Umowa o ustanowieniu odrębnej własności we wspólnocie mieszkaniowej
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do własności lokalu
Na wstępie należy wskazać, że wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali w danej nieruchomości, którym przysługuje prawo do własności lokalu, ale także prawo do udziału w nieruchomości wspólnej. Właścicielami lokalu mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale posiadające zdolność procesową. Należy dodać, że wielkość udziału otrzymanego przez właścicieli lokalu zależna jest od powierzchni stanowiącej własność wyodrębnionego lokalu. Powyżej wskazany podział wynika z aktu notarialnego, który powinien zostać ujawniony w księdze wieczystej.
REKLAMA
Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu
Odrębna własność lokalu możne zostać ustanowiona w drodze umowy, w drodze jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości, w drodze orzeczenia sądu znoszącego własność.
Zobacz serwis: Najem
REKLAMA
Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego może zostać zawarta zarówno przez współwłaściciela, jak i przez właściciela nieruchomości i nabywcę lokalu mieszkalnego. Ponadto powinna ona zawierać następujące informacje: sposób zarządu nieruchomością wspólną, powierzchnię lokalu, rodzaj lokalu, położenie lokalu, pomieszczenia przynależne do lokalu, wielkość udziałów, które przypadają właścicielom poszczególnych lokali w nieruchomości wspólnej.
Należy zaznaczyć, że umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Ponadto w celu powstania odrębnej własności należy dokonać wpisu do księgi wieczystej.
Ustanowienie odrębnej własność a umowa z deweloperem
W przypadku zawarcia umowy z deweloperem – odrębna własność lokalu może powstać na mocy umowy zobowiązującej właściciela gruntu do wybudowania na tym gruncie nieruchomość. Następnie dochodzi do ustanowienia po zakończeniu budowy odrębnej własności lokali i przeniesienia prawa własności na drugą stronę umowy. Ponadto, aby doszło do ważności powyżej wskazanej – strona jako właściciel gruntu powinna uzyskać stosowne pozwolenie na budowę.
Roszczenie strony z tytuł ustanowienia odrębnej własności lokalu, a następnie przeniesienia tego prawa – powinno zostać ujawnione w księdze wieczystej.
Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – (Dz.U. z 1 września 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA