Kto może być partycypantem i najemcą w TBS?
REKLAMA
REKLAMA
Partycypant
REKLAMA
Partycypantem może zostać:
• pracodawca,
• powiat, gmina lub związek międzygminny,
• osoba fizyczna.
Osoba fizyczna
W stosunku do osób fizycznych ustawa przewiduje dodatkowe wymagania.
- Warunkiem najmu lokalu mieszkalnego jest nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości (ani lokatorskiego, ani własnościowego).
- Mieszkanie z zasobu TBS może otrzymać osoba, która posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, o ile przeprowadza się w związku z podjęciem pracy w miejscowości, gdzie znajdują się budynki towarzystwa.
- Określony dochód na gospodarstwo domowe.
- Dochód gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o lokal w TBS nie może przekroczyć 1,3 wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, o więcej niż:
- 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
- 80% w dwuosobowym,
- dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym.
- Dochód gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o lokal w TBS nie może przekroczyć 1,3 wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, o więcej niż:
Wysokość przeciętnych wynagrodzeń w województwach dwa razy w roku ogłasza Prezes GUS.
- Umowy i statuty TBS ponadto często stawiają kandydatom na najemców wymóg osiągnięcia określonego minimalnego progu zarobków. Ma to pomóc w doborze najemców wypłacalnych
- Otrzymanie lokalu jest uzależniane od uiszczenia kwoty partycypacyjnej przez najemcę, jego pracodawcę lub inną osobę prawną (partycypanta).
Wysokość kwoty nie może przekroczyć 30% kosztów budowy lokalu. Możliwość wniesienia kwoty partycypacyjnej przez samego najemcę jest możliwe od 2004 r. Wcześniej mógł to zrobić tylko pracodawca lub inna osoba mająca interes w uzyskaniu mieszkania przez lokatora. Najemca był pozbawiony możliwości samodzielnego uiszczenia wkładu i musiał znaleźć zaufaną osobę, która robiła to za niego.
Zawarcie umowy najmu może być również uzależnione od zapłaty kaucji na poczet zaległości czynszowych przy opróżnieniu lokalu. Wysokość kaucji nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu w dniu zawarcia umowy.
Dodatkowe warunki uzyskania lokalu z zasobów TBS, może przewidywać umowa spółki lub statut towarzystwa.
We wniosku o przyznanie lokalu z zasobów TBS przyszły najemca wskazuje osoby które będę razem z nim zamieszkiwać w lokalu.
Zawarcie umowy najmu z towarzystwem nigdy nie będzie prowadzić do nabycia mieszkania na własność, gdyż przedmiotem działalności TBS jest, co do zasady, wynajem lokali.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.