Obowiązki członków wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Jakie obowiązki ciążą na właścicielu lokalu?
Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, ma obowiązek utrzymywać swój lokal w należytym stanie oraz przestrzegać porządku domowego. W odniesieniu do nieruchomości wspólnej, właściciel lokalu jest zobowiązany do uczestniczenia w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, do korzystania z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
REKLAMA
Na żądanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, jak również w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
Zobacz: Dom i prawo
Co składa się na koszty zarządu nieruchomością wspólną?
Przez koszty zarządu nieruchomością wspólną należy rozumieć w szczególności:
1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
5) wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Małe a duże wspólnoty
W przypadku małych wspólnot mieszkaniowych (tzn. liczących nie więcej niż siedem lokali), właściciele lokali mają większą dowolność przy ustalaniu zasad ponoszenia kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Mogą np. uzgodnić, że właściciele lokali usytuowanych na parterze ponoszą wyższe koszty w związku z utrzymaniem piwnic, natomiast mieszkańcy wyższych pięter są zobowiązani utrzymywać dach oraz windę (chociaż w przypadku małych wspólnot, co do zasady, nie ma konieczności montowania windy). Duże wspólnoty mieszkaniowe nie mogą dowolnie kształtować sposobu utrzymywania nieruchomości wspólnej. Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej zależą od wielkości udziału, jaki posiada właściciel danego lokalu we wspólnocie. Właściciele lokali mogą, w drodze uchwały, zwiększyć obciążenia związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, o ile uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali. Nie można jednak obniżyć ww. kosztów utrzymania poniżej udziału właściciela lokalu.
Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa
Wspólnota mieszkaniowa, sprawując zarząd nad nieruchomością wspólną, pokrywa koszty jej utrzymania, tzn. koszty utrzymania elementów stanowiących współwłasność wszystkich właścicieli lokali – niezależnie od tego, czy korzystają z tych elementów czy nie.
Podstawa prawna
Ustawa z 24.06.1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 80, poz. 903 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.