Wykup lokali w TBS
REKLAMA
REKLAMA
Czym są TBS-y?
TBS, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego, to podmiot, do którego głównych zadań należy budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu, świadczenie usług zarządzania i administrowania oraz prowadzenie działalności związanej z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
REKLAMA
Zobacz także: Wysokość czynszu w lokalach Towarzystwa Budownictwa Społecznego
Kto może zostać najemcą w TBS?
Żeby skorzystać z zasobów mieszkaniowych TBS należy spełniać warunki przewidziane w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Towarzystwo może wynająć lokal wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:
a) osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości,
b) dochód gospodarstwa domowego, w dniu zawarcia umowy najmu, nie przekracza 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż:
– o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
– o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym,
– o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
TBS mogą działać w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej bądź spółdzielni osób prawnych. Kwestię przyznania mieszkania konkretnemu najemcy regulują również umowa spółki lub statut towarzystwa.
Wyodrębnienie na własność lokalu w TBS
Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego przewiduje możliwość wykupienia lokalu przez najemcę. Powyższa zmiana została wprowadzona dopiero we wrześniu 2011 r. nowelizacją ww. ustawy. Wyodrębnienie lokalu na własność wymaga spełnienia kilku przesłanek. Przede wszystkim ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić wyłącznie na rzecz osoby fizycznej, będącej jednocześnie najemcą lokalu mieszkalnego i stroną umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tego lokalu. Oznacza to, że wykupić mieszkanie mogą jedynie te osoby, które uczestniczyły w kosztach budowy mieszkania. Poza tym wyodrębnienie nie może nastąpić przed upływem 5 lat od dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku.
Zobacz serwis: Nieruchomości
Cena sprzedaży mieszkania
Niestety nowelizacja nie umożliwia wykupienia mieszkania za przysłowiową złotówkę. Cena jego sprzedaży nie może być bowiem niższa niż jego wartość rynkowa, tzn. ustalona na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (jego cena będzie zależała od oszacowania dokonanego przez rzeczoznawcę majątkowego). Warto zwrócić uwagę, że cena sprzedaży takiego mieszkania powinna również uwzględniać pokrycie wszystkich zobowiązań przypadających na sprzedawany lokal, w szczególności spłatę odpowiedniej części zadłużenia kredytowego towarzystwa budownictwa społecznego wraz z odsetkami oraz spłatę przypadającej na ten lokal części umorzenia kredytu w kwocie nominalnej, a także koszty wyceny nieruchomości. Cena nabytego lokalu zostanie jednak obniżona o wysokość wniesionego przez najemcę wkładu i wysokość kredytu, który najemca już spłacił w czynszu.
Zobacz serwis: TBS
Podstawa prawna:
Ustawa z 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1070 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.