Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać
REKLAMA
REKLAMA
Warto wiedzieć, że przepisy dotyczące umowy najmu znajdują się w Kodeksie cywilnym w artykułach od 659 do 692, a także w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Zanim podejmiemy decyzję o wynajmie mieszkania, dobrze byłoby się z nimi zapoznać lub wybrać się na konsultację do radcy prawnego, który pomoże nam zabezpieczyć całą procedurę.
REKLAMA
Co w umowie?
Im dokładniejszą spiszemy umowę najmu, tym spokojniej będziemy spali. Dokument ten powinien chronić interesy oraz określać prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Znaleźć muszą się w niej oczywiście dane osobowe właściciela mieszkania i lokatora. Konieczne jest także podanie adresu wynajmowanej nieruchomości, jej powierzchni i liczby pomieszczeń. Kluczowym elementem umowy jest jasno określony czas najmu oraz okres, sposób i przyczyny, z jakich możemy ją wypowiedzieć. By zadbać o aspekt finansowy powinniśmy sprecyzować, w jaki sposób będzie regulowany czynsz za wynajem mieszkania, określić terminy płatności, a także opisać inne koszty, jakimi obciążony jest najemca (czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej opłaty za media).
Przygotowując umowę musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej zadaniem jest określanie praw i obowiązków obu stron – właściciela mieszkania i lokatora.
Zobacz także: Najem mieszkania od jednego z małżonków
– Pamiętajmy o załączeniu protokołu zdawczo-odbiorczego do umowy najmu. Powinien on zawierać opis wyposażenia mieszkania, a także stan liczników w dniu przekazania lokalu najemcy. Do protokołu warto dołączyć zdjęcia mieszkania, dzięki którym w łatwy sposób będzie można udowodnić, czy w trakcie trwania umowy stan mieszkania uległ pogorszeniu – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.
Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie
Na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego rozliczana będzie ewentualna kaucja, dlatego też poprawne sporządzenie tego dokumentu leży zarówno w interesie wynajmującego, jak i najemcy. Ważne jest także to, żebyśmy precyzyjnie określili w umowie przeznaczenie przedmiotu najmu, np. na cele mieszkaniowe.
Jak poradzić sobie z lokatorem?
Najczęstszym problemem, z jakim spotykają się wynajmujący, jest niepłacenie przez najemcę czynszu i opłat za media. Terminowe opłacanie ustalonego wcześniej czynszu jest podstawową powinnością najemcy, dlatego też obowiązujące prawo daje właścicielowi mieszkania konkretne możliwości nacisku.
Zobacz także: Lokal socjalny – komu i na jakich zasadach przysługuje?
REKLAMA
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, gdy na nasze konto nie wpływają pieniądze jest pisemne wezwanie najemcy do zapłaty zaległych i bieżących opłat, a także uprzedzenie go o zamiarze wypowiedzenia umowy w sytuacji, gdy nie zastosuje się do wezwania. W wezwaniu musimy wyznaczyć dodatkowy miesięczny termin zapłaty zaległości. Jeśli najemca nie potraktuje wezwania poważnie, możemy podejmować kolejne kroki.
– Najistotniejszym przepisem regulującym problem niepłacenia czynszu przez najemcę jest artykuł 672 Kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, to wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia – mówi dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.
Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza
Nie możemy zapomnieć o tym, że wypowiedzenie musi być poprzedzone wezwaniem do zapłaty i musi mieć formę pisemną. Ustne zerwanie umowy jest nieważne. Zdarza się jednak też tak, że mimo wypowiedzenia umowy najmu, najemca nie chce opuścić naszego mieszkania. W takiej sytuacji możemy wystąpić do sądu z pozwem o eksmisję niechcianego lokatora. Jeśli sąd wyda wyrok eksmisyjny najemca będzie musiał opuścić lokal.
Ciekawą, dość bezpieczną i stosunkowo mało popularną w Polsce formą umowy najmu jest umowa o najem okazjonalny. Dużym plusem, odróżniającym ten dokument od jego tradycyjnej formy jest to, że pozwala właścicielowi na łatwiejsze pozbycie się z mieszkania takiego najemcy, który nie przestrzega wcześniej uzgodnionych warunków najmu.
Zobacz także: Rozliczenia z tytułu nakładów w czasie trwania najmu
REKLAMA
– Przy umowie najmu okazjonalnego konieczne jest poświadczone notarialnie oświadczenie, w którym najemca zobowiązuje się wyprowadzić z mieszkania na żądanie właściciela. Dodatkowo najemca musi wskazać miejsce, w którym będzie mógł zamieszkać, na co wyraża zgodę właściciel – dodaje dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.
Wynajęcie mieszkania to dobry sposób na zwiększenie domowego budżetu. Musimy jednak pamiętać o tym, że najem jest jedną z trudniejszych transakcji na rynku nieruchomości. Jeśli chcemy bezproblemowo i sprawnie wynająć mieszkanie musimy być do tego prawidłowo przygotowani. Poza wiedzą i doświadczeniem przyda nam się wiedza, ostrożność i pomoc prawnika.
Źródło: Materiały prasowe
Zobacz także: Najem okazjonalny – zalety i wady
REKLAMA
REKLAMA