REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Umowa Fot. Fotolia
Umowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa najmu mieszkania często jest pomijana. Jednak równie często właściciel ma problem z najemcą, który np. nie płaci ustalonej kwoty. Umowa najmu powinna precyzyjnie określać prawa i obowiązki najmującego, w takiej formie staje się zabezpieczeniem interesów właściciela.

Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące umowy najmu znajdują się w Kodeksie cywilnym w artykułach od 659 do 692, a także w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie mieszkania, dobrze byłoby się z nimi zapoznać lub wybrać się na konsultację do radcy prawnego, który pomoże nam zabezpieczyć całą procedurę.

REKLAMA

Co w umowie?

Im dokładniejszą spiszemy umowę najmu, tym spokojniej będziemy spali. Dokument ten powinien chronić interesy oraz określać prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Znaleźć muszą się w niej oczywiście dane osobowe właściciela mieszkania i lokatora. Konieczne jest także podanie adresu wynajmowanej nieruchomości, jej powierzchni i liczby pomieszczeń. Kluczowym elementem umowy jest jasno określony czas najmu oraz okres, sposób i przyczyny, z jakich możemy ją wypowiedzieć. By zadbać o aspekt finansowy powinniśmy sprecyzować, w jaki sposób będzie regulowany czynsz za wynajem mieszkania, określić terminy płatności, a także opisać inne koszty, jakimi obciążony jest najemca (czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej opłaty za media).

Przygotowując umowę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej zadaniem jest określanie praw i obowiązków obu stron – właściciela mieszkania i lokatora.

Zobacz także: Najem mieszkania od jednego z małżonków

Pamiętajmy o załączeniu protokołu zdawczo-odbiorczego do umowy najmu. Powinien on zawierać opis wyposażenia mieszkania, a także stan liczników w dniu przekazania lokalu najemcy. Do protokołu warto dołączyć zdjęcia mieszkania, dzięki którym w łatwy sposób będzie można udowodnić, czy w trakcie trwania umowy stan mieszkania uległ pogorszeniu – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego rozliczana będzie ewentualna kaucja, dlatego też poprawne sporządzenie tego dokumentu leży zarówno w interesie wynajmującego, jak i najemcy. Ważne jest także to, żebyśmy precyzyjnie określili w umowie przeznaczenie przedmiotu najmu, np. na cele mieszkaniowe.

Jak poradzić sobie z lokatorem?

Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się wynajmujący, jest niepłacenie przez najemcę czynszu i opłat za media. Terminowe opłacanie ustalonego wcześniej czynszu jest podstawową powinnością najemcy, dlatego też obowiązujące prawo daje właścicielowi mieszkania konkretne możliwości nacisku.

Zobacz także: Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?

REKLAMA

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, gdy na nasze konto nie wpływają pieniądze jest pisemne wezwanie najemcy do zapłaty zaległych i bieżących opłat, a także uprzedzenie go o zamiarze wypowiedzenia umowy w sytuacji, gdy nie zastosuje się do wezwania. W wezwaniu musimy wyznaczyć dodatkowy miesięczny termin zapłaty zaległości. Jeśli najemca nie potraktuje wezwania poważnie, możemy podejmować kolejne kroki.

Najistotniejszym przepisem regulującym problem niepłacenia czynszu przez najemcę jest artykuł 672 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, to wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Nie możemy zapomnieć o tym, że wypowiedzenie musi być poprzedzone wezwaniem do zapłaty i musi mieć formę pisemną. Ustne zerwanie umowy jest nieważne. Zdarza się jednak też tak, że mimo wypowiedzenia umowy najmu, najemca nie chce opuścić naszego mieszkania. W takiej sytuacji możemy wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję niechcianego lokatora. Jeśli sąd wyda wyrok eksmisyjny najemca będzie musiał opuścić lokal.

Ciekawą, dość bezpieczną i stosunkowo mało popularną w Polsce formą umowy najmu jest umowa o najem okazjonalny. Dużym plusem, odróżniającym ten dokument od jego tradycyjnej formy jest to, że pozwala właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania takiego najemcy, który nie przestrzega wcześniej uzgodnionych warunków najmu.

Zobacz także: Rozliczenia z tytułu nakładów w czasie trwania najmu

REKLAMA

Przy umowie najmu okazjonalnego konieczne jest poświadczone notarialnie oświadczenie, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić z mieszkania na żądanie właściciela. Dodatkowo najemca musi wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać, na co wyraża zgodę właścicieldodaje dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

Wynajęcie mieszkania to dobry sposób na zwiększenie domowego budżetu. Musimy jednak pamiętać o tym, że najem jest jedną z trudniejszych transakcji na rynku nieruchomości. Jeśli chcemy bezproblemowo i sprawnie wynająć mieszkanie musimy być do tego prawidłowo przygotowani. Poza wiedzą i doświadczeniem przyda nam się wiedza, ostrożność i pomoc prawnika.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Najem okazjonalny – zalety i wady

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA