Czy warto targować się przy najmie mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
Odnosząc się do rynku najmu nieruchomości mieszkaniowych trzeba podkreślić jego sezonowy charakter. Najwyższe ceny osiągają zazwyczaj umowy zawierane w okresie sierpień – wrzesień, kiedy to studenci zaczynają szukać mieszkań na zbliżający się rok akademicki.
REKLAMA
Zwiększona liczba chętnych do najmu automatycznie przekłada się na wzrost cen. Z drugiej strony ostatni kwartał roku stanowi zazwyczaj swoisty okres „posuchy”, kiedy to realizowanych jest niewiele transakcji, a stawki osiągają najniższe poziomy. Z kolei w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ceny zazwyczaj są zbliżone do rocznych średnich. Podobnego scenariusza można się spodziewać również i w tym roku.
Poniżej zamieszczone zostało zestawienie przedstawiające charakterystykę transakcji najmu, w których pośredniczyła firma Emmerson S.A. w marcu 2011r. w Warszawie, Krakowie oraz we Wrocławiu.
Powyższa tabela potwierdza tezę, że szukając lokalu mieszkalnego do najmu warto się targować. Świadczą o tym różnice między cenami ofertowymi i transakcyjnymi w każdym z trzech miast. Warto dodać, że w marcu zdarzały się sytuacje, kiedy najemcy udało się obniżyć stawki czynszu nawet o jedną czwartą. W tym miejscu należy zaznaczyć, że właściciele mieszkań często z premedytacją podają za wysoką pierwszą cenę, aby w ten sposób zostawić sobie miejsce na spodziewana obniżkę w trakcie negocjacji.
Zobacz: Rośnie tempo sprzedaży mieszkań
REKLAMA
Wielkość mieszkania ma największe znaczenie dla warszawiaków. To właśnie w stolicy wynajęte zostały w marcu lokale o najwyższej przeciętnej powierzchni, z kolei najmniejszych jednostek mieszkalnych poszukiwano w Krakowie. Co ciekawe pomimo faktu, że średni metraż najmowanych mieszkań we Wrocławiu jest niższy niż w stolicy, to właśnie w tym pierwszym mieście klienci skłaniali się ku największej liczbie pokoi.
Jeżeli chodzi o Warszawę to zaskakujący jest fakt, że w marcu na stołecznym rynku Wola wyprzedziła Mokotów, który przez długi czas był dzielnicą najbardziej obleganą przez najemców. Bez zmian za to obyło się w Krakowie oraz Wrocławiu. W tych miastach nadal największym „wzięciem” cieszą się lokale mieszkalne odpowiednio na Podgórzu i Krzykach.
W każdym z trzech wypadków decydujące znaczenie ma dobra lokalizacja oraz odpowiednia infrastruktura komunikacyjna zapewniająca dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta.
Zobacz serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.