REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki spoczywające na zarządzie wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w ich imieniu.
Obowiązkiem zarządu wspólnoty mieszkaniowej jest kierowanie sprawami wspólnoty mieszkaniowej oraz działanie w ich imieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie ją na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd wszelkie czynności zwykłego zarządu podejmuje w sposób samodzielny. Natomiast w celu podjęcia czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali.


Kim jest zarządca nieruchomości?

Zarządcą nieruchomości we wspólnocie mieszkaniowej może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna – prowadząca przedsiębiorstwo. Zarządca nieruchomości jako osoba fizyczna zobowiązana jest posiadać stosowne licencje zawodowe wydane przez właściwy organ. Ponadto zarządca powinien dokonać wpisu swoje osoby do centralnego rejestru zarządców nieruchomości. Oznacza to, że zarządca wpisany do wyżej wskazanego rejestru ma prawo wykonywać legalnie zawód, a także może nazywać siebie i używać tytułu „zarządca nieruchomości". Po uzyskaniu licencji zarządza podlega ochronie prawnej.

REKLAMA

Wówczas, gdy zarządca nieruchomości nie wywiązuje się z obowiązków na nim spoczywających, członkowie wspólnoty mieszkaniowej mają prawo do jego zmiany. W takim przypadku zwołane jest zebranie w celu podjęcia decyzji przez wspólnotę mieszkaniową. Decyzja jest wydawana w formie uchwały.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Członkowie mogą decyzję dla nich niekorzystną zaskarżyć do sądu. Jeżeli zdarzy się taka sytuacja wówczas sąd do czasu rozstrzygnięcia sprawy ustanawia zarząd przymusowy we wspólnocie mieszkaniowej.

Obowiązki i prawa zarządu we wspólnocie mieszkaniowej

Zarząd wspólnoty mieszkaniowej zobowiązany jest kierować sprawami wspólnoty mieszkaniowej i działać w ich imieniu poprzez reprezentowanie jej na zewnątrz, a także w stosunkach między wspólnotą a właścicielami lokali mieszkalnych. Zarząd ma prawo do żądania rozstrzygania przez sąd zagadnień, co do których nie ma zgody większości właścicieli lokali oraz żądać od wspólnoty wynagrodzenia odpowiadającego uzasadnionemu nakładowi pracy. Ponadto zarząd nieruchomości powinien w sposób skrupulatny prowadzić ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomości wspólnej oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej, sporządzać protokoły i dokumentacje techniczną z przyjęcia nieruchomości, składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swej działalności, prowadzić dokładne rozliczenia wspólnoty mieszkaniowej za pośrednictwem rachunku bankowego, a także co najmniej raz w roku zwoływać zebranie właścicieli lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także serwis: Budowa i remont

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA