REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogłoszenie o licytacji komorniczej nieruchomości – nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Agnieszka Wiśniewska
Licytacja. Fot. Fotolia
Licytacja. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Licytacja komornicza to jeden ze sposobów na tańsze nabycie nieruchomości. Najniższa suma, za którą można nabyć nieruchomość na pierwszej licytacji, wynosi 3/4 sumy oszacowania jej wartości. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego zakłada obowiązek obwieszczenia o licytacji na stronie Internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Dotychczas zamieszczanie ogłoszenia o przeprowadzanej licytacji komorniczej w Internecie miało charakter dobrowolny. Wprawdzie od jakiegoś czasu funkcjonuje strona internetowa www.licytacje.komornik.pl, jednak można tam znaleźć zaledwie informacje o około tysiącu licytacji (w tym ruchomości). Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego ma zmienić powyższą sytuację. Przewiduje się, że na stronie będzie można odnaleźć nawet kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego

Szóstego stycznia 2012 r. weszło w życie nowe brzmienie § 1 art. 955 k.p.c. Zgodnie z nim: „Obwieszczenie o licytacji należy co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem ogłosić publicznie w budynku sądowym i w lokalu organu gminy, w dzienniku poczytnym w danej miejscowości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej”.

Zobacz także: Gwarancja bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami

Cel nowelizacji

Posłowie, którzy zgłosili propozycję zmian w k.p.c. argumentowali, że nowelizacja przyniesie pozytywny skutek gospodarczy. Z pewnością większa liczba osób będzie miała dostęp do informacji o przeprowadzanych licytacjach. Tym sposobem zwiększy się liczba uczestników licytacji, a co za tym idzie może to przełożyć się na uzyskiwane w ramach tych licytacji ceny nieruchomości. Zakłada się także, że wierzyciele zostaną zaspokojeni w większym stopniu niż dotychczas.

Zobacz także: Rynek wtórny dominuje w 2011 roku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zalety i wady zakupu nieruchomości na licytacji komorniczej

Niewątpliwie dużą zaletę zakupu nieruchomości na licytacji komorniczej stanowi cena. W przypadku bezskutecznego zakończenia pierwszej licytacji można ogłosić drugą licytację – wtedy cena wywołania stanowi 2/3 sumy oszacowania jej wartości. Warto zaznaczyć, że aby przystąpić do przetargu, należy wpłacić rękojmię (rodzaj wadium) w wysokości 1/10 części sumy oszacowania. Oczywiście osobom, które nie wygrały przetargu, zwraca się rękojmię. Niewątpliwie wadą takiego nabycia nieruchomości jest konieczność szybkiego zorganizowania pieniędzy na jej zakup. Osobie wygrywającej przetarg udziela się tzw. przybicia. Po uprawomocnieniu się przybicia, nabywca ma dwa tygodnie, od dnia otrzymania wezwania, na uiszczenie ceny nieruchomości. Sąd może wydłużyć ten termin, jednak nie więcej niż o jeden miesiąc. Niestety zdarza się, że nabywamy lokal mieszkalny z dłużnikiem, tzn. w dalszym ciągu zamieszkuje on tam z rodziną. W takim przypadku to gmina ma obowiązek zapewnienia lokalu zastępczego. Dopóki tego nie uczyni, dłużnik może nadal tam mieszkać. Opieszałość gminy można wyeliminować. Przede wszystkim nowy właściciel nieruchomości ma prawo dochodzić od gminy odszkodowania – w wysokości czynszu, jaki by uzyskał w wyniku oddania lokalu w najem.

Zobacz także: Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Podstawa prawna

Kodeks postępowania cywilnego

Zobacz także: Kupno zadłużonego mieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

REKLAMA