REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Agnieszka Wiśniewska
Mieszkanie. Fot. Röben
Mieszkanie. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Wynajem mieszkania oznacza konieczność rozliczania się z Urzędem Skarbowym. W zależności od tego, czy wynajem ma charakter prywatnym czy też mieści się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Wynajmujący prywatnie ma dwie możliwości – rozliczanie się na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%) bądź rozliczanie się ryczałtem. Natomiast najem rozliczany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może być opodatkowany na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%) lub w formie podatku liniowego (stawka 19%). Ryczałt niewątpliwie stanowi korzystniejszą formę opodatkowania. Pojawia się jednak kwestia, kiedy wynajmowanie nieruchomości będzie traktowane jak działalność gospodarcza.

REKLAMA

Zobacz także: Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Opodatkowanie ryczałtem – kiedy przysługuje?

REKLAMA

Opodatkowanie wynajmu mieszkania ryczałtem przysługuje w przypadku, gdy umowy najmu nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Mając kilka mieszkań i decydując się na ich wynajem, niekoniecznie prowadzimy działalność gospodarczą. Jeżeli czynności podejmowane przez wynajmującego świadczą o zorganizowanym i ciągłym charakterze czynności, można mówić o prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej. W przypadku podejmowania działań na mniejszą skalę nie możemy wskazać, że wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą, co potwierdzają interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane przez organy podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów


Stawka podatku

W przypadku rozliczania się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stawka podatku wynosi 8,5% – niezależnie od wysokości przychodu. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują limitu wysokości osiąganych przychodów z tytułu umowy najmu, do którego podatnikowi przysługiwałaby możliwość opodatkowania podatkiem w ww. formie. Warto zwrócić uwagę, że organ podatkowy, dokonując oceny sytuacji podatnika, może uznać najem za prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Wówczas podatnik będzie miał do wyboru rozliczanie się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych albo według 19% stawki liniowej, o ile zostałaby w tym zakresie zarejestrowana działalność gospodarcza.

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Podstawa prawna

Ustawa z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

Ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Zobacz także: Obowiązek wstrzymania egzekucji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA