REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Agnieszka Wiśniewska
Prawo. Fot. Fotolia
Prawo. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Żeby uzyskać premię, nie trzeba od razu decydować się na zakup domu lub mieszkania. Wystarczy np. wymienić okna. Niestety większości Polaków nie stać nawet na niewielkie remonty. Gdy nie zdecydujemy się na żadne inwestycje mieszkaniowe, możemy wprawdzie zlikwidować książeczkę mieszkaniową, ale nie otrzymamy wówczas premii.

REKLAMA

Kiedy przysługuje premia gwarancyjna?

Premia gwarancyjna przysługuje właścicielom książeczek mieszkaniowych w związku z dokonaniem m.in. takich czynności jak:

1) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej;

2) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej;

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych;

4) uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego bądź pomieszczeń niemieszkalnych;

REKLAMA

5) uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na jej członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym;

6) remont polegający na wymianie okien lub instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym, którego właścicielem jest właściciel książeczki mieszkaniowej, lub do którego przysługuje właścicielowi książeczki mieszkaniowej spółdzielcze prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej


Kto wypłaca premię gwarancyjną?

Premię gwarancyjną wypłaca państwo za pośrednictwem PKO BP.

Czy można wcześniej wyliczyć premię?

Można udać się do każdego z oddziałów PKO BP i poprosić o wyliczenie premii. Za pierwsze wyliczenie bank nie pobiera opłaty, za każde następne – opłata wynosi 35 zł. Warto dokonać takich obliczeń przed likwidacją książeczki mieszkaniowej, bo okazuje się, że można w ten sposób dużo zyskać.

Zobacz także: Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jakie dokumenty należy dostarczyć?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, wystarczy złożyć akt notarialny, aby uzyskać premię gwarancyjną. Gdy zakupiliśmy dom lub mieszkanie na licytacji komorniczej, musimy dostarczyć postanowienie sądu przyznające nam prawo własności tego domu lub mieszkania. Ważne, by przestrzegać ustawowych terminów do dokonania ww. czynności. Wniosek o likwidację książeczki, w omówionych powyżej przypadkach, należy złożyć w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności (podpisania aktu notarialnego bądź uzyskania postanowienia sądu).

Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu


Zakup mieszkania od dewelopera – jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, uzyskanie premii wymaga dostarczenia szeregu dokumentów. Przede wszystkim należy uzyskać od dewelopera:

– pozwolenie na budowę

– umowę zobowiązującą do wybudowania mieszkania lub domu (musi być zawarta w formie aktu notarialnego),

– zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę zawierające numer konta bankowego,

– informację o aktualnej wartości kosztorysowej budowanego mieszkania lub domu,

– informację o dokonanej wpłacie na pokrycie kosztów budowy,

– dowód złożenia w sądzie wniosku o wpis do księgi wieczystej roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie tego prawa.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

W umowie zobowiązującej do wybudowania mieszkania można zawrzeć postanowienie strony o wniesienie o wpis tego roszczenia do księgi wieczystej. Wówczas właściciel książeczki nie musi przedstawiać bankowi dowodu złożenia w sądzie wniosku o wpis wyżej wymienionego roszczenia do księgi, ponieważ bank ma pewność, że taki wniosek prześle do sądu notariusz, który powinien to uczynić w terminie trzech dni od dnia zawarcia umowy zobowiązującej do wybudowania mieszkania.

Książeczki założone po 24 października 1990 r.

Osoby, które założyły książeczki po 24.10.1990 r. nie mogą liczyć na premię gwarancyjną. Dostaną oni jedynie odsetki oraz zgromadzony na książeczce wkład.

Harmonogram realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej

Uprawnienia do premii gwarancyjnej są realizowane wg określonego harmonogramu. Od dnia 1 stycznia 2012 r. będą realizowane uprawnienia dla książeczek wystawionych w latach 1976–1979, natomiast od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980–1985.

Podstawa prawna

Ustawa z 30.11.1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1115 ze zm.)

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA