Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gmina na wezwanie komornika musi dostarczyć osobom eksmitowanym zastępczy lokal socjalny. W sytuacji gdy nie dopełni tego obowiązku, to ona poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek zaniechania wskazania odpowiedniego lokalu. Warto jednak pamiętać, że obecnie gminy nie dysponują odpowiednią ilością lokali socjalnych, a co za tym idzie bardzo często realizacja wyroku eksmisyjnego znacznie rozciąga się w czasie.
Lokale socjalne w gminie
W związku z tym, że w większości gmin brakuje lokali socjalnych dla osób eksmitowanych, bardzo często lokatorzy nadal pozostają w dotychczas zajmowanych mieszkaniach nawet już po prawomocnym wyroku eksmisji. W Polsce nie przeprowadza się eksmisji na bruk, wobec czego tak zwany dziki lokator musi oczekiwać na przyznanie mu innego lokalu – lokalu zastępczego – jeśli oczywiście ma do niego prawo. Jeśli jednak ze względu na brak możliwości opuszczenia dotychczas zajmowanego mieszkania musi tam nadal pozostać, zobowiązany jest do uiszczania opłat w takiej wysokości, jakby nadal na przykład umowa najmu nie wygasła. Warto pamiętać, że z reguły postępowania eksmisyjne toczą się ze względu na niedopełniane warunków umowy pomiędzy właścicielem mieszkania a lokatorami, a co za tym idzie również nieuregulowania płatności. Często wówczas nawet po wyroku sądu lokator nie płaci określonego wcześniej czynszu a nadal korzysta z mieszkania.
Odszkodowanie od gminy za niedostarczenie lokalu
Na szczęście w takich sytuacjach właściciel lokalu ma prawo domagać się od gminy, która nie dostarczyła na czas lokalu socjalnego, odszkodowania – określa to ustawa o ochronie praw lokatorów. Naprawienie szkody, a więc wysokość odszkodowania, powinny pokryć zarówno poniesione dotychczas straty z tytułu niepłacenia czynszu, jak i zysk jaki właściciel uzyskałby w sytuacji, gdyby do tej szkody nie doszło. Co istotne, odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego nie jest odpowiedzialnością subsydiarną, to znaczy odszkodowanie, które może otrzymać właściciel nie stanowi rekompensaty za zaniedbania lokatora, tylko za zaniedbania samej gminy. Wobec tego wysokość odszkodowania oblicza się na podstawie różnicy pomiędzy czynszem, jaki mógłby otrzymywać właściciel od innego lokatora gdyby gmina dopilnowała swojego obowiązku a odszkodowaniem, które musi płacić lokator.
Zobacz także: Eksmisja – wszystko co trzeba o niej wiedzieć
Zobacz także: Zmiana przeznaczenia lokalu - jak to zrobić?
Zobacz także: Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?
REKLAMA
REKLAMA