że jeżeli jest kilku współnajemców, część z nich może wypowiedzieć umowę najmu – i skutki tego wypowiedzenia będą dotyczyły tych konkretnych osób.
Umowa – na jakich warunkach?
Osoba wstępująca w stosunek najmu po zmarłym, kontynuuje wynajem na takich samych zasadach jak zmarły. Stąd też nie musi obawiać się np. podwyżkami czynszu.
Zobacz serwis: Najem
Podstawa prawna
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27.05.2002 r., sygn. K. 20/2001, Monitor Prawniczy 2002, Nr 12 str. 531
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.