Sposoby określania wartości początkowej w ramach najmu środków trwałych

REKLAMA
REKLAMA
Istnieją różne możliwości określania wartości początkowej w ramach najmu środków trwałych. Poniżej zostaną omówione najbardziej popularne sposoby ustalania wartości początkowej.
Jakie środki oraz wartości uważa się za wartość początkową
REKLAMA
Należy zaznaczyć, iż wskazane poniżej sposoby określania wartości początkowej w ramach najmu środków trwałych przysparzają wiele trudności. Istotne jest to, aby precyzyjnie określić wartość początkową, ponieważ od tego, zależy wysokość kosztu przez wiele lat.
Zobacz serwis: Umowy w nieruchomościach
Zgodnie z dyspozycją art. 22g ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się:
- w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia,
- w razie częściowo odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu,
- w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia,
- w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
REKLAMA
- w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu,
- w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, z zastrzeżeniem ust. 14b, ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Czy podatnik może samodzielnie dokonać wyceny nieruchomości
Może zdarzyć się sytuacja, w której nieruchomość została nabyta wiele lat temu. Kwota nieruchomości wskazana na akcie notarialnym znacznie odbiega od rzeczywistej wartości nieruchomości. Wówczas, gdy są trudności z określeniem ceny nabycia nieruchomości – podatnik samodzielnie może dokonać wyceny nieruchomości
Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka
Podstawa Prawna:
-Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA