REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Obowiązkiem zarządcy jest przestrzeganie praw i obowiązków wynikających z przepisów przede wszystkim Prawa budowlanego.
Obowiązkiem zarządcy jest przestrzeganie praw i obowiązków wynikających z przepisów przede wszystkim Prawa budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Postanowienia zawarte w umowie o zarządzanie nieruchomością wspólną

Zarządca jest zobowiązany przestrzegać praw i obowiązków wynikających z przepisów przeze wszystkim Prawa budowlanego, ale także innych, np. Prawa związanego z ochroną środowiska, norm przeciwpożarowych. Zarządca nieruchomości działa na mocy umowy o zarządzanie nieruchomością zawartą ze wspólnotą mieszkaniową, która powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków.

REKLAMA

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Do jego obowiązków należy także prowadzenie aktualnego wykazu lokali mieszkalnych oraz ich właścicieli, reprezentowanie Zleceniodawcy (Wspólnoty Mieszkaniowej) przed organami sądowymi, administracyjnymi i innymi instytucjami w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną, prowadzenie książki obiektu budowlanego oraz dokumentacji technicznej nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z prawem, aktualizowanie stanu prawnego ze stanem faktycznym nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej.

Przykładowe postanowienia umowne w zakresie zarządzania nieruchomością wspólnoty

REKLAMA

1. Umowy o zarządzanie nieruchomością zawarta w dniu 17 lipca 2011 roku w Warszawie, pomiędzy: Wspólnotą Mieszkaniową nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Kondratowicza 7, reprezentowaną przez Zarząd w osobach: Kazimierza Markowskiego, zm. przy ulicy Poniatowskiego 1 w Warszawie; Alicji Tomczyk, zm. przy ulicy Sobieskiego 2 – zwani dalej w treści umowy Zleceniodawcą – a – Firmą „Usługi Sprawnego Zarządzania nieruchomością”, z siedzibą przy ul. Kazimierza Wielkiego 100 w Krakowie, nr REGON: 11221122, NIP :1122000 - zwaną dalej Zleceniobiorcą.

2. Treść umowy: Zleceniobiorca oświadcza, iż posiada uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie zarządzania nieruchomościami wydane przez właściwy organ (należy wpisać nazwę oraz siedzibę organu), nr licencji 12321 wpisany do Centralnego Rejestru nr 35534 dnia 15 września 2000 roku.

3. Przedmiotem niniejszej umowy jest świadczenie usług w zakresie zarządzania nieruchomością wspólną Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ul. Kondratowicza 7 w Warszawie,

4. Strony niniejszej umowy oświadczają, że przedmiotowa nieruchomość wspólna składa się z działki gruntu oraz budynku mieszkalnego o nr księgi wieczystej KW nr: 8787, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Warszawie, Wydział Ksiąg Wieczystych oraz nr wypisu z rejestru gruntów: 52525.

REKLAMA

5. Obowiązki Zleceniobiorcy: Zleceniobiorca oświadcza, że ponosi pełną odpowiedzialność za zarządzanie nieruchomością wspólną Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ulicy Kondratowicza 7 zgodnie z jej przeznaczeniem i zasadami prawidłowej gospodarki.

6. Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy za wynagrodzeniem w wysokości 10 tysięcy zł (słownie złotych: dziesięć tysięcy miesięcznie) miesięcznie. Wynagrodzenie Zleceniobiorcy w ramach zarządzania nieruchomością wspólną płatne jest zgodnie wystawionym przez Zleceniobiorcę rachunku do dnia 10-go każdego miesiąca.

7. Przedmiotowa umowa zawarta jest na czas nieokreślony z dwumiesięcznym terminem wypowiedzenia na koniec miesiąca dla każdej ze stron.

8. W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali oraz kodeksu cywilnego.

Zobacz także serwis: Finanse

9. Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

10. Umowę sporządzono w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

11. Załączniki: dowód nadania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości, Wpis do ewidencji działalności gospodarczej Zleceniobiorcy, dowód potwierdzający posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC zarządcy nieruchomości, numer NIP i REGON Zleceniobiorcy.

12. Podpis Zleceniobiorcy i Zleceniodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  REKLAMA

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  REKLAMA

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  REKLAMA