Czy zarządzanie nieruchomością wymaga licencji zawodowej?
REKLAMA
REKLAMA
Stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych
REKLAMA
We wspólnocie mieszkaniowej zarządca nieruchomości jest zobowiązany do wykonywania swoich czynności po uzyskaniu stosownej licencji zawodowej oraz zgodnie z przyjętymi standardami zawodowymi oraz zasadami etyki zawodowej, a także zgodnie z regulacjami wynikającymi z prawa. Po uzyskaniu licencji zawodowej zarządza nieruchomości regularnie winien podnosić swoje kwalifikacje zawodowe w celu prawidłowego przeprowadzania czynności. Ponadto zarządza wykonując czynności zobowiązany jest wykupić obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone wskutek nienależytego wykonania swoich obowiązków.
Licencja zawodowa niezbędna do zarządzania nieruchomością
Do zarządzania nieruchomością we wspólnocie mieszkaniowej zarządza zobowiązany jest posiadać licencje zawodową, którą nadaje minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej. W celu uzyskania licencji zawodowej – zarządza nieruchomości winien spełnić liczne warunki, tj.:
Zobacz serwis: Dom i Prawo
- dowód potwierdzający odbycie praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami,
- dowód potwierdzający, iż zarządza nie były karane za żadne przestępstwa przeciwko mieniu, za składanie fałszywych zeznań, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, za fałszowane dokumenty, papiery wartościowe, znaki urzędowe oraz za przestępstwa skarbowe,- świadectwo ukończenia studiów wyższych,
- dowód potwierdzający posiadanie pełnej zdolność do czynności prawnych,
- świadectwo potwierdzające ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami.
Zarządza nieruchomości – który otrzymał licencję zawodową od ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej osobom fizycznym, podlega wpisowi do rejestru zarządców nieruchomości.
Reasumując warto także dodać, że właściciele lokali mogą zawrzeć umowę o ustanowienie odrębnej własności lokali, w której zostaną określone warunki w zakresie zarządzania nieruchomością wspólną. Przy tym należy mieć na uwadze fakt, że jeżeli nie określono sposobu zarządzania w tej umowie, to należy zawrzeć odrębna umowę w formie aktu notarialnego. Wszelkie zmiany trybu zarządzania nieruchomością wspólną mogą nastąpić na mocy uchwały właścicieli lokali, która została uprzednio zaprotokołowana przez notariusza. Zapadła uchwała jest przede wszystkim podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej.
Zobacz także serwis: Podatki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.