Jak zostać najemcą Towarzystwa Budownictwa Społecznego?
REKLAMA
REKLAMA
Warunek pierwszy: brak tytułu prawnego do lokalu.
REKLAMA
Aby móc zostać najemcą w TBS, osoba ubiegająca się nie może posiadać:
• prawa własności lokalu (domu jednorodzinnego);
• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
• spółdzielczego prawa do lokalu;
• umowy najmu (lub decyzji administracyjnej) lokalu komunalnego lub służbowego.
Co ważne, dotyczy to wszystkich osób, które miałyby zamieszkać w lokalu wynajętym w TBS-ie. Ponadto, warunek odnosi się do posiadania tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tym samym mieście, w którym osoba chce wynająć mieszkanie w TBS.
REKLAMA
Jeżeli osoba posiadająca lokal mieszkalny w jednej miejscowości, chce wynająć lokal w TBS-ie w innej, wówczas może to uczynić, jeżeli wykaże, że zmienia miejsce zamieszkania, z powodu podjęcia pracy w tym drugim mieście lub jego okolicy.
Należy pamiętać, że warunek nieposiadania tytułu do innego lokalu powinien być spełniony nie w chwili składania wniosku, a w momencie podpisywania umowy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego. Jeżeli już po podpisaniu umowy, najemca wejdzie w posiadanie innego lokalu (np. na podstawie umowy kupna, darowizny czy na mocy testamentu) jest zobowiązany powiadomić o tym fakcie Zarząd Towarzystwa. Ten określi termin, w jakim najemca powinien zdecydować – czy rozwiązać umowę z TBS czy też zbyć prawo do uzyskanego lokalu.
Zobacz również serwis: Kredyty
Warunek drugi: przeciętne miesięczne dochody.
Suma przeciętnych miesięcznych dochodów, uzyskiwanych przez członków gospodarstwa domowego, nie może przekraczać ustawowego maksimum.
W celu określenia tego limitu, należy wziąć pod uwagę przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w danym województwie. Ogłaszany jest on w Monitorze Polskim przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
REKLAMA
Miesięczny dochód potencjalnych najemców w TBS nie może przekraczać 1,3 średniego wynagrodzenia w danym województwie więcej niż:
• o 20% w jednoosobowym gospodarstwie domowym;
• o 80% w dwuosobowym gospodarstwie domowym;
• o dalsze 40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym o większej liczbie osób.
Towarzystwo może weryfikować poziom dochodów najemców. Są oni bowiem zobowiązani do składania, raz na 2 lata (do 30 kwietnia) deklaracji, w której wykazuje wysokość średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego (oraz, ewentualnie, fakt nabycia prawa do innego lokalu).
Zobacz również serwis: Najem
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.