REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólnoty mieszkaniowej

Izabela Perczak
Obowiązkiem zarządcy jest przestrzeganie praw i obowiązków wynikających z przepisów przede wszystkim Prawa budowlanego.
Obowiązkiem zarządcy jest przestrzeganie praw i obowiązków wynikających z przepisów przede wszystkim Prawa budowlanego.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną wspólnoty mieszkaniowej stanowi podstawę działania zarządcy w zakresie zarządzania nieruchomością. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków. Umowa ta powinna zostać sporządzona w formie pisemnej.

Postanowienia zawarte w umowie o zarządzanie nieruchomością wspólną

Zarządca jest zobowiązany przestrzegać praw i obowiązków wynikających z przepisów przeze wszystkim Prawa budowlanego, ale także innych, np. Prawa związanego z ochroną środowiska, norm przeciwpożarowych. Zarządca nieruchomości działa na mocy umowy o zarządzanie nieruchomością zawartą ze wspólnotą mieszkaniową, która powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Strony tej umowy winny przede wszystkim zawrzeć w niej dane osobowe zarządcy nieruchomości, jego numer licencji zawodowej oraz zakres jego praw i obowiązków.

REKLAMA

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Do jego obowiązków należy także prowadzenie aktualnego wykazu lokali mieszkalnych oraz ich właścicieli, reprezentowanie Zleceniodawcy (Wspólnoty Mieszkaniowej) przed organami sądowymi, administracyjnymi i innymi instytucjami w sprawach związanych z zarządem nieruchomością wspólną, prowadzenie książki obiektu budowlanego oraz dokumentacji technicznej nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej zgodnie z prawem, aktualizowanie stanu prawnego ze stanem faktycznym nieruchomości wspólnoty mieszkaniowej.

Przykładowe postanowienia umowne w zakresie zarządzania nieruchomością wspólnoty

REKLAMA

1. Umowy o zarządzanie nieruchomością zawarta w dniu 17 lipca 2011 roku w Warszawie, pomiędzy: Wspólnotą Mieszkaniową nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. Kondratowicza 7, reprezentowaną przez Zarząd w osobach: Kazimierza Markowskiego, zm. przy ulicy Poniatowskiego 1 w Warszawie; Alicji Tomczyk, zm. przy ulicy Sobieskiego 2 – zwani dalej w treści umowy Zleceniodawcą – a – Firmą „Usługi Sprawnego Zarządzania nieruchomością”, z siedzibą przy ul. Kazimierza Wielkiego 100 w Krakowie, nr REGON: 11221122, NIP :1122000 - zwaną dalej Zleceniobiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Treść umowy: Zleceniobiorca oświadcza, iż posiada uprawnienia do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie zarządzania nieruchomościami wydane przez właściwy organ (należy wpisać nazwę oraz siedzibę organu), nr licencji 12321 wpisany do Centralnego Rejestru nr 35534 dnia 15 września 2000 roku.

3. Przedmiotem niniejszej umowy jest świadczenie usług w zakresie zarządzania nieruchomością wspólną Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ul. Kondratowicza 7 w Warszawie,

4. Strony niniejszej umowy oświadczają, że przedmiotowa nieruchomość wspólna składa się z działki gruntu oraz budynku mieszkalnego o nr księgi wieczystej KW nr: 8787, prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Warszawie, Wydział Ksiąg Wieczystych oraz nr wypisu z rejestru gruntów: 52525.

REKLAMA

5. Obowiązki Zleceniobiorcy: Zleceniobiorca oświadcza, że ponosi pełną odpowiedzialność za zarządzanie nieruchomością wspólną Wspólnoty Mieszkaniowej położonej przy ulicy Kondratowicza 7 zgodnie z jej przeznaczeniem i zasadami prawidłowej gospodarki.

6. Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania przedmiotu umowy za wynagrodzeniem w wysokości 10 tysięcy zł (słownie złotych: dziesięć tysięcy miesięcznie) miesięcznie. Wynagrodzenie Zleceniobiorcy w ramach zarządzania nieruchomością wspólną płatne jest zgodnie wystawionym przez Zleceniobiorcę rachunku do dnia 10-go każdego miesiąca.

7. Przedmiotowa umowa zawarta jest na czas nieokreślony z dwumiesięcznym terminem wypowiedzenia na koniec miesiąca dla każdej ze stron.

8. W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy ustawy o własności lokali oraz kodeksu cywilnego.

Zobacz także serwis: Finanse

9. Zmiana umowy wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.

10. Umowę sporządzono w dwóch egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

11. Załączniki: dowód nadania licencji zawodowej zarządcy nieruchomości, Wpis do ewidencji działalności gospodarczej Zleceniobiorcy, dowód potwierdzający posiadanie polisy ubezpieczeniowej OC zarządcy nieruchomości, numer NIP i REGON Zleceniobiorcy.

12. Podpis Zleceniobiorcy i Zleceniodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA