Jak przygotować mieszkanie na wynajem? Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zanim wynajmujący zamieści ofertę mieszkania, musi przygotować plan – w końcu to inwestycja. Podniesienie wartości mieszkania jest uzasadnione, ale koszty należy dopasować do poszczególnych celów: komu, na jak długo i jakie mieszkanie jest do wynajęcia.
W przypadku wynajmu długoterminowego warto zostawić nowym lokatorom pole do popisu – zwykle chcą sami zadbać o aranżację, mają też swoje meble. Studenci z kolei wybierają w pełni umeblowane mieszkania, z najważniejszym sprzętem AGD.
Ekskluzywne studio urządzone z przepychem wiąże się z wysoką ceną, a tym samym ma szansę na dużo mniejszą liczbę zainteresowanych wynajmem. Podobnie zresztą jest z kawalerką, która przeżyła tylko jeden remont 30 lat temu – jej cena zawsze będzie niewspółmierna.
Planujesz wynająć mieszkanie? Przeczytaj!
REKLAMA
Mieszkanie na wynajem przede wszystkim musi być bezpieczne. Oczywiście estetyka ma kluczowe znaczenie już na etapie prezentacji, ale wynajmujący powinien skupić się na eliminacji zagrożeń. Co się do nich zalicza? Prosty przykład: instalacja elektryczna musi działać bez zastrzeżeń.
– Wynajmuje mieszkanie w wielkiej płycie, a instalacja nie była chyba nigdy wymieniana. Teraz włączenie czajnika i piekarnika jednocześnie powoduje, że w najlepszym przypadku palą się korki, a jako ciekawostka dodam, że nagrzewają się gniazdka przy jednoczesnym zapachu palonego plastiku – opowiada Mateusz, wynajmujący mieszkanie we Wrocławiu.
Wszystkie usterki techniczne w łazience i kuchni muszą być usunięte, a instalacja kanalizacyjna ma działać bez zarzutu. Lokatorzy powinni mieć możliwość swobodnego korzystania z mieszkania, bez przygód np. z zalaniem sąsiadów.
W jakim standardzie urządzić mieszkanie?
Kolejnym pytaniem jest standard: jaki wybrać? Ekskluzywne płytki i panele podłogowe są dobrym wyborem do własnego mieszkania. To na wynajem nie może być dopasowywane tylko do własnego gustu i potrzeb. Luksusowe wyposażenie podnosi koszty najmu, dlatego należy zastanowić się nad swoją grupą docelową? Najłatwiej wynająć tanie mieszkanie, którym zainteresują się nie tylko studenci. Wykończenie łazienki i kuchni ma bardzo duże znaczenie, więc można skoncentrować się przede wszystkim na nich.
– Warto skupić się na tanich, ale solidnych materiałach przy remoncie mieszkania na wynajem. Oczywiście atrakcyjność i jakość wykonania mają tu duże znaczenie, ale to nie musi oznaczać ekskluzywnych szczegółów. Z praktycznych wskazówek: zaplanuj mieszkanie tak, żeby najemcom dobrze się w nim mieszkało. Utrzymanie czystości i funkcjonalność są najważniejsze – mówi Romuald Margol z PolishProperty.eu
Zobacz także: Projekty kuchni: kuchnia w bloku
Wycena mieszkania po remoncie
Po remoncie i umeblowaniu mieszkania można spokojnie podejść do tematu wyceny. Samodzielne działania są tańsze, ale rzeczoznawca określi cenę lokalu bez problemu. Zwykle właściciele mieszkań, którzy dopiero zaczynają działania na rynku najmu, oszczędzają na tym procesie i sami wyceniają. Cena musi wynikać z kilku czynników, jednym z nich jest właśnie stan mieszkania. Jeśli chcesz zarobić więcej na wynajmie, zainwestuj w przygotowanie mieszkania.
Zobacz także: 5 rad dla właścicieli – jak wynająć mieszkanie bez strachu?
Zobacz także: Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę
Zobacz także: Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy
REKLAMA
REKLAMA