REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Beata Kudlińska-Wodo
Beata Kudlińska-Wodo
Najem lokalu. Fot. Fotolia
Najem lokalu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najem okazjonalny jest szczególną formą najmu, został wprowadzony w 2009 roku. Najem okazjonalny w głównej mierze miał chronić interesy i prawo własności wynajmującego lokal. Można o nim mówić dopiero po podpisaniu umowy najmu.

Najem okazjonalny został wprowadzony – ustawą z 17 grudnia 2009 roku o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw – miał w swoim założeniu ochronić interesy i prawo własności wynajmującego lokal oraz wyeliminować z „szarej strefy” najem lokali. Miało to zwiększyć wpływy do budżetu z tytułu podatków od wynajmu lokali. Wymagana forma dodatkowych dokumentów czyni najem okazjonalny szczególną formą. Bez ich podpisania umowa najmu jest zwykłą umową cywilno–prawną. Aby była ona ważna musi mieć następujące załączniki:

REKLAMA

Zobacz także: Najem okazjonalny – kaucja, opłaty, zakończenie umowy

1. oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi egzekucji (w formie aktu notarialnego) i zobowiązanie do opróżnienia i wydania lokalu w terminie określonym w żądaniu wynajmującego,

2. wskazanie przez najemcę lokalu, w którym będzie możliwe zamieszkanie po dokonaniu egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu,

REKLAMA

3. pisemne oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy i osób w nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu, na żądanie wynajmującego oświadczenie powinno być z podpisem poświadczonym notarialnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I w zasadzie dalej sprawa wydawałyby się prosta. Wynajmujący spokojnie może wypowiedzieć umowę najmu lub też mieć komfort psychiczny że kiedy umowa zawarta na czas określony zakończy się „pozbędzie” się najemcy. I tu się może pojawić poważny problem. Oczywiście procedura jest dużo szybsza niż w przypadku „zwykłej” umowy najmu, ale czy bardziej skuteczna?

Najem okazjonalny daje możliwość ominięcia procedury sądowej i konieczności dostarczenia innego lokalu. W przypadku bezskutecznego przekroczenia terminu do opuszczenia lokalu wynajmujący musi się udać do sądu jedynie po nadanie klauzuli wykonalności. A potem wystarczy udać się do komornika z kompletem dokumentów i tu mogą się zacząć schody. Bo co w sytuacji, kiedy osoba (z pkt. 3) straci tytuł prawny do swojej nieruchomości, co jeśli sprzeda tę nieruchomość, do której mieli zostać przeniesieni najemcy wraz z osobami zamieszkującymi? A co jeśli właściciel lub mający tytuł prawny po prostu zrezygnuje ze swojej zgody na to, w końcu na nim nie spoczywają żadne rygory? Okazuje się, że tak naprawdę wyegzekwowanie tego co miało dać spokój i bezpieczeństwo jest mało realne. Dopóki nie będzie orzecznictwa w tej sprawie pozostaje nam wierzyć w uczciwość najemców.

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA