REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zadatek a zaliczka - jaka różnica?

Agnieszka Wiśniewska
Zadatek a zaliczka. Fot. Fotolia
Zadatek a zaliczka. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zawrzemy właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, która określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Proces nabycia nieruchomości wiąże się również z zapłatą zaliczki lub zadatku. Czym różni się zaliczka od zadatku?

Wiele osób uważa, że zaliczka i zadatek oznaczają to samo. Nic bardziej mylnego. Warto odróżnić od siebie te dwa pojęcia i wskazać, czym się charakteryzują. Zawierając umowę kupna-sprzedaży nieruchomości łatwo będziemy mogli obliczyć co się nam opłaci – zaliczka czy zadatek.

REKLAMA

Zadatek – jaką pełni funkcję?

Instytucja zadatku jest regulowana przez część szczególną Kodeksu cywilnego.  Poza tym, że zadatek staje się częścią ceny, o ile dojdzie do zawarcia umowy, pełni on funkcję zabezpieczenia umowy – chroni obydwie strony transakcji  przed niewywiązaniem się z zawartego przyrzeczenia. Zgodnie z definicją zawartą w k.c. zadatek dany przy zawarciu umowy ma takie znaczenie, że w przypadku niewykonania przyrzeczenia przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.  

Zobacz serwis: Finanse

Pan Stanisław zawarł umowę przedwstępną kupna-sprzedaży mieszkania i dał tytułem zadatku 10 tys. zł, po czym rozmyślił się. Kontrahent pana Stanisława złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, i tym samym zachował zadatek dla siebie. W sytuacji odwrotnej, tzn. gdy przyszły sprzedający nie chce zawrzeć umowy przyrzeczonej, Pan Stanisław może odstąpić od umowy. Tym samym Pan Stanisław, ponieważ dał zadatek, może żądać sumy dwukrotnie wyższej, a więc 20 tys. zł.

Czym jest zaliczka?

Instytucja zaliczki nie została wprost uregulowana w przepisach Kodeksu cywilnego. Przez zaliczkę należy rozumieć kwotę wpłaconą na poczet przyszłych należności wynikających z przyrzeczonej umowy. Gdy dojdzie do zawarcia umowy, zaliczkę wlicza się w cenę transakcji. Jeżeli kupujący odstąpi od umowy, sprzedający powinien mu zwrócić zaliczkę. Podobnie, w sytuacji odstąpienia od umowy przez sprzedającego, kupujący ma prawo żądać  zwrotu zaliczki, co więcej domagać się odszkodowania z tytułu niewykonania umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinien wybrać kupujący nieruchomość – zadatek czy zaliczkę?

Wybór pomiędzy zadatkiem a zaliczką zależy od „interesu” kupującego. Jeżeli bardzo nam zależy na zawarciu umowy kupna-sprzedaży danej nieruchomości należy dać zadatek, a co za tym idzie uczynić zapis dotyczący zadatku w umowie przedwstępnej. Zadatek lepiej zabezpieczy nasze interesy – w przypadku możliwości uzyskania wyższej ceny za daną nieruchomość kontrahent zastanowi się, czy będzie dla niego opłacalne odstąpienie od umowy z nami i zapłata zadatku w wysokości dwukrotnie wyższej. Zaliczka natomiast nie wiąże w znacznym stopniu stron umowy – w przypadku odstąpienia zaliczka jest po prostu zwracana. Gdy umowa nie reguluje kwestii zabezpieczenia jej wykonania, należy przyjąć, że kwota wręczona kontrahentowi stanowi zaliczkę.

Zobacz serwis: Prawo

Podstawa prawna

Kodeks cywilny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

REKLAMA

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

REKLAMA