REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może być partycypantem i najemcą w TBS?

Ilona Ferens
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Głównym celem Towarzystw Budownictwa Społecznego jest budowa mieszkań i ich eksploatowanie na zasadach najmu. Towarzystwa otrzymują na ten cel preferencyjny kredyt. Jednak aby zostać najemcą trzeba spełnić określone przez ustawę oraz statut Towarzystwa warunki.

Partycypant

REKLAMA

Partycypantem może zostać:

pracodawca,
• powiat, gmina lub związek międzygminny,
• osoba fizyczna.

Osoba fizyczna

W stosunku do osób fizycznych ustawa przewiduje dodatkowe wymagania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Warunkiem najmu lokalu mieszkalnego jest nieposiadanie tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości (ani lokatorskiego, ani własnościowego).
    • Mieszkanie z zasobu TBS może otrzymać osoba, która posiada tytuł prawny do lokalu w innej miejscowości, o ile przeprowadza się w związku z podjęciem pracy w miejscowości, gdzie znajdują się budynki towarzystwa.
  • Określony dochód na gospodarstwo domowe.
    • Dochód gospodarstwa domowego osoby ubiegającej się o lokal w TBS nie może przekroczyć 1,3 wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym województwie, ogłoszonego przed dniem zawarcia umowy najmu, o więcej niż:
      •  20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym,
      •  80% w dwuosobowym,
      •  dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym.

Wysokość przeciętnych wynagrodzeń w województwach dwa razy w roku ogłasza Prezes GUS.

  • Umowy i statuty TBS ponadto często stawiają kandydatom na najemców wymóg osiągnięcia określonego minimalnego progu zarobków. Ma to pomóc w doborze najemców wypłacalnych
  • Otrzymanie lokalu jest uzależniane od uiszczenia kwoty partycypacyjnej przez najemcę, jego pracodawcę lub inną osobę prawną (partycypanta).
    Wysokość kwoty nie może przekroczyć 30% kosztów budowy lokalu. Możliwość wniesienia kwoty partycypacyjnej przez samego najemcę jest możliwe od 2004 r. Wcześniej mógł to zrobić tylko pracodawca lub inna osoba mająca interes w uzyskaniu mieszkania przez lokatora. Najemca był pozbawiony możliwości samodzielnego uiszczenia wkładu i musiał znaleźć zaufaną osobę, która robiła to za niego.

Zawarcie umowy najmu może być również uzależnione od zapłaty kaucji na poczet zaległości czynszowych przy opróżnieniu lokalu. Wysokość kaucji nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu w dniu zawarcia umowy. 

Dodatkowe warunki uzyskania lokalu z zasobów TBS, może przewidywać umowa spółki lub statut towarzystwa.

We wniosku o przyznanie lokalu z zasobów TBS przyszły najemca wskazuje osoby które będę razem z nim zamieszkiwać w lokalu.

Zawarcie umowy najmu z towarzystwem nigdy nie będzie prowadzić do nabycia mieszkania na własność, gdyż przedmiotem działalności TBS jest, co do zasady, wynajem lokali.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA