Uchwały podejmowane przez wspólnotę mieszkaniową
REKLAMA
REKLAMA
Zaskarżalność uchwał wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
Wszelkie uchwały wspólnoty mieszkaniowej mogą być zaskarżone do sądu przez właścicieli lokali. Oznacza to, że każdy właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeśli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy. Powództwo w sprawie zaskarżenia uchwały – może być wytoczone przeciwko wspólnocie mieszkaniowej w terminie 6 tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu ogółu właścicieli albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.
Zobacz serwis: Wnętrze
Podejmowanie uchwał przez wspólnotę mieszkaniową
Zasadą jest, iż uchwały wspólnoty mieszkaniowej zapadają większością głosów właścicieli lokali, które są liczone według wielkości lokali. Wyjątek dotyczy przypadku, gdzie w umowie lub uchwale podjętej w trybie uchwały ustalono, że w określonej sprawie na każdego właściciela lokalu przypada jeden głos. Wszelkie przyjęte uchwały powinny zostać przekazane w formie postanowienia na piśmie z informacją o jej treści właścicielom lokali.
Postanowienia w sprawie podjęcia uchwały wspólnoty mieszkaniowej
REKLAMA
1. Uchwała nr 1/2011 – podejmowana w trybie indywidualnego zbierania głosów właścicieli lokali w nieruchomości położonej przy ul. Kondratowicza 2 w Warszawie tworzących Wspólnotę Mieszkaniową w sprawie wykonania remontów lokali mieszczących się w budynku nieruchomości wspólnej,
2. Właściciele lokali wspólnoty mieszkaniowej wyrażają zgodę na wykonanie następujących remontów nieruchomości wspólnej: remont balkonów, piwnicy, korytarzy mieszczących się w budynku.
3. Właściciele lokali upoważniają zarządcę wspólnoty mieszkaniowej do: sporządzenia kosztorysu wykonania robót budowlanych, wyboru wykonawcy i in.
4. Upoważnienie Zarządcy nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej do rozporządzania kwotą w wysokości 20 tysięcy złotych ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym Wspólnoty Mieszkaniowej.
5. Podpisy właścicieli lokali mieszkalnych wraz ze wskazaniem, ile osób głosowało za uchwałą, ile było przeciw uchwale, a także ile osób wstrzymało się od głosowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.