REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Agnieszka Wiśniewska
Prawo. Fot. Fotolia
Prawo. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Żeby uzyskać premię, nie trzeba od razu decydować się na zakup domu lub mieszkania. Wystarczy np. wymienić okna. Niestety większości Polaków nie stać nawet na niewielkie remonty. Gdy nie zdecydujemy się na żadne inwestycje mieszkaniowe, możemy wprawdzie zlikwidować książeczkę mieszkaniową, ale nie otrzymamy wówczas premii.

REKLAMA

Kiedy przysługuje premia gwarancyjna?

Premia gwarancyjna przysługuje właścicielom książeczek mieszkaniowych w związku z dokonaniem m.in. takich czynności jak:

1) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej;

2) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej;

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych;

4) uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego bądź pomieszczeń niemieszkalnych;

REKLAMA

5) uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na jej członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym;

6) remont polegający na wymianie okien lub instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym, którego właścicielem jest właściciel książeczki mieszkaniowej, lub do którego przysługuje właścicielowi książeczki mieszkaniowej spółdzielcze prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej


Kto wypłaca premię gwarancyjną?

Premię gwarancyjną wypłaca państwo za pośrednictwem PKO BP.

Czy można wcześniej wyliczyć premię?

Można udać się do każdego z oddziałów PKO BP i poprosić o wyliczenie premii. Za pierwsze wyliczenie bank nie pobiera opłaty, za każde następne – opłata wynosi 35 zł. Warto dokonać takich obliczeń przed likwidacją książeczki mieszkaniowej, bo okazuje się, że można w ten sposób dużo zyskać.

Zobacz także: Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jakie dokumenty należy dostarczyć?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, wystarczy złożyć akt notarialny, aby uzyskać premię gwarancyjną. Gdy zakupiliśmy dom lub mieszkanie na licytacji komorniczej, musimy dostarczyć postanowienie sądu przyznające nam prawo własności tego domu lub mieszkania. Ważne, by przestrzegać ustawowych terminów do dokonania ww. czynności. Wniosek o likwidację książeczki, w omówionych powyżej przypadkach, należy złożyć w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności (podpisania aktu notarialnego bądź uzyskania postanowienia sądu).

Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu


Zakup mieszkania od dewelopera – jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, uzyskanie premii wymaga dostarczenia szeregu dokumentów. Przede wszystkim należy uzyskać od dewelopera:

– pozwolenie na budowę

– umowę zobowiązującą do wybudowania mieszkania lub domu (musi być zawarta w formie aktu notarialnego),

– zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę zawierające numer konta bankowego,

– informację o aktualnej wartości kosztorysowej budowanego mieszkania lub domu,

– informację o dokonanej wpłacie na pokrycie kosztów budowy,

– dowód złożenia w sądzie wniosku o wpis do księgi wieczystej roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie tego prawa.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

W umowie zobowiązującej do wybudowania mieszkania można zawrzeć postanowienie strony o wniesienie o wpis tego roszczenia do księgi wieczystej. Wówczas właściciel książeczki nie musi przedstawiać bankowi dowodu złożenia w sądzie wniosku o wpis wyżej wymienionego roszczenia do księgi, ponieważ bank ma pewność, że taki wniosek prześle do sądu notariusz, który powinien to uczynić w terminie trzech dni od dnia zawarcia umowy zobowiązującej do wybudowania mieszkania.

Książeczki założone po 24 października 1990 r.

Osoby, które założyły książeczki po 24.10.1990 r. nie mogą liczyć na premię gwarancyjną. Dostaną oni jedynie odsetki oraz zgromadzony na książeczce wkład.

Harmonogram realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej

Uprawnienia do premii gwarancyjnej są realizowane wg określonego harmonogramu. Od dnia 1 stycznia 2012 r. będą realizowane uprawnienia dla książeczek wystawionych w latach 1976–1979, natomiast od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980–1985.

Podstawa prawna

Ustawa z 30.11.1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1115 ze zm.)

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA