Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe założenia
REKLAMA
Najem okazjonalny jest przeznaczony dla właścicieli lokali mieszkalnych (tylko osób fizycznych), którzy nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali. Umowę o najem okazjonalny zawiera się w formie pisemnej pod rygorem nieważności, na czas określony – nie dłuższy niż 10 lat.
Kaucja
Zawarcie umowy o najem okazjonalny może zostać uzależnione od wpłacenia kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu, przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może być wyższa niż sześciokrotność miesięcznego czynszu za dany lokal – obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu lokalu.
Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela.
Wygaśnięcie, rozwiązanie umowy
Umowa o najem okazjonalny lokalu wygasa po upływie czasu, na jaki była zawarta, albo ulega rozwiązaniu po upływie okresu wypowiedzenia tej umowy.
Zobacz: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie
Gdy najemca nie opróżnił dobrowolnie lokalu
W przypadku gdy najemca nie opróżnił dobrowolnie lokalu, po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela. Żądanie takie zawiera w szczególności:
– oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy;
– wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego;
– termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.
W sytuacji bezskutecznego upływu 7-dniowego terminu, właściciel lokalu składa do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji. Do wniosku należy dołączyć: żądanie opróżnienia lokalu wraz z dowodem jego doręczenia najemcy albo dowodem wysłania go przesyłką poleconą; dokument potwierdzający przysługujący właścicielowi tytuł prawny do lokalu, którego opróżnienia dotyczy żądanie właściciela; potwierdzenie zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Brak oświadczenia wskazującego lokal zastępczy
Jeżeli najemca nie dopełnił obowiązku wskazania lokalu zastępczego, w którym mógłby zamieszkać po opróżnieniu dotychczas zajmowanego lokalu, właściciel lokalu może wypowiedzieć na piśmie umowę najmu okazjonalnego, z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia.
Inne przypadki wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego
REKLAMA
Zgodnie z art. 11 ust. 2 pkt 1–3 ustawy ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, właściciel lokalu może wypowiedzieć stosunek, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, jeżeli najemca:
– mimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, przez dopuszczenie do powstania szkód, niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców, wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali,
– jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności – mimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności,
– wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania lokal lub jego część bez wymaganej pisemnej zgody właściciela.
Zobacz serwis: Najem
Podstawa prawna
Ustawa z 21.06.2001 r. ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.