REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Agnieszka Wiśniewska
Mieszkanie. Fot. Röben
Mieszkanie. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Wynajmowanie mieszkania to dobry pomysł na podreperowanie domowego budżetu. Posiadając dwie lub trzy nieruchomości, możemy uzyskać z wynajmu wysokie kwoty. Czy wynajmowanie kilku mieszkań będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa?

Wynajem mieszkania oznacza konieczność rozliczania się z Urzędem Skarbowym. W zależności od tego, czy wynajem ma charakter prywatnym czy też mieści się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik może wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Wynajmujący prywatnie ma dwie możliwości – rozliczanie się na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%) bądź rozliczanie się ryczałtem. Natomiast najem rozliczany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może być opodatkowany na zasadach ogólnych (opodatkowanie według skali podatkowej 18% i 32%) lub w formie podatku liniowego (stawka 19%). Ryczałt niewątpliwie stanowi korzystniejszą formę opodatkowania. Pojawia się jednak kwestia, kiedy wynajmowanie nieruchomości będzie traktowane jak działalność gospodarcza.

REKLAMA

Zobacz także: Program „Rodzina na Swoim” a najem zakupionego mieszkania

Opodatkowanie ryczałtem – kiedy przysługuje?

REKLAMA

Opodatkowanie wynajmu mieszkania ryczałtem przysługuje w przypadku, gdy umowy najmu nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż; polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Mając kilka mieszkań i decydując się na ich wynajem, niekoniecznie prowadzimy działalność gospodarczą. Jeżeli czynności podejmowane przez wynajmującego świadczą o zorganizowanym i ciągłym charakterze czynności, można mówić o prowadzeniu przez niego działalności gospodarczej. W przypadku podejmowania działań na mniejszą skalę nie możemy wskazać, że wynajmujący prowadzi działalność gospodarczą, co potwierdzają interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane przez organy podatkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zmiany w zakresie wykonywania eksmisji lokatorów


Stawka podatku

W przypadku rozliczania się za pomocą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, stawka podatku wynosi 8,5% – niezależnie od wysokości przychodu. Przepisy prawa podatkowego nie przewidują limitu wysokości osiąganych przychodów z tytułu umowy najmu, do którego podatnikowi przysługiwałaby możliwość opodatkowania podatkiem w ww. formie. Warto zwrócić uwagę, że organ podatkowy, dokonując oceny sytuacji podatnika, może uznać najem za prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Wówczas podatnik będzie miał do wyboru rozliczanie się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych albo według 19% stawki liniowej, o ile zostałaby w tym zakresie zarejestrowana działalność gospodarcza.

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Podstawa prawna

Ustawa z 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.)

Ustawa z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Zobacz także: Obowiązek wstrzymania egzekucji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA