Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa
REKLAMA
REKLAMA
Wspólnota mieszkaniowa
Zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, po dokonaniu wyodrębnienia ostatniego lokalu, zostaje utworzona wspólnota mieszkaniowa jako nowy byt prawny, a przy tym która posiada zarówno zdolność sądową, jak i zdolność prawną. Powstanie wspólnoty mieszkaniowej związane jest z wyodrębnieniem własności wszystkich lokali położonych w określonym budynku lub usytuowanych w obrębie danej nieruchomości. W tym przypadku wyodrębnienie własności lokali dotyczy każdego rodzaju wyodrębnienia, także na rzecz spółdzielni mieszkaniowej.
REKLAMA
Powstanie zarządu w wyniku utworzenia wspólnoty mieszkaniowej
Obowiązkiem nowo powstałej wspólnoty mieszkaniowej jest dokonanie powołania nowego zarządu wspólnoty (art. 20 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Należy podkreślić, że jeżeli dotychczasowy zarząd spółdzielni mieszkaniowych był traktowany jako zarząd umowny to nie przyczynia się to z mocy prawa do wygaśnięcia powierniczego zarządu spółdzielni, jedynie tylko do pozbawienia uprawnień dotychczasowych wynikających z regulacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, prawa spółdzielczego i statusu danej spółdzielni. Natomiast zarządcy pozostanie tylko pozycja osoby prawnej, wraz z uprawnieniami właściwymi wynikającymi z ustawy o własności lokali. Oznacza to, że zarządca posiada tylko kompetencje w zakresie zwykłego zarządu.
Spółdzielnia jako zarządca budynku
Spółdzielnia mieszkaniowa w wyniku utworzenia nowej wspólnoty mieszkaniowej w dalszym ciągu pozostaje zarządzą budynku lub też budynków danej nieruchomości w danym systemie wspólnotowym do chwili podjęcia stosownej uchwały o zmianie spółdzielni jako zarządcy przez właścicieli lokali. Spółdzielnia pozostanie także zarządcą przejścia do możliwości zarządzani ustawowego, czyli w postaci zarządu jako organu wspólnoty.
Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka
W wyniku powstania wspólnoty mieszkaniowej na właścicielach lokali spoczywają obowiązki związane z ponoszeniem wydatków związanych z eksploatacją oraz z utrzymaniem danej nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni.
Podstawa Prawna:
Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).
Zobacz serwis: Dom i działka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.