Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?
REKLAMA
REKLAMA
Żeby uzyskać premię, nie trzeba od razu decydować się na zakup domu lub mieszkania. Wystarczy np. wymienić okna. Niestety większości Polaków nie stać nawet na niewielkie remonty. Gdy nie zdecydujemy się na żadne inwestycje mieszkaniowe, możemy wprawdzie zlikwidować książeczkę mieszkaniową, ale nie otrzymamy wówczas premii.
REKLAMA
Kiedy przysługuje premia gwarancyjna?
Premia gwarancyjna przysługuje właścicielom książeczek mieszkaniowych w związku z dokonaniem m.in. takich czynności jak:
1) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej;
2) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej;
Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej
3) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych;
4) uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego bądź pomieszczeń niemieszkalnych;
REKLAMA
5) uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na jej członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym;
6) remont polegający na wymianie okien lub instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym, którego właścicielem jest właściciel książeczki mieszkaniowej, lub do którego przysługuje właścicielowi książeczki mieszkaniowej spółdzielcze prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego.
Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej
Kto wypłaca premię gwarancyjną?
Premię gwarancyjną wypłaca państwo za pośrednictwem PKO BP.
Czy można wcześniej wyliczyć premię?
Można udać się do każdego z oddziałów PKO BP i poprosić o wyliczenie premii. Za pierwsze wyliczenie bank nie pobiera opłaty, za każde następne – opłata wynosi 35 zł. Warto dokonać takich obliczeń przed likwidacją książeczki mieszkaniowej, bo okazuje się, że można w ten sposób dużo zyskać.
Zobacz także: Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jakie dokumenty należy dostarczyć?
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, wystarczy złożyć akt notarialny, aby uzyskać premię gwarancyjną. Gdy zakupiliśmy dom lub mieszkanie na licytacji komorniczej, musimy dostarczyć postanowienie sądu przyznające nam prawo własności tego domu lub mieszkania. Ważne, by przestrzegać ustawowych terminów do dokonania ww. czynności. Wniosek o likwidację książeczki, w omówionych powyżej przypadkach, należy złożyć w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności (podpisania aktu notarialnego bądź uzyskania postanowienia sądu).
Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu
Zakup mieszkania od dewelopera – jakie dokumenty są wymagane?
Jeżeli kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, uzyskanie premii wymaga dostarczenia szeregu dokumentów. Przede wszystkim należy uzyskać od dewelopera:
– pozwolenie na budowę
– umowę zobowiązującą do wybudowania mieszkania lub domu (musi być zawarta w formie aktu notarialnego),
– zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę zawierające numer konta bankowego,
– informację o aktualnej wartości kosztorysowej budowanego mieszkania lub domu,
– informację o dokonanej wpłacie na pokrycie kosztów budowy,
– dowód złożenia w sądzie wniosku o wpis do księgi wieczystej roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie tego prawa.
Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości
W umowie zobowiązującej do wybudowania mieszkania można zawrzeć postanowienie strony o wniesienie o wpis tego roszczenia do księgi wieczystej. Wówczas właściciel książeczki nie musi przedstawiać bankowi dowodu złożenia w sądzie wniosku o wpis wyżej wymienionego roszczenia do księgi, ponieważ bank ma pewność, że taki wniosek prześle do sądu notariusz, który powinien to uczynić w terminie trzech dni od dnia zawarcia umowy zobowiązującej do wybudowania mieszkania.
Książeczki założone po 24 października 1990 r.
Osoby, które założyły książeczki po 24.10.1990 r. nie mogą liczyć na premię gwarancyjną. Dostaną oni jedynie odsetki oraz zgromadzony na książeczce wkład.
Harmonogram realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej
Uprawnienia do premii gwarancyjnej są realizowane wg określonego harmonogramu. Od dnia 1 stycznia 2012 r. będą realizowane uprawnienia dla książeczek wystawionych w latach 1976–1979, natomiast od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980–1985.
Podstawa prawna
Ustawa z 30.11.1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1115 ze zm.)
Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów
REKLAMA
REKLAMA