Kogo dotyczy obowiązek odprowadzania zaliczek miesięcznych?
REKLAMA
REKLAMA
Termin uiszczenia zaliczek miesięcznych
REKLAMA
Zaliczki miesięczne od stycznia do listopada w danym roku podatkowym podatnik zobowiązany jest uiszczać w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc. Wyjątek odnosi się do zaliczki za miesiąc grudzień, gdyż zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad należy zapłacić do 20 grudnia wraz z zaliczką za listopad. Oznacza to, iż w miesiącu grudniu podatnik uiszcza podwójną zaliczkę za listopad.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
W jaki sposób należy określać wysokość zaliczek miesięcznych?
Na mocy art. 44 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - podatnicy osiągający dochody: z działalności gospodarczej, ze stosunku pracy otrzymywane z zagranicy, z emerytur i rent otrzymywanych z zagranicy bez pośrednictwa banków, z najmu lub dzierżawy są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.
Przykładowe sposoby obliczania zaliczek miesięcznych
Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób:
· obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
· zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Zobacz także serwis: Budowa i remont
Podstawa Prawna:
- art. 44 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.