Najemca w Towarzystwie Budownictwa Społecznego
REKLAMA
REKLAMA
Etap pierwszy: spełnienie ustawowych warunków.
REKLAMA
Podstawowym kryterium wynajęcia lokalu w TBS jest spełnienie dwóch ustawowych warunków. Pierwszym z nich jest nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu w danej miejscowości. Drugi dotyczy zaś sumy przeciętnych miesięcznych dochodów członków gospodarstwa domowego, która nie może przekraczać pewnego ustawowego maksimum. Miesięczny dochód potencjalnych najemców w TBS nie może przekraczać 1,3 średniego wynagrodzenia w danym województwie więcej niż:
• o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym;
• o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym;
• o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
Zobacz również serwis: TBS
Etap drugi: złożenie wniosku.
Złożyć wniosek może wyłącznie osoba, która spełnia powyżej wskazane, ustawowe warunki. W takim przypadku, należy to uczynić na specjalnie przygotowanym przez TBS formularzu, w siedzibie Towarzystwa. Co do zasady, wnioski mogą być składane wyłącznie w ściśle określonych terminach, np. w chwili rozpoczynania nowej inwestycji.
Etap trzeci: zakwalifikowanie się, wpłacenie kaucji i zawarcie umowy najmu.
Złożone wnioski są rozpatrywane przez Komisję Kwalifikacyjną. W każdym Towarzystwie Budownictwa Społecznego obowiązuje Regulamin Przyznawania Mieszkań. W oparciu o jego postanowienia Komisja decyduje o zawarciu umowy najmu z kandydatem.
W razie zakwalifikowania się, najemca jest zobowiązany do wpłaty kaucji. Nie może ona przekraczać 12-krotności miesięcznego czynszu. Co ważne, nie stanowi on kapitału TBS. Jest jedynie zabezpieczeniem ewentualnych roszczeń wobec najemcy z tytułu np. niezapłaconego czynszu czy zniszczenia wynajmowanego lokalu.
Zobacz również serwis: Kredyty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.