REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Umowa Fot. Fotolia
Umowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że w czasie wynajmu zmienia się właściciel mieszkania. Sprzedaż lokalu może okazać się problematyczna dla lokatorów. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym wypowiedzeniem?

Właściciel może sprzedać mieszkanie, gdy łączy go umowa najmu z lokatorami. Nie zawsze oznacza to kłopoty, ale zwykle najemcy boją się takich sytuacji. Oczywiście spokój może zapewnić solidne zabezpieczenie formalne. Jeżeli umowa była zawarta na czas nieokreślony, nowy właściciel może wypowiedzieć ją lub wypowiedzieć jej warunki (np. wysokość czynszu).

REKLAMA

Terminy wypowiedzenia najmu zgodnie z treścią kodeksu cywilnego:

  • czynsz płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące do przodu na koniec kwartału;
  • czynsz płatny miesięcznie – miesiąc wcześniej, na koniec miesiąca kalendarzowego;
  • czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – trzy dni wcześniej.

Trudności pojawiają się, gdy nowy właściciel zdecyduje się skorzystać ze swego prawa wypowiedzenia umowy. Tę sytuację łagodzi zasada: najemca może żądać od zbywcy lokalu, czyli pierwotnego wynajmującego, naprawienia szkody. Należy pamiętać, by niezwłocznie zawiadomić go o wypowiedzeniu.

Znacznie pewniej wygląda sytuacja najemcy, którego łączyła ze zbywcą lokalu umowa na czas określony. W tej sytuacji ważna jest data pewna.

Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czynność prawna ma datę pewną:

  • w razie stwierdzenia dokonania czynności w jakimkolwiek dokumencie urzędowym – od daty dokumentu urzędowego (np. rozliczenie podatku z najmu, z pieczątką urzędu skarbowego),
  • w razie umieszczenia na obejmującym czynność dokumencie jakiejkolwiek wzmianki przez organ państwowy, organ jednostki samorządu terytorialnego albo przez notariusza – od daty wzmianki;(np. poświadczenie podpisu);
  • w razie śmierci jednej z osób podpisanych na dokumencie datę złożenia przez tę osobę podpisu na dokumencie uważa się za pewną od daty śmierci tej osoby.

REKLAMA

W związku z tym warto zadbać o pieczątkę urzędową na umowie. Bardzo dobrym zabiegiem jest też poświadczenie podpisu przez notariusza lub np. uzyskane pieczątki urzędu skarbowego, w związku ze złożeniem dokumentu w celu uzyskania informacji, czy od umowy należy opłacić podatek od czynności cywilnych (sytuacja jest zmienna). Wspólnota mieszkaniowa też może przybić pieczątkę na prośbę właściciela lub lokatorów.

Jeżeli więc umowa najmu zawarta jest na czas określony, na piśmie i z datą pewną, najemcy nic nie grozi aż do jej zakończenia, ale jednocześnie nie ma on prawa żądać od nabywcy zwrotu kosztów napraw koniecznych dokonanych przed zbyciem lokalu ani dochodzić odszkodowań za ten okres (np. żądać nadpłaconego czynszu lub szkód poniesionych w związku z przeciekającym dachem).

Zobacz także: Najem mieszkania od jednego z małżonków

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA