REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Kuchnia połączona z salonem. Fot. Fotolia
Kuchnia połączona z salonem. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Planujesz wynajem mieszkania? Zobacz, jak przygotować mieszkanie pod wynajem. Nie musisz urządzać mieszkania w wysokim standardzie, dobrym rozwiązaniem jest dopasowanie standardu i stopnia wyposażenia, do przyszłych mieszkańców. Zobacz, jak tego dokonać!

REKLAMA

Zanim wynajmujący zamieści ofertę mieszkania, musi przygotować plan – w końcu to inwestycja. Podniesienie wartości mieszkania jest uzasadnione, ale koszty należy dopasować do poszczególnych celów: komu, na jak długo i jakie mieszkanie jest do wynajęcia.

W przypadku wynajmu długoterminowego warto zostawić nowym lokatorom pole do popisu – zwykle chcą sami zadbać o aranżację, mają też swoje meble. Studenci z kolei wybierają w pełni umeblowane mieszkania, z najważniejszym sprzętem AGD.

Ekskluzywne studio urządzone z przepychem wiąże się z wysoką ceną, a tym samym ma szansę na dużo mniejszą liczbę zainteresowanych wynajmem. Podobnie zresztą jest z kawalerką, która przeżyła tylko jeden remont 30 lat temu – jej cena zawsze będzie niewspółmierna.

Planujesz wynająć mieszkanie? Przeczytaj!

REKLAMA

Mieszkanie na wynajem przede wszystkim musi być bezpieczne. Oczywiście estetyka ma kluczowe znaczenie już na etapie prezentacji, ale wynajmujący powinien skupić się na eliminacji zagrożeń. Co się do nich zalicza? Prosty przykład: instalacja elektryczna musi działać bez zastrzeżeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wynajmuje mieszkanie w wielkiej płycie, a instalacja nie była chyba nigdy wymieniana. Teraz włączenie czajnika i piekarnika jednocześnie powoduje, że w najlepszym przypadku palą się korki, a jako ciekawostka dodam, że nagrzewają się gniazdka przy jednoczesnym zapachu palonego plastiku – opowiada Mateusz, wynajmujący mieszkanie we Wrocławiu.

Wszystkie usterki techniczne w łazience i kuchni muszą być usunięte, a instalacja kanalizacyjna ma działać bez zarzutu. Lokatorzy powinni mieć możliwość swobodnego korzystania z mieszkania, bez przygód np. z zalaniem sąsiadów.

W jakim standardzie urządzić mieszkanie?

Kolejnym pytaniem jest standard: jaki wybrać? Ekskluzywne płytki i panele podłogowe są dobrym wyborem do własnego mieszkania. To na wynajem nie może być dopasowywane tylko do własnego gustu i potrzeb. Luksusowe wyposażenie podnosi koszty najmu, dlatego należy zastanowić się nad swoją grupą docelową? Najłatwiej wynająć tanie mieszkanie, którym zainteresują się nie tylko studenci. Wykończenie łazienki i kuchni ma bardzo duże znaczenie, więc można skoncentrować się przede wszystkim na nich.

– Warto skupić się na tanich, ale solidnych materiałach przy remoncie mieszkania na wynajem. Oczywiście atrakcyjność i jakość wykonania mają tu duże znaczenie, ale to nie musi oznaczać ekskluzywnych szczegółów. Z praktycznych wskazówek: zaplanuj mieszkanie tak, żeby najemcom dobrze się w nim mieszkało. Utrzymanie czystości i funkcjonalność są najważniejsze – mówi Romuald Margol z PolishProperty.eu

Zobacz także: Projekty kuchni: kuchnia w bloku

Wycena mieszkania po remoncie

Po remoncie i umeblowaniu mieszkania można spokojnie podejść do tematu wyceny. Samodzielne działania są tańsze, ale rzeczoznawca określi cenę lokalu bez problemu. Zwykle właściciele mieszkań, którzy dopiero zaczynają działania na rynku najmu, oszczędzają na tym procesie i sami wyceniają. Cena musi wynikać z kilku czynników, jednym z nich jest właśnie stan mieszkania. Jeśli chcesz zarobić więcej na wynajmie, zainwestuj w przygotowanie mieszkania.

Zobacz także:  5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?

Zobacz także:  Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Zobacz także:  Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA