Najem mieszkań w TBS
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość czynszu najmu mieszkań w TBS
Tytułem wstępu należy wspomnieć, że zgodnie z art. 30 ust. 1ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – Towarzystwo Budownictwa Społecznego może wynająć lokal mieszkalny wyłącznie osobie fizycznej, jeżeli:
REKLAMA
1. osoba fizyczna oraz osoby zgłoszone do wspólnego zamieszkania, w dniu objęcia lokalu, nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości,
2. dochód gospodarstwa domowego, w dniu zawarcia umowy najmu, nie przekracza 1,3 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, więcej niż: o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym; o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym; o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
Zobacz także: Prawo budowlane
Osoba fizyczna, która spełnia powyższej wskazane warunki może wynająć mieszanie w TBS, jednakże wysokość czynszu za jaką będzie mogła wynająć lokal, zależeć będzie od wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Dla każdego województwa obowiązują inne stawki, które zostaną wskazane poniżej niniejszego artykułu. Wskaźnik wyliczany jest na podstawie danych wskazanych przez urząd statystyczny poprzez uśrednienie wszelkich kosztów budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.
Zobacz także: Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę
Kontrola dochodów najemców w TSB
Osoby, które zamierzają wynajmować mieszkanie w TBS, muszą liczyć się ze stałą kontrolą ich dochodów przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Najemca będzie zobowiązany, co 2 lata składać deklarację o wysokości średniego miesięcznego dochodu. Ale nie tylko dochody będą podlegały weryfikacji. Najemca będzie musiał także złożyć stosowne oświadczenie o zweryfikowaniu faktu nieposiadania prawa do innego lokalu mieszkaniowego.
Zobacz także: Podatki
Wskaźnik niezbędne do wyliczenia czynszu w TBS
Poniżej zostały podane obowiązujące od 01.10.2011 roku do 31.03.2012 roku wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla poszczególnych województw:
- województwo zachodniopomorskie: 3.560 zł
- województwo wielkopolskie: 3.513 zł
- województwo warmińsko-mazurskie: 3.174 zł
- województwo świętokrzyskie: 3.416 zł
- województwo śląskie: 3.426 zł
- województwo pomorskie: 4.102 zł
- województwo podlaskie: 3.280 zł
- województwo podkarpackie: 2.831 zł
- województwo opolskie: 3.740 zł
- województwo mazowieckie: 3.846 zł
- województwo małopolskie: 3.723 zł
- województwo łódzkie: 3.516 zł
- województwo lubuskie: 3.588 zł
- województwo lubelskie: 3.361, 22 zł
- województwo kujawsko-pomorskie: 4.286 zł
- województwo dolnośląskie: 3.523 zł
Zobacz także: ABC Prawa – Administrator hipoteki
Podstawa Prawna:
ustawa z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (tekst jednolity Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz.1070 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.