REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej – jak ją otrzymać?

Agnieszka Wiśniewska
Prawo. Fot. Fotolia
Prawo. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed 24 października 1990 r. mogą liczyć na tzw. premię gwarancyjną. Aby ją uzyskać, trzeba przeznaczyć pieniądze na ściśle określone cele mieszkaniowe wymienione w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych.

Żeby uzyskać premię, nie trzeba od razu decydować się na zakup domu lub mieszkania. Wystarczy np. wymienić okna. Niestety większości Polaków nie stać nawet na niewielkie remonty. Gdy nie zdecydujemy się na żadne inwestycje mieszkaniowe, możemy wprawdzie zlikwidować książeczkę mieszkaniową, ale nie otrzymamy wówczas premii.

REKLAMA

Kiedy przysługuje premia gwarancyjna?

Premia gwarancyjna przysługuje właścicielom książeczek mieszkaniowych w związku z dokonaniem m.in. takich czynności jak:

1) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej;

2) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, z wyjątkiem nabycia tego prawa w części ułamkowej;

Zobacz także: Przymusowy zarząd spółdzielni mieszkaniowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) nabycie, w drodze zakupu lub zamiany, własności lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość, lub domu jednorodzinnego, z wyjątkiem nabycia lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na zasadach współwłasności w częściach ułamkowych;

4) uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego powstałego w drodze przebudowy, nadbudowy lub rozbudowy budynku mieszkalnego bądź pomieszczeń niemieszkalnych;

REKLAMA

5) uzyskanie własności domu jednorodzinnego lub odrębnej własności lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, wybudowanym przez spółdzielnię mieszkaniową w celu przeniesienia na jej członków własności domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym;

6) remont polegający na wymianie okien lub instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej w lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym, którego właścicielem jest właściciel książeczki mieszkaniowej, lub do którego przysługuje właścicielowi książeczki mieszkaniowej spółdzielcze prawo do lokalu lub domu jednorodzinnego.

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej


Kto wypłaca premię gwarancyjną?

Premię gwarancyjną wypłaca państwo za pośrednictwem PKO BP.

Czy można wcześniej wyliczyć premię?

Można udać się do każdego z oddziałów PKO BP i poprosić o wyliczenie premii. Za pierwsze wyliczenie bank nie pobiera opłaty, za każde następne – opłata wynosi 35 zł. Warto dokonać takich obliczeń przed likwidacją książeczki mieszkaniowej, bo okazuje się, że można w ten sposób dużo zyskać.

Zobacz także: Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – jakie dokumenty należy dostarczyć?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, wystarczy złożyć akt notarialny, aby uzyskać premię gwarancyjną. Gdy zakupiliśmy dom lub mieszkanie na licytacji komorniczej, musimy dostarczyć postanowienie sądu przyznające nam prawo własności tego domu lub mieszkania. Ważne, by przestrzegać ustawowych terminów do dokonania ww. czynności. Wniosek o likwidację książeczki, w omówionych powyżej przypadkach, należy złożyć w terminie 90 dni od dnia dokonania czynności (podpisania aktu notarialnego bądź uzyskania postanowienia sądu).

Zobacz także: Pozew o przeniesienie własności gruntu


Zakup mieszkania od dewelopera – jakie dokumenty są wymagane?

Jeżeli kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, uzyskanie premii wymaga dostarczenia szeregu dokumentów. Przede wszystkim należy uzyskać od dewelopera:

– pozwolenie na budowę

– umowę zobowiązującą do wybudowania mieszkania lub domu (musi być zawarta w formie aktu notarialnego),

– zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę zawierające numer konta bankowego,

– informację o aktualnej wartości kosztorysowej budowanego mieszkania lub domu,

– informację o dokonanej wpłacie na pokrycie kosztów budowy,

– dowód złożenia w sądzie wniosku o wpis do księgi wieczystej roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu i przeniesienie tego prawa.

Zobacz także: Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

W umowie zobowiązującej do wybudowania mieszkania można zawrzeć postanowienie strony o wniesienie o wpis tego roszczenia do księgi wieczystej. Wówczas właściciel książeczki nie musi przedstawiać bankowi dowodu złożenia w sądzie wniosku o wpis wyżej wymienionego roszczenia do księgi, ponieważ bank ma pewność, że taki wniosek prześle do sądu notariusz, który powinien to uczynić w terminie trzech dni od dnia zawarcia umowy zobowiązującej do wybudowania mieszkania.

Książeczki założone po 24 października 1990 r.

Osoby, które założyły książeczki po 24.10.1990 r. nie mogą liczyć na premię gwarancyjną. Dostaną oni jedynie odsetki oraz zgromadzony na książeczce wkład.

Harmonogram realizacji uprawnień do premii gwarancyjnej

Uprawnienia do premii gwarancyjnej są realizowane wg określonego harmonogramu. Od dnia 1 stycznia 2012 r. będą realizowane uprawnienia dla książeczek wystawionych w latach 1976–1979, natomiast od dnia 1 stycznia 2013 r. dla książeczek wystawionych w latach 1980–1985.

Podstawa prawna

Ustawa z 30.11.1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 119, poz. 1115 ze zm.)

Zobacz także: Zarządcy spółdzielni ścigają zadłużonych lokatorów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA